Буш: САД ќе се грижи за безбедноста на Македонија

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
„Англија нема пријатели, Англија има само интереси“ - Винстон Чрчил

Па сега ние ќе се правиме добри души. :D
 

Ra

Член од
15 февруари 2008
Мислења
417
Поени од реакции
5
САД ќе се грижи за безбедноста на Македонија ......
:pos2: :tapp:
Абе деца, вие нормални ли сте?
А зошто би требало јенките да се грижат за нас?
Што им требаше од Македонија си остварија..
Ова со НАТО беше само мамка за наивните будалички..
Тие и да потпишат, жими мојов што ќе не бранат...
И нив може да им се верува колку и на грците, се разбира, ако на грците не им било кажано вака да постапат колку да не клоцанат подлабоко во изолаторот...
Најверојатно бугарите се вистинските автори на ова сценарио, а циганите се само оние кои го изговорија ветото, за да ние се вртиме во круг ко бели мечки за да ја разбереме простата и примитивна татрска логика.
А логиката е...бидејки сега не можат во Нато, утре ќе станат бугари, нели, па така ние ќе си имаме Сан Стефанска Бугарија....прикаски за мали (татарски) деца.
А циганите се само експонентот на ЕУ и Нато политиката кон нас. Нив ги користат како погодни за оваа `работа` поради проблемот со името...
Што побргу разбереме - поарно за нас!
Ако не, ќе си се лизгаме низ ледот уште неколку години, додека Нато и ЕУ не се распаднат сосема.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Vakov dogovor, no taen, imaa na vremto potpisano SAD i Izrael.
I nie, kako i Izrael, od site strani sme sardisani so neprijateli.

A interes na USA e Makedonija da opstoi kako drzava, zosto e strateska tocka vo centarot na Balkanot. Ne za dzabe Skopje ke bide USA logisticki centar za bazite na Balkanot i Italija.

USA ima strategija, koja ja razviva so godini.

Bush ke i se osveti na Grcija za rusenjeto na NATO, ke vidite.:vozbud:
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
САД ќе се грижи за безбедноста на Македонија ......
:pos2: :tapp:
Абе деца, вие нормални ли сте?
А зошто би требало јенките да се грижат за нас?
Што им требаше од Македонија си остварија..
Ова со НАТО беше само мамка за наивните будалички..
Тие и да потпишат, жими мојов што ќе не бранат...
И нив може да им се верува колку и на грците, се разбира, ако на грците не им било кажано вака да постапат колку да не клоцанат подлабоко во изолаторот...
Најверојатно бугарите се вистинските автори на ова сценарио, а циганите се само оние кои го изговорија ветото, за да ние се вртиме во круг ко бели мечки за да ја разбереме простата и примитивна татрска логика.
А логиката е...бидејки сега не можат во Нато, утре ќе станат бугари, нели, па така ние ќе си имаме Сан Стефанска Бугарија....прикаски за мали (татарски) деца.
А циганите се само експонентот на ЕУ и Нато политиката кон нас. Нив ги користат како погодни за оваа `работа` поради проблемот со името...
Што побргу разбереме - поарно за нас!
Ако не, ќе си се лизгаме низ ледот уште неколку години, додека Нато и ЕУ не се распаднат сосема.
Ne si vo pravo.
Tocno e deka Grcija i Bugarija imaa plan za unistuvanje na Makedonija, no USA ne e vo toj plan. Grcija i USA se skarani uste od koga Bush dojde na vlast i ja prizna Makedonija, zosto celoto grcko lobi vo USA go finansira Liberalnata Partija.

So vakov dokument, USA saka da ja zastiti Makedonija od narednite USA pretsedateli nepogodni za Makedonija.

Inaku, Bush rece deka Makedonija KE vleze vo NATO, no Grcite ne go poslusaa, sto e poraz na SAD i omalovazuvanj na Bush. Znaes sto znaci nesto da veto USA pretsedatel, a da ne mu se ispolni vetenoto?!

Zarem i na Izrael, koj ima vakov dogovor, ko sto ke imame nie so USA ,mu fali nesto?
 

Ra

Член од
15 февруари 2008
Мислења
417
Поени од реакции
5
Да ама, утре Буш ќе си оди, а после тоа, кучето алот не ни го јаде!
Ти искрено ли веруваш дека една грција може вака да се заебава со водечката сила, како што е САД?
Не може, братко, освен во случај ако тоа не е договорено меѓу нив...
Каде и каква беше Македонија во 1990?
Каде и каква е Македонија денес?
Не само економски..ај размисли па ќе ти стане јасно...
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Да ама, утре Буш ќе си оди, а после тоа, кучето алот не ни го јаде!
Ти искрено ли веруваш дека една грција може вака да се заебава со водечката сила, како што е САД?
Не може, братко, освен во случај ако тоа не е договорено меѓу нив...
Каде и каква беше Македонија во 1990?
Каде и каква е Македонија денес?
Не само економски..ај размисли па ќе ти стане јасно...
Moze, koga e vo prasanje strav od gubenje teritorija.
Ti mislis Bush za omalovazhuvanjeto sto go dobi od Grcija, nema da i se odmazdi?

I koga ke si odi Bush, strategijata na SAD ostanuva. Mislis SAD se kako nasive politicari, koi si gi gledaat svoite ineresi. Zarem nekoj pretsedatel ponistil potpis na drug USA pretsedatel??:toe: Ako imame takov dogovor so USA, shkum gajle:smir: I Bush ne go sakase Kosovo, zosto bese proekt na Klinton, no morase da igra spored veke napravenata USA strategija.
Da mislea SAD da ja unistat Makedonija (kako sto toa go sakaat tatarine i ciganine), do sega ke ne nemase. I SAD i Rusija sakaat mali drzavicki, koi ke bidat trn vo oko na sosedite i sekogas so niv ke moze da se prevospituvaat i grcite i tatarite.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Да ама, утре Буш ќе си оди, а после тоа, кучето алот не ни го јаде!
Ти искрено ли веруваш дека една грција може вака да се заебава со водечката сила, како што е САД?
Не може, братко, освен во случај ако тоа не е договорено меѓу нив...
Каде и каква беше Македонија во 1990?
Каде и каква е Македонија денес?

Не само економски..ај размисли па ќе ти стане јасно...
Зашто мислам дека тапкаме на место??
 

Ra

Член од
15 февруари 2008
Мислења
417
Поени од реакции
5
Многу точно и многу јасно мислиш, римз...
Само, не стоиме во место...камо среќа да стоевме...ама, не стоиме!
Зошто? Од кого доаѓа ова нешто?
Самите си го скувавме?
Ај не ме засмејавај!
 
B

Borg_Drone

Гостин
Чекајте бе малце
Цело време викате демократите демократите
Што ако не добијат на избори демократите
Што ако добијат републиканците пак..
И на крај крајава кога е веќе потпишан договоров КРАЈ ништо неможат да направат САД они се обврзани и то е то...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
Чекајте бе малце
Цело време викате демократите демократите
Што ако не добијат на избори демократите
Што ако добијат републиканците пак..
И на крај крајава кога е веќе потпишан договоров КРАЈ ништо неможат да направат САД они се обврзани и то е то...
Вчера вечерта читав статија, дека МекКејн ако би го добил Барак Осама за противник би го победил со 5%повеќе гласови, а доколку за противник би ја имал Клинтон, би ја поразил со 8%(според ветувањата и слично)...Седете си мирни...Тука се некаде...И да се демократите понапред не губете надеж.:Едно време и Кери беше понапред од Буш со 15%, ама на крајот го крка..Ширете малку оптимизам...Во повеќето се вика дека демократите водат, ама тоа ќе се покажи само на избори...
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
„Англија нема пријатели, Англија има само интереси“ - Винстон Чрчил
Зборовите се на лордот Палмерстон, британски премиер, во неговиот говор по прашањето на Полска, во 1848, при што рекол:

Ние немаме вечни сојузници ниту постојани непријатели. Нашите интереси се вечни и постојани, и должност ни е да ги следиме тие интереси.
Интересно како денес се извртува и злоупотребува значењето на оваа изрека, која звучи сосема поинаку кога е во контекст:

Во однос на сојузите јас мислам дека Англија е светска сила доволно моќна, доволно цврста, да го уптавува сопствениот пат, и да не се врзува како непотребна закачка за политиката на ниедна друга влада.
Мислам дека вистинската политика на Англија - покрај прашањата кои ги допираат нејзините сопствени интереси, политички или трговски, е да биде промотор на правдата и на правото; да ја следи таа насока со умереност и разборитост, да не биде светски Дон Кихот, туку, давајќи ја тежината на своите морални санкции и поддршка таму кадешто мисли дека е правдата, и кадешто мисли дека е сторено зло. Уверен сум дека, при следењето на оваа насока, како и при следењето на поограничениот правец на нашите сопствени интереси, се додека Англија се држи до праведното, се додека нејзина желба е да не дозволи неправда, се додека се труди да ги запази своите законски интереси, и се додека е на страната на правото и правдата, таа нема никогаш да биде сама. Ќе биде сигурна дека ќе најде некоја друга држава со достаточна сила и влијание да ја поддржи и да и помогне во патот по кој оди. Поради тоа јас велам дека е тесна политика да претпоставиме дека оваа или онаа земја треба да биде обележана како вечен сојузник или постојан непријател на Англија. Ние немаме вечни сојузници ниту постојани непријатели. Нашите интереси се вечни и постојани, и должност ни е да ги следиме тие интереси. Кога сретнуваме други земји кои чекорат по истиот пат и кон истата цел како и ние самите, ги сметаме за наши пријатели, и во тој момент мислиме дека односите ни се срдечни, кога сретнуваме земји со поинакво гледиште, кои не попречуваат во нашите цели, должност ни е да оставиме простор за различните пристапи по кои може да се дојде до една иста цел ... Тоа е, колку способностите ми дозволуваа водечкиот принцип на моето поведение.
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
648
Поени од реакции
7
Da da Bush veli ke se grizi za nas...ovoj istiot Bush velese Makedonija ke dobije pokana...
 

Kajk

- нема лабаво -
Член од
10 март 2006
Мислења
512
Поени од реакции
1
абе викаше он така, ама не за џабе сегде пишува дека добил `шлаканица` од грција. тоа значи дека не очекувале баш така да излезе.......
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Da da Bush veli ke se grizi za nas...ovoj istiot Bush velese Makedonija ke dobije pokana...
Ne bre, Tadic ke se grizi za Makedonija.:pos2:

Igor Shema, koj e glasnogovornik na SDSM, rece deka Srbija bila najgolemata i najbogatata balkanska zemja, koga gostuvase kaj Latas :pos2:


Srbomani si se srbomani:drk:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom