Буш: САД ќе се грижи за безбедноста на Македонија

Член од
29 септември 2007
Мислења
245
Поени од реакции
17
Американскиот претседател, Џорџ Буш, на средбата денеска во Букурешт со македонскиот државен врв рекол дека САД ќе се грижи за безбедноста на земјава и дека за таа цел за неколку дена ќе биде потпишан и договор, дознава Нетпрес од извори во македонската делегација во Романија.
Според нашите извори додека Македонија не влезе во НАТО, САД ќе се грижат за безбедноста од евентуални конфликти. За оваа обврска САД ќе потпише и договор со Македонија и тоа за неколку дена. Било договорено за таа цел во САД да замине македонскиот министер за надворешни работи, Антонио Милошоски.Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 03.04.2008 16:20:30
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.573
Ushte poubavo.

Barem nema da bideme so orospijata Francija vo ist kosh.

Samo nemaat li nekoj drug osven drogiraniot Tatar Antonio Miloshev da pratat?!
 
Г

Гоццццце

Гостин
И што ке ни е нато доколку имаме заштита од САД?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.296
Поени од реакции
2.304
И што ке ни е нато доколку имаме заштита од САД?
Ова е моментално решение за нас.Американците со ова се извинуваат што не влеговме во НАТО.Сепак кога тогаш ке мора во НАТО да влезеш.Барем тоа е моето мислење.
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.573
Ne mozhe bez promena na ime ili zamrznuvanje na grchoto chlenstvo za da mozhe nashiot priem da pomine.

Toa mozhe samo SAD da go storat, za da nema pak opstrukcii od Francija i slichnite na niv bludnici vavilonski.
 
Член од
14 март 2008
Мислења
574
Поени од реакции
14
е будали... америка ќе ја пази Македонија... како во арачиново...
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.086
Поени од реакции
3.891
А кој ќе ја гарантира безбедноста на САД ако едни атински цигани може да им речат НЕ???
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.296
Поени од реакции
2.304
А кој ќе ја гарантира безбедноста на САД ако едни атински цигани може да им речат НЕ???
Никој нема гз да ги нападне Американците бе брат.Си има она сојузници немај гајле ти за нејзе.Ние сме на полоша позиција.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.612
Поени од реакции
176
Одлично.

Не не заштитува НАТО, не заштитува САД.
Ако не заштитува НАТО може некоја Гејлада да се побуни на таа заштита, а ако не штити САД... нема кој да се буни...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.810
Поени од реакции
25.397
Едно прашање:Зашто мислам дека со потпишување на ваков договор ние идиректно стануваме протекторат?
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.573
hehe sega vekje ne ste realni. Bezbednosta ja garantira Shestata flota koja e vo Mediteranot.

SAD ima interes da e vo Albanija, Kosovo, Makedonija itn. da ja otseche Rusija.

Rusija pak vleguva vo Srbija, Crna Gora, Grcija i Bugarija.

SAD mora da se "grizhi" za Makedonija za da si ja zacvrsti pozicijata. Toa e interes, ne se prikaski. Zatoa gradat ambasada kako tvrdina.

P.S. Docna e za diskusii za "protektorart". Toa e 20 godini staro. Ima golemi drzhavi i mali drzhavi. Imame denes "ogranichen suverenitet". Ima alijansi za odbrana. I toa ne e losho.

Nie do sega sme nemale "poddrzhuvach", nashite dushmani imale, zatoa ni go skroile vaka. Sega i nie imame.
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
па и не е толку лошо ако сад не штити.

Само има мал проблем до кога ке не штити?,предстојат избори во сад.
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
245
Поени од реакции
17
Ваквиот договор би гарантирал сигурност не само од надворешни непријатели туку и евентуални внатрешни.

Супер што би се рекло... :salut:

Ни дава доволно време за конечна битка за името директно во ОН без товарот на привремената спогодба...

Конечно да ја отфрлиме референцата и да ги придобиеме останатите 76 земји од 198те вкупно во ОН па нека јадат лајна најпоследните 2 земји.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.086
Поени од реакции
3.891
Па САД градат база на Кале.Тие планираат долго да останат во МК.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom