Бурек

Дали јадете бурек


  • Вкупно гласачи
    554
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Па зависи еве ќе ти кажам како стои во Ѓорче за мене:
Со урда купувам само во Златно Зрно, со месо од Ваташа ( имаат и добар симит), пица-бурек секогаш земам од Славна Дебарца. :LOL: А за добра пирошка кај Цујо.
За другите места ќе ги пофалам кај Кино Маџари-Буцко и таа од спротива една КИССМИ (како и да се пишуваше).
 
Г

ГОЦ-К.О

Гостин
Пекара 10ка?Таа на рекорд?
Се кладам дека ќе се затвори до следното лето..Џабе ја рекламирате..
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Пекара 10ка?Таа на рекорд?
Се кладам дека ќе се затвори до следното лето..Џабе ја рекламирате..
Не таа на рекорд, зборам оваа што е кај бисер во Аеродром.
--- надополнето: 2 ноември 2012 во 18:32 ---
Па зависи еве ќе ти кажам како стои во Ѓорче за мене:
Со урда купувам само во Златно Зрно, со месо од Ваташа ( имаат и добар симит), пица-бурек секогаш земам од Славна Дебарца. :LOL: А за добра пирошка кај Цујо.
За другите места ќе ги пофалам кај Кино Маџари-Буцко и таа од спротива една КИССМИ (како и да се пишуваше).
Да имаш право и Златно Зрно се добри, особено добри пирошки прават. ;)
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
Торбешите на ќош во Лептокарија праат најдобар пица бурек evar!
 

closertb

Пластичен
Член од
23 октомври 2011
Мислења
893
Поени од реакции
1.049
Јадев бурек во Белград, пекарата мислам дека „Томе“ се викаше и се наоѓа на Кнез Михајлова. Поубав бурек во животот не сум јадел, а јогуртот имаше вкус како павлака кај нас. Следно одење во Белград, одма на бурек! :D
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Интересно,и вкусно е да се вкуси бурек..јас кога јадам бурек одам во вегера таму е за
мене најдобар.
 

Altair

Шмеќер
Член од
30 јуни 2008
Мислења
306
Поени од реакции
192
Вегера - бурек со павлака и шунка - совршенство :D
Иначе бурекче за доручек у школо стандардно , сиренце или пица зависи од амбиентот
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Домашен бурек




Состојки

  • 500 гр кори
  • 300 мл вода
  • 4 лажици маргарин,( јас ставам 3 лажици )
  • 1 лажиче сол
  • За фил мелено месо(доволно е 250 гр со една главица кромид) или сирење или др. по желба
1. Во еден сад се става водата со маргаринот да се стопи.
2. Се вклучува рерната на 250 ст.С, а тавчето бр.28 се обложува со пекпапир
3. Во тавчето се ставаат две кори така што краевите висат кон надвор, се прскаат со водата и маргаринот.
4. Се згужвува една кора и се става во една третина од тавчето. Така се гужваат уште две кори и се ставаат во другите две третини од тавчето, покрај првата. Значи во вториот ред имаме три згужвани кори. Преку секоја кора се попрскува вода.
5. Се прави уште еден ред со гужвани кори, па се става пола од филот. Пак се гужваат кори, се попрскуваат и се повторува процесот се додека има материјал. На крај се поклопува бурекот со оние кори сто висат надвор и се попрскува со останатата вода.
6. Се пече 5 мин. на 250 ст.С, па се намалува температурата на 200 ст. С и се пече уште околу 50 мин(зависи од вашиот шпорет). Пет минути пред крај, се вади бурекот, се превртува во тавчето и се остава да се допече.
ФИЛ
1 главица кромид се сецка и се пропржува на вода, се додава месото и добро се иститнува. Се пржи додека испари целата вода. Се додава сол и црн бибер.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Пробал некој домашен бурек ама кората откако ќе се направи се става врз шпорет да се запечи и добива малку малку точки како на палачинката. Сите кори така се печат (освен првата и последната) и се мотаат во крпа, па потоа заедно ставаат во тавата да се печат. :love:
Според мене најубав бурек и секоја недела барам баба ми да ми прави. :D
Од секаде сум пробал бурек некаде премногу мрсен дури станал модар од мрснината, некаде сум нашол влакна, некаде пак урдата не убава, дебели кори, итн. Домашниот е најубав.
burek-mit-kaese.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom