Будизам

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Од 6 милиони Евреи убиени и мачени како и 20милиони Руси у ww2 за колку %е виновна кармата?
Ама зошто се поставуваш над другите со прашањава? Сешто прашуваш со наум „да го зафркнеш соговорникот“ да не може да одговори?
Тоа е целта? Јас така ги замислувам овие прашања, бидејќи мудрост во нив - не гледам.

Како мислиш ти да знаеш за туѓата патека? Како јас да знам за туѓата карма? Како да ги оправдам или осудам последиците кога не ги знам причините?
Јас можам и ти исто и секој друг, да работи врз себе, за себе и да се надминува себе си... тоа е карма јога!
Дај седни малку измори си го умот и дај му работа на умот иако ќе се бунтува бидејќи нема да му е забавна работата што ќе му ја дадеш...

Мислам, ти запознаен си воопшто со учењата на истокот, со учењето на Телема (кога веќе ме прашуваш за вакви ствари) или се ти е збирштина од западњачки размисли од луѓе кои во источните учења барале оправдувања за нивното користење супстанции?
Сешто читам значи, ужас... како успевате да најдете „ваква мудрост“ - не знам!
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ама зошто се поставуваш над другите со прашањава? Сешто прашуваш со наум „да го зафркнеш соговорникот“ да не може да одговори?
Тоа е целта? Јас така ги замислувам овие прашања, бидејќи мудрост во нив - не гледам.

Како мислиш ти да знаеш за туѓата патека? Како јас да знам за туѓата карма? Како да ги оправдам или осудам последиците кога не ги знам причините?
Јас можам и ти исто и секој друг, да работи врз себе, за себе и да се надминува себе си... тоа е карма јога!
Дај седни малку измори си го умот и дај му работа на умот иако ќе се бунтува бидејќи нема да му е забавна работата што ќе му ја дадеш...

Мислам, ти запознаен си воопшто со учењата на истокот, со учењето на Телема (кога веќе ме прашуваш за вакви ствари) или се ти е збирштина од западњачки размисли од луѓе кои во источните учења барале оправдувања за нивното користење супстанции?
Сешто читам значи, ужас... како успевате да најдете „ваква мудрост“ - не знам!
Јас знам за концепти како Карма и Дарма, кои немаат некоја врска со твоите разбирања на кармата.
Еве за тебе нешто...гледај го обавезно.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Што има разлика од моите размисли за карма? :)
И зошто пак Ватс? Кога може Вивекананда да го читам? Ете ми ја книгата до мене... ;)
Затоа бегаш од различни перспективи?
А и кратко е, 10 мин....ама како сакаш.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Затоа бегаш од различни перспективи?
А и кратко е, 10 мин....ама како сакаш.
Ти мене ме осудуваш дека бегам од туѓи перспективи, а за 10 години не прочита ни една книга од 200 страници што ти ги понудив?
Е многу будистички... фала :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ти мене ме осудуваш дека бегам од туѓи перспективи, а за 10 години не прочита ни една книга од 200 страници што ги ги понудив?
Е многу будистички... фала :D
Тежок сум за убедување, јбг :D
Да ме викнеш за фудбал, баскет и сл. одма доаѓам....за читање нешто што не го разбирам концептуално и не знам која му е целта од тоа потешко. Те прашувам цело време што постигнавте, и што очекувате и не кажуваш 10 год. :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Тежок сум за убедување, јбг :D
Да ме викнеш за фудбал, баскет и сл. одма доаѓам....за читање нешто што не го разбирам концептуално и не знам која му е целта од тоа потешко. Те прашувам цело време што постигнавте, и што очекувате и не кажуваш 10 год. :)
Не си тежок, туку си од оние кои наплашени „да не бидат во стадото“ избираат да следат сешто искасапено само за да се чуствуваат „посебни“.
Ниту првиот ниту последниот на тема религија што има таков став... да не почнам да ги бројам луѓето кои беа тука и доаѓаат понекогаш со секташки свои размисли за старите учења... намерно касапејќи ги само за да изгледаат „просветлено“ и над другите, special kind of candy...

Да те повикам на фудбал или кошарка? Што ти личам јас на средношколец, после часови да се „издуваме“?
Будала работа :D

P.S. И тука потсетување: Телемит не се прашува во множина. Сигурно нема да расправа со тебе за другите, ниту пак за работи поврзани со иницијацијата! 10 години да ве учи човек и од проклет инает ништо да не се научи. ;)
Тоа може секако во парк со другарите да расправате и да си „давата свои размисли како би било кога би било... “.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не си тежок, туку си од оние кои наплашени „да не бидат во стадото“ избираат да следат сешто искасапено само за да се чуствуваат „посебни“.
Ниту првиот ниту последниот на тема религија што има таков став... да не почнам да ги бројам луѓето кои беа тука и доаѓаат понекогаш со секташки свои размисли за старите учења... намерно касапејќи ги само за да изгледаат „просветлено“ и над другите, special kind of candy...

Да те повикам на фудбал или кошарка? Што ти личам јас на средношколец, после часови да се „издуваме“?
Будала работа :D

P.S. И тука потсетување: Телемит не се прашува во множина. Сигурно нема да расправа со тебе за другите, ниту пак за работи поврзани со иницијацијата! 10 години да ве учи човек и од проклет инает ништо да не се научи. ;)
Тоа може секако во парк со другарите да расправате и да си „давата свои размисли како би било кога би било... “.
Не набројувај....демек има како мене, а не сум сам, што е аргумент повеќе хахах. Си правиме муабет како и обично, преку жица. И има 10000 волти напон пуштено, ни ти навака ни јас натака по се изгледа. Мене секако не ми е проблем....уживај (y)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Не набројувај....демек има како мене, а не сум сам, што е аргумент повеќе хахах. Си правиме муабет како и обично, преку жица. И има 10000 волти напон пуштено, ни ти навака ни јас натака по се изгледа. Мене секако не ми е проблем....уживај (y)
Јас секогаш сум на навнатре, ни натаму ни наваму! :)

Сеуште мислиш дека само двајца се во игра кога се зборува на форум? Не било така ниту во римските форуми, не било ниту сега - не ја разбираш играта што ја играш :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Да бе ти ќе ми кажеш :) дали праам арно или лошо.
Исто ко во 2014 што ми го ебавте ФБ профилот со вашите „добронамерни" политички опструкции.
Терај си магарето и cool :)
А овој Боди е изгледа добро човече,претпоставувам и ќе си наебе ако ви стане „следбеник".(end point)
Пиши ми и пријава,слободно
Веќе не сме во О.Т.О. кај што пишувавте „bad reports",
Сѐ за арно нека е ;)
Боље за нив да не станам следбеник, ќе им се сјебе организацијата хахахх.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Треба и ја некад да објаснам како станав Буда.
Треба... ама убаво скоцкано, и да е на блог на пример, за да е постојано достапно и лесно да се наоѓа за читање... бидејќи сигурно ќе се најде некој што ќе пронајде инспирација во сето тоа, нели? :)

Станување Буда сам по себе, само за себе - е бесцелно и мислам дека тој некој не ја разбрал врската со се останато.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Треба... ама убаво скоцкано, и да е на блог на пример, за да е постојано достапно и лесно да се наоѓа за читање... бидејќи сигурно ќе се најде некој што ќе пронајде инспирација во сето тоа, нели? :)

Станување Буда сам по себе, само за себе - е бесцелно и мислам дека тој некој не ја разбрал врската со се останато.
Имаше една приказна за Сидарта Буда, кога го прашувале зошто не реинкарнира пак за да помогне на некој да стане Буда (нели откако ќе доживееш нирвана го прекинуваш циклусот на реинкарнација). Он одговарал како...знам дека не можам да му помогнам на никого да стане Буда, ама ако барем на еден од цело човештво некад му помогнам ќе се враќам назад на земјата повеќе пати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom