Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Досега ви кажував лоши вести, но од денес имам вест дека на сите кои се на финална и со докажано директно потекло процедурата ќе им се забрза
а што ти значи тоа "ДИРЕКНО" ако може објасниш,,демек ние со потврди може да се пииииииип(синкронизирано)?!?!?!?[DOUBLEPOST=1505340488][/DOUBLEPOST]
Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. pred nekolku dena mi se smenilo bev na obrazovana prepiska, pred eden mesec na intervju[DOUBLEPOST=1505327241][/DOUBLEPOST]
Prvo ke gi pomines site tie fazi pa tek ondak pasos u raka .Znaci posle intervju imas status Obrazuvana prepiska koja kaj site trae razlicno od prilika okolu 3 meseci.Potoa sledi status Zadolzitelna proverka koja trae vo prosek 8 do 10 meseci.Posle ovoj status odis na finalna proverka,status koj trae 3-4 meseci i ako ovde ne te stavat na dopolnitelna i pomines pred sovetot za grazdanstvo molbata ti ja razgleduvaat pozitivno i ke cekas potpis od viceprezidentot.Neka ti e so sreka....
почетокот на ЈУНИ бев на интер.сеуште ми стои ова"Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.се сомнвам дека редоследот е како што кажуваш.?!?
 
Последно уредено:
Член од
13 септември 2017
Мислења
36
Поени од реакции
24
Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. pred nekolku dena mi se smenilo bev na obrazovana prepiska, pred eden mesec na intervju ima li nekoj slicno iskustvo deka za do zadolzitelna se cekalo od 3-4 meseca eve mene za eden mesec mi se smeni
преку каква роднинска врска имаш поднесено за пасош? некако многу брзо ти се сменило, мило ми е и со среќа
 

GoranX

Евреин
Член од
16 септември 2011
Мислења
66
Поени од реакции
9
Od mart 2016 bev na intervju i sega pisuva izvadeno za dopolnitelna proverka. Kolku sme so ovoj status? Samo so potvrda od BKKS e vaka ili ? Ako e ova politicki togas se sto napraviv za Zaev bilo negativno za mene

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Еден другар со извод од баба дека е родена во Бугарија, интервју беше во 2016 Јуни, сега беше одбиен :/
Нема наведено причини зошто и како
Што се случува таму во Бугарија?
Јас бев на интервју Февруари 2016, во Април годинава бев вратен на дополнителна па им доставив оригинал на бугарски крштелно од баба. И уште чекам, а се чудам како другар ми со изводот од баба му е одбиен. Можеби има некои неверодостојни нешта бидејќи го вадеше од архива, а моево крштелно е оригинал зачувано.
Останува да се чека
Контактирав и други посредници и сите ми рекоа дека преостанува да чекам, а не знам таму во Бугарија што се случува; демек сега побрзо и полесно а еве другаров со извод го одбија
Која им е целта на Бугариве сеа, па нели се збори на сите ќе даваат пасоши, шо одбиваат тогаш луѓе со документи?
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
Тие штo се сo пoтврди и преку рoднини имaaт пoбитни рaбoти зa тупење oдкoлку тoa кoлку време ќе чекaaт.Тoa е сaмo мoе рaзмислувaње
Jas mislam deka nisto nemame za tupenje eve jas sum preku prv bratuced I nemam drugi dokumenti.kako ke resat toa ke bide .bugarija ako saka ke ni dadat grazdanstvo ako ne toa e to I tuka nikoj nisto ne mozime.So sreka na site so potvrdi I rodnini samo toa mozam da go kazam.
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Jas mislam deka nisto nemame za tupenje eve jas sum preku prv bratuced I nemam drugi dokumenti.kako ke resat toa ke bide .bugarija ako saka ke ni dadat grazdanstvo ako ne toa e to I tuka nikoj nisto ne mozime.So sreka na site so potvrdi I rodnini samo toa mozam da go kazam.
Точно така и јас така мислам
И исто така мислам дека штом е вратена на дополнителна и доставени се оригинал документи, нема утка.
Само треба време
Ваљда индивидуално е тоа кој добива кој губи, како ќе се погоди, така
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
jas bev devet meseci na finalen pregled i e sega eve pet meseci sum na dopolnitelna a siguren sum deka toa kje trae najmalku dve godini pa posle pak vrakjaat na finalen pregled i za mene ne e nikakva uteha toa sto me stavile na dopolnitelna.Bugarska voena kniska i bugarska licna karta od dedomi
 
Член од
20 октомври 2016
Мислења
44
Поени од реакции
24
Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. pred nekolku dena mi se smenilo bev na obrazovana prepiska, pred eden mesec na intervju ima li nekoj slicno iskustvo deka za do zadolzitelna se cekalo od 3-4 meseca eve mene za eden mesec mi se smeni
Статусот "Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване." и сатусот "obrazovana prepiska" всушност е еден ист статус и целиот статус е вака:
Образувана преписка N:XXX2016/25.10.2016 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
Следен статус е овој:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Потоа следи овој статус ако ви е одобрено државјанство:
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија
Ако не ви е одобрено државјанството тогаш ќе би побараат дополнителни документи:
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
После следи статусот проверка од вицепрезидентот и потпис од вицепрезидентот.
И на крај да биде издаден указ.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
jas bev devet meseci na finalen pregled i e sega eve pet meseci sum na dopolnitelna a siguren sum deka toa kje trae najmalku dve godini pa posle pak vrakjaat na finalen pregled i za mene ne e nikakva uteha toa sto me stavile na dopolnitelna.Bugarska voena kniska i bugarska licna karta od dedomi
Нема шанси 2 години на дополнителна :)
Мене ми кажаа луѓе, најмногу чекале година дена
 
Член од
20 октомври 2016
Мислења
44
Поени од реакции
24
Нема шанси 2 години на дополнителна :)
Мене ми кажаа луѓе, најмногу чекале година дена
Има овде некој што кажаа дека и по 3 и повеќе години на дополнителна... тие од 2013/2014
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
znaci nema ja pravata vistina za taa dopolnitelna,ima zasto lugje i toa razberete go seriozno.Se si tecese kako sto treba i odednas dopolnitelna,dodeka sme na finalen pregled site proveeki treba da se zavrsat a ne od finalen pa posle kje pravele dopolnitelna proverka,lazat!!!!!!!!
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
54
Lazar Mladenov
17 hrs ·
Информација за моите фејсбук пријатели кои имат аплицирано за б'лгарски произход од ДАБЧ. Потпишани и предадени за издаванье се документите поднесени до 15 декември 2016 г. Чеканьето е без малку девет месеци.
Ова е официјална информација од ДАБЧ!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Ako e ova politicki togas se sto napraviv za Zaev bilo negativno za mene

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
Дај не тресете зелени. :pos:

Дали некој знае како одат работите со законот? Од законите што беа поднесени во исто време со овој, 70% се веќе поминати. Но поминати има и од оние поднесените после него.

Правната комисија што е надлежна за него има еднаш во неделата состанок на кој што се разгледуваат закони. Оваа недела им е вториот. Имаат голем број на закони за разглед, а од два до четири на состанок се разгледуваат. Некој спомна дека до на пролет би можел законот да помине - мислам дека да.

Anybody?

Моментално, 38 закона се на разгледување. Да има бар 3 по состанок, за 13 недели најкасно ќе помине на ред. Worst case scenario.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom