Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Брат, од денес е официјално, неделава, како разбрав, се формира комисија, која
-Ќе ги селектира оние со директно потекло од родител, прво и второ колено,
-Оние што имаат брат или сестра кој извадил по различни основи, (не важи ако брат/сестра им има извадено без доказ или по пат на натурализација)
-Останати роднински врски (роднини во Бугарија, брачеди стрини....), нив ЌЕ ИМ СЕ БАРА ВРСКА И ЗА ЖАЛ ПРОЦЕДУРАТА МОЖЕ ДА ФАТИ МАЛКУ ПОДОЛГО
-Не знам како ќе биде со потврдите
-Лошо може да завршат многу мал број, веќе оние што вадат на слепо
Link за сето наведено како вест, или рекла-казала е?
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
Link за сето наведено како вест, или рекла-казала е?
Ако е точна информацијата јас сум меѓу тие на кои процедурата треба да им се убрза, ја почнав процедурата со документи од брат, тој зема гражданство преку дедо ни, јас дополнително ја доставив личната карта од дедо ми кога ме ставија на проверка от вицепрезидентот а претходно бев дека се чека потпис од вицепрезиденот. Така да чекајте информација, се надевам во брзо време.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
А кои одстапки ги направија нашите за да се пазарат со Бугарија?
Se odkazaa od gasovodnata linija[DOUBLEPOST=1505303094][/DOUBLEPOST]
Slushnal vo maalska prodavnica :)
Da na bakal vo rapesh. Brat mi e momentalno tamu brka rabota za za firmata tamu ni e registrirana[DOUBLEPOST=1505303466][/DOUBLEPOST]
Ако е точна информацијата јас сум меѓу тие на кои процедурата треба да им се убрза, ја почнав процедурата со документи од брат, тој зема гражданство преку дедо ни, јас дополнително ја доставив личната карта од дедо ми кога ме ставија на проверка от вицепрезидентот а претходно бев дека се чека потпис од вицепрезиденот. Така да чекајте информација, се надевам во брзо време.
Ako zel preku dedo ti izgleda za brzo ke dobies[DOUBLEPOST=1505303533][/DOUBLEPOST]
Ce zavrshi li ovoj dok rab mislenje???
Ako ima osnovni generalii koi moze da gi povrzes do tebe. Da
 
Последно уредено:
D

Drexel

Гостин
Ce zavrshi li ovoj dok rab mislenje???
Ако тоа е се што имаш мислам дека само по себе ќе заврши работа но заедно со него не би било лошо и потврда од клуб да поднесеш, како тебе ти лега така прави :)
Прв пат гледам таков докумемт незнам што е затоа конкретно неможам да кажам
 
Член од
20 октомври 2016
Мислења
44
Поени од реакции
24
Zdravo na site!

Izvinete shto pishuvam na latinica.

Edno prashanje - chitam vekje nekolku meseci na forumov, no mnogu mi e strav da odam na intervjuto. Dali nekoj bil vo poslednive nekolku meseci, da ne gi smenile prashanjata? .....
Во оваа апликација BG Passport (за андроид) ќе ги најдеш сите прашања, и нови и стари.
 
Член од
13 септември 2017
Мислења
36
Поени од реакции
24
Здраво, јас прв пат поднесов документи во Октомври 2015 преку вујко ( на мајка ми прв братучед ). Во март 2016 бев да закажам интервју, и ми закажаа за 3 Март 2017. Од тогаш до денес го следам статусот и се уште не ми е променет ( пишува дека процедурата се намира по задолжително согласување, така нешто) посредникот ми кажа дека до Септември треба да излезе пасошот но уште ништо нема? Има ли некој со слично искуство или да знае да ми каже од прилика уште колку треба да се чека?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. pred nekolku dena mi se smenilo bev na obrazovana prepiska, pred eden mesec na intervju[DOUBLEPOST=1505327241][/DOUBLEPOST]
Здраво, јас прв пат поднесов документи во Октомври 2015 преку вујко ( на мајка ми прв братучед ). Во март 2016 бев да закажам интервју, и ми закажаа за 3 Март 2017. Од тогаш до денес го следам статусот и се уште не ми е променет ( пишува дека процедурата се намира по задолжително согласување, така нешто) посредникот ми кажа дека до Септември треба да излезе пасошот но уште ништо нема? Има ли некој со слично искуство или да знае да ми каже од прилика уште колку треба да се чека?
Prvo ke gi pomines site tie fazi pa tek ondak pasos u raka .Znaci posle intervju imas status Obrazuvana prepiska koja kaj site trae razlicno od prilika okolu 3 meseci.Potoa sledi status Zadolzitelna proverka koja trae vo prosek 8 do 10 meseci.Posle ovoj status odis na finalna proverka,status koj trae 3-4 meseci i ako ovde ne te stavat na dopolnitelna i pomines pred sovetot za grazdanstvo molbata ti ja razgleduvaat pozitivno i ke cekas potpis od viceprezidentot.Neka ti e so sreka....
 
Член од
13 септември 2017
Мислења
36
Поени од реакции
24
Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. pred nekolku dena mi se smenilo bev na obrazovana prepiska, pred eden mesec na intervju[DOUBLEPOST=1505327241][/DOUBLEPOST]
Prvo ke gi pomines site tie fazi pa tek ondak pasos u raka .Znaci posle intervju imas status Obrazuvana prepiska koja kaj site trae razlicno od prilika okolu 3 meseci.Potoa sledi status Zadolzitelna proverka koja trae vo prosek 8 do 10 meseci.Posle ovoj status odis na finalna proverka,status koj trae 3-4 meseci i ako ovde ne te stavat na dopolnitelna i pomines pred sovetot za grazdanstvo molbata ti ja razgleduvaat pozitivno i ke cekas potpis od viceprezidentot.Neka ti e so sreka....
Да и други ми го имат кажувано тоа но дека дури 6 месеци поминаја од интервјуто а ништо нема сменето во статусот, затоа се побунив. Фала ти сепак и со среќа и тебе.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. pred nekolku dena mi se smenilo bev na obrazovana prepiska, pred eden mesec na intervju[DOUBLEPOST=1505327241][/DOUBLEPOST]
Prvo ke gi pomines site tie fazi pa tek ondak pasos u raka .Znaci posle intervju imas status Obrazuvana prepiska koja kaj site trae razlicno od prilika okolu 3 meseci.Potoa sledi status Zadolzitelna proverka koja trae vo prosek 8 do 10 meseci.Posle ovoj status odis na finalna proverka,status koj trae 3-4 meseci i ako ovde ne te stavat na dopolnitelna i pomines pred sovetot za grazdanstvo molbata ti ja razgleduvaat pozitivno i ke cekas potpis od viceprezidentot.Neka ti e so sreka....
Eden od najdobrite odgovori. Samo kolku se ceka na potpis od vicepremierot
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
Здраво, јас прв пат поднесов документи во Октомври 2015 преку вујко ( на мајка ми jпрв братучед ). Во март 2016 бев да закажам интервју, и ми закажаа за 3 Март 2017. Од тогаш до денес го следам статусот и се уште не ми е променет ( пишува дека процедурата се намира по задолжително согласување, така нешто) посредникот ми кажа дека до Септември треба да излезе пасошот но уште ништо нема? Има ли некој со слично искуство или да знае да ми каже од прилика уште колку треба да се чека?
Ako bide sve vo red ubavo toj ti kazal septemvri ama 2018 godina.da se nadevame deka ke ima zakonski izmeni do nova godina ili do najkasno proleta.ako nema zakonski izmeni mozno e nie koi sme preku bracedi,vujkovci ,tetki,strini i potvrdi I otkaz da krkame.nesakam na toa ni da pomislam ama treba da bidiime na sve spremni.toa e momentalnata realnosta.
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Ako bide sve vo red ubavo toj ti kazal septemvri ama 2018 godina.da se nadevame deka ke ima zakonski izmeni do nova godina ili do najkasno proleta.ako nema zakonski izmeni mozno e nie koi sme preku bracedi,vujkovci ,tetki,strini i potvrdi I otkaz da krkame.nesakam na toa ni da pomislam ama treba da bidiime na sve spremni.toa e momentalnata realnosta.
dvjacata.... min. za pravda c. cacceva i valeri simeonov se edni od najserioznite politiccari sso postoet vo bg i se del od segassnava vlada i oti ako rekle cce se menvit zakonot... taka i cce bidit, to e moe liccno mislenje.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. pred nekolku dena mi se smenilo bev na obrazovana prepiska, pred eden mesec na intervju ima li nekoj slicno iskustvo deka za do zadolzitelna se cekalo od 3-4 meseca eve mene za eden mesec mi se smeni
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom