Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.970
aj ako znae nekoj da mi pise dodeka se stasani za proishod .. mnogu e ovoa od dekemvri cekam uste nisto ..
Ц ц ц ц. Бoг дa чувa еден ке не изрaдувa и пaк пo стaрo_Oд декември те мaткaaт? А кaкo пoднесе зa прoизхoд? Дa не си сo пoтврдa oд млaденoв?
 
Член од
20 март 2010
Мислења
185
Поени од реакции
82
МОЖЕ ЛИ НЕКОЈ НА ФОРУМОВ ДА МИ ОБЈАСНИ ВЕЌЕ 10 МЕСЕЦИ СУМ ОД ИНТЕРВЈУ И МИ ПИШУВА ОВА КОГА ЌЕ СЕ ЛОГИРАМ Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. ШТО ЗНАЧИ ОВА ДО КАДЕ СУМ И КОГА БИ ТРЕБАЛО МИ СМЕНИ СТАТУСОТ И ВО КОЈ.ВИ БЛАГОДАРАМ НОГУ
 

tgdk

Go-Run
Член од
5 април 2017
Мислења
126
Поени од реакции
169
МОЖЕ ЛИ НЕКОЈ НА ФОРУМОВ ДА МИ ОБЈАСНИ ВЕЌЕ 10 МЕСЕЦИ СУМ ОД ИНТЕРВЈУ И МИ ПИШУВА ОВА КОГА ЌЕ СЕ ЛОГИРАМ Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. ШТО ЗНАЧИ ОВА ДО КАДЕ СУМ И КОГА БИ ТРЕБАЛО МИ СМЕНИ СТАТУСОТ И ВО КОЈ.ВИ БЛАГОДАРАМ НОГУ
Мене после некаде 9 месеци ми се смени во : По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
И веќе 4ти месец ми стои вака...
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
18
Поени од реакции
3
Здраво

Дали некој може да ми каже, која е разликата да одам да се сликам за документи во поблиската Полициска станица (онаа кај автобуската) и онаа подалеку во општина Слатина.?
Сакам експресна процедура за веднаш да земам документи.

И потоа дали знае некој од ко ќе ги земам личните докумнти дали треба на граница да се покажат, бидејќе веќе ќе влезам во Бугарија со МК пасош, па логично и со него да излезам??

Поздрав
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Дечки да ви се пофалам - Денеска ми се смени од финална во.....
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија.

Иначе искрено да ви кажам сум со документ од ПРВ БРАТУЧЕД и друго ништо ! процедурата ја почнав Ноември 2015. Во Јануари (2016) ми закажаа интервју за Ноември 2016 , и во декември (2016) ми се смени статусот во Финална (значи после 1месец од интервју одма во Финална , што ми беше многу чудно) Сега што е следно , за колку време да очекувам следен статус? Број 18**/2016
Среќно на сите , и нема пишано правило како што видов ! СРЕЌНО НА СИТЕ
MN BRZO NEKAKO DAJ SLIKAJ DA VIDIME DALI E VISTINITO
 
Член од
21 мај 2017
Мислења
101
Поени од реакции
49
Info od posrednicite imate li dali davaat ukaz? Mojot posrednik veli deka seuste ne pocnale da potpisuvaa :(
 
Член од
18 октомври 2016
Мислења
119
Поени од реакции
164
Denes promena na status
97**/2015 intervju 17.03.2016
Od finalna na dopolnitelna proverka dokumenti krstenica dedo...
Ќе има ли крај оваа голгота од дополнителна па финална,па после финална па дополнителна. Јас од дополнителна па на финална и сега веќе незнам на што сум и што понатаму инаку со број 18хх/2014
 
D

Daniel_faca

Гостин
Дечки да ви се пофалам - Денеска ми се смени од финална во.....
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија.

Иначе искрено да ви кажам сум со документ од ПРВ БРАТУЧЕД и друго ништо ! процедурата ја почнав Ноември 2015. Во Јануари (2016) ми закажаа интервју за Ноември 2016 , и во декември (2016) ми се смени статусот во Финална (значи после 1месец од интервју одма во Финална , што ми беше многу чудно) Сега што е следно , за колку време да очекувам следен статус? Број 18**/2016
Среќно на сите , и нема пишано правило како што видов ! СРЕЌНО НА СИТЕ
Drugar samo pisi dali odnese nekakvi dopolnitelni dokumenti vo ministerstvoto za pravosudie deka na blizok mu se smeni vo dopolnitelna denes i se javivme vika dokumentite da se dostavat vrz osniva na koe izdaden proishodot
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.970
http://parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2597/sittings/ID/8614
Комисија по политиките за б'лгарите в чужбина
31/05/2017, 15:30
пл. "Кнјаз Александ'р I" №1, зала 456
1. Изслушване на минист'ра на правос'дието, минист'ра на в'трешните работи, председателја на Д'ржавна агенција „Национална сигурност“ и председателја на Д'ржавна агенција за б'лгарите в чужбина относно проблеми за забавјането на разглеждането и издаването на преписки за б'лгарско гражданство и в'зможности за ускорјаване на процедурата по придобиване на б'лгарско гражданство на б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија.
2. Разни.
Дoнесoa ли некoј зaкључoк нa кoмисијaтa?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom