Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

tgdk

Go-Run
Член од
5 април 2017
Мислења
126
Поени од реакции
169
a da stvarno nema napisano deka bil na dopolnitelna[DOUBLEPOST=1496067487][/DOUBLEPOST]
Ako sakas spodeli brojot dali ti e so 5 cifri bidejki od noemvri so 4 cifri sansi nema. Jas sum dekemvri 5 cifri mine brijot 1XXXX/2016
Исто и мојот е со пет 10***/2015 интервју Април 2016.
 
Член од
28 август 2011
Мислења
30
Поени од реакции
38
Бројот ми е со 4 цифри 18**/2016 100% ти кажувам ! Многу ми е чудно што за еден месец после интервју одма од задолжителна во Финална ми се смени! Изгледа 9месеци чекав за интервју али кој знае , како што реков нема пишано правило! Иначе 2016 имало рекордни преко 20.000+ апликации па за тоа !
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
a da stvarno nema napisano deka bil na dopolnitelna[DOUBLEPOST=1496067487][/DOUBLEPOST]
Ako sakas spodeli brojot dali ti e so 5 cifri bidejki od noemvri so 4 cifri sansi nema. Jas sum dekemvri 5 cifri mine brijot 1XXXX/2016
Ти се oпседнa сo дoпoлнителнa.Сaмo тaму ти е пaметoт:lolzz::)
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Бројот ми е со 4 цифри 18**/2016 100% ти кажувам ! Многу ми е чудно што за еден месец после интервју одма од задолжителна во Финална ми се смени! Изгледа 9месеци чекав за интервју али кој знае , како што реков нема пишано правило! Иначе 2016 имало рекордни преко 20.000+ апликации па за тоа !
Da jas vo finalna pa vlegov za 2 meseci posle intervjuto i mene mi bese cudno toa ama ke vidime kako ke zavrsi moze pozitivno kako kaj tebe :D[DOUBLEPOST=1496068043][/DOUBLEPOST]
Ти се oпседнa сo дoпoлнителнa.Сaмo тaму ти е пaметoт:lolzz::)
Pa da ti kazam iskreno se opsednav toa ako se sluci bi me kostalo uste najmalku 100 evra plus odenje po sela kaj sto se umreni dedovci vadenje dokument... toj kosmar ne go sakam pak :D
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
121
Поени од реакции
120
Дечки да ви се пофалам - Денеска ми се смени од финална во.....
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија.

Иначе искрено да ви кажам сум со документ од ПРВ БРАТУЧЕД и друго ништо ! процедурата ја почнав Ноември 2015. Во Јануари (2016) ми закажаа интервју за Ноември 2016 , и во декември (2016) ми се смени статусот во Финална (значи после 1месец од интервју одма во Финална , што ми беше многу чудно) Сега што е следно , за колку време да очекувам следен статус? Број 18**/2016
Среќно на сите , и нема пишано правило како што видов ! СРЕЌНО НА СИТЕ
Bravo i cestitki....
 

tgdk

Go-Run
Член од
5 април 2017
Мислења
126
Поени од реакции
169
Ти се oпседнa сo дoпoлнителнa.Сaмo тaму ти е пaметoт:lolzz::)
Јас мислам дека нема пишано правило сите да мора да идат на дополнителна...Не знам на кој начин одат на дополнителна.Јас неам никаков друг документ освен пасош од брат.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
Јас мислам дека нема пишано правило сите да мора да идат на дополнителна...Не знам на кој начин одат на дополнителна.Јас неам никаков друг документ освен пасош од брат.
Имa штo биле нa дoпoлнителнa, не oднеле дoпoлнителни дoкументи и пaк нa финaлнa им се сменил стaтус.Сaмo гoспoд знaе штo се прaви пo тие институции
 

tgdk

Go-Run
Член од
5 април 2017
Мислења
126
Поени од реакции
169
Имa штo биле нa дoпoлнителнa, не oднеле дoпoлнителни дoкументи и пaк нa финaлнa им се сменил стaтус.Сaмo гoспoд знaе штo се прaви пo тие институции
Имав претходно пишано дека другар со мене ист ден на интервју...заедно ни се смени на финална...но после месец дена некаде на него му побараа да однесе документ од сестра така некако пишуваше...кај мене си стои уште финална.
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
http://parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2597/sittings/ID/8614
Комисија по политиките за б'лгарите в чужбина
31/05/2017, 15:30
пл. "Кнјаз Александ'р I" №1, зала 456
1. Изслушване на минист'ра на правос'дието, минист'ра на в'трешните работи, председателја на Д'ржавна агенција „Национална сигурност“ и председателја на Д'ржавна агенција за б'лгарите в чужбина относно проблеми за забавјането на разглеждането и издаването на преписки за б'лгарско гражданство и в'зможности за ускорјаване на процедурата по придобиване на б'лгарско гражданство на б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија.
2. Разни.
Kaj moze da se vidat zapisite od sostanokot na komisijata ?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
od broevite sto gi manijacam jas
1834/2016 denes e na dopolnitelna
1835/2016 mu e izdadeno drzavjanstvo
ova. eod denes[DOUBLEPOST=1496068673][/DOUBLEPOST]Pogolemite broevi sto gi manijacam uste se vofinalna e sega da vidime sto ke se sluci so 1834/2016
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
32
Поени од реакции
12
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Da ama jas aplixirav so pasos negov.. i be

Дада.. сега се слушнав со посреднико кажа ддка има државјанство.. останува да чекаме
Seriozno si go prasal posrednikot dali cicko ti ima drzavjanstvo a ti apliciras so kopija od negov pasos?
PA AMAN BE COVEKU KAKO KE IZVADIS PASOS AKO NEMAS DRZAVJANSTVO? Kako vadis pasos vo makedonija ti? Aman zarem do tolku si... :([DOUBLEPOST=1496069471][/DOUBLEPOST]I drugo mnogu vazno e da znaes deka PASOSOT i evropskata LICNA KARTA se samo dokumenti za patuvanje za rabota za
identifikacija...! A da dojdes do niv mora da imas drzavjanstvo t.e mora da stanes bugarin i bugarski drzavjanin za da go dobies toj pasos ili na dijalekt pasosOOOO
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Ajde koj dobi potpisan ukaz, kazuvajte se smeni li status na nekoj
 
Член од
15 март 2017
Мислења
71
Поени од реакции
80
aj ako znae nekoj da mi pise dodeka se stasani za proishod .. mnogu e ovoa od dekemvri cekam uste nisto ..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom