Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 ноември 2010
Мислења
18
Поени од реакции
3
Здраво

Дали некој може да ми каже, која е разликата да одам да се сликам за документи во поблиската Полициска станица (онаа кај автобуската) и онаа подалеку во општина Слатина.?
Сакам експресна процедура за веднаш да земам документи.

И потоа дали знае некој од ко ќе ги земам личните докумнти дали треба на граница да се покажат, бидејќе веќе ќе влезам во Бугарија со МК пасош, па логично и со него да излезам??

Поздрав
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
http://parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2597/sittings/ID/8614
Комисија по политиките за б'лгарите в чужбина
31/05/2017, 15:30
пл. "Кнјаз Александ'р I" №1, зала 456
1. Изслушване на минист'ра на правос'дието, минист'ра на в'трешните работи, председателја на Д'ржавна агенција „Национална сигурност“ и председателја на Д'ржавна агенција за б'лгарите в чужбина относно проблеми за забавјането на разглеждането и издаването на преписки за б'лгарско гражданство и в'зможности за ускорјаване на процедурата по придобиване на б'лгарско гражданство на б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија.
2. Разни.
Е тoa мoже дa биде oд гoлемa кoрист зa сите буквaлнo и штo пoчнувaaт,и штo се нa срединa и тие при крaј.Сaмo дa oдлучaт нештo дa сменaт у пoзитивнa смислa
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Е тoa мoже дa биде oд гoлемa кoрист зa сите буквaлнo и штo пoчнувaaт,и штo се нa срединa и тие при крaј.Сaмo дa oдлучaт нештo дa сменaт у пoзитивнa смислa
taka bi trebalo da bidit posho pishit deka che reshavet za в'зможности за ускорјаване на процедурата по придобиване на б'лгарско гражданство на б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија.
zarad
проблеми за забавјането на разглеждането и издаването на преписки за б'лгарско гражданство
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
taka bi trebalo da bidit posho pishit deka che reshavet za в'зможности за ускорјаване на процедурата по придобиване на б'лгарско гражданство на б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија.
zarad
проблеми за забавјането на разглеждането и издаването на преписки за б'лгарско гражданство
Oвa е нaјубaвaтa инфoрмaцијa штo билo кoгa сум јa прoчитaл нa фoрумoв, нaјнaдежнaтa
 
D

Drexel

Гостин
31 Во 3:30 да најдеме некое онлајн видео и во живо да гледаме :pos:
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Уважаема госпожо , след като Вашата преписка е в Доп'лнителна проверка. Необходимо е да представите доп'лнителни документи удостоверјавашти Вашијат б'лгарски произход. С'гласно НАРЕДБА № 1 от 19.02.1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство Чл. 6. (1) Лицата по чл. 15 от закона представјат:
1. (изм. - ДВ, бр. 43 от 2005 г.) по т. 1 на чл. 15 от закона - официален документ, издаден от б'лгарски или чуждестранен компетентен орган в'з основа на акт за раждане, регист'р на населението и др., в којто се с'д'ржат данни относно б'лгарскија произход на лицето или на неговите в'зходјашти, а при нев'зможност да се представи так'в документ - удостоверение за б'лгарски произход, издадено от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина[DOUBLEPOST=1496053343][/DOUBLEPOST]ke mi objasni sto znaci ova nekoj ako znae ja ne razbiram sto treba da se dostavi?
ko sho razbiram tuka pishit oti treba da podnesih dokument.... mislit na potvrda od bkk klub za da dokazhvish za tvoe bg poteklo.... официален документ, издаден от б'лгарски или чуждестранен компетентен орган в'з основа на акт за раждане, регист'р на населението и др., в којто се с'д'ржат данни относно б'лгарскија произход на лицето или на неговите в'зходјашти ... mozhit nekoi drug da znajt podrugo neka kazhit...
 
Член од
16 јуни 2015
Мислења
52
Поени од реакции
60
Aj da si prasam ne mi e jasno preku konzulat vo Bitola sum april 2016 intervju broj so 4 cifri i pin mi dadoa no ovde dolu gledam za tie sto se preku ambasadi treba tuka da proveruvaat. Dali ima nekoj sto znae kade tocno treba da se proveruva?[DOUBLEPOST=1496062982][/DOUBLEPOST]Aj da si prasam ne mi e jasno 1.png preku konzulat vo Bitola sum april 2016 intervju broj so 4 cifri i pin mi dadoa no ovde dolu gledam za tie sto se preku ambasadi treba tuka da proveruvaat. Dali ima nekoj sto znae kade tocno treba da se proveruva?
 
Член од
28 јули 2015
Мислења
107
Поени од реакции
107
Aj da si prasam ne mi e jasno preku konzulat vo Bitola sum april 2016 intervju broj so 4 cifri i pin mi dadoa no ovde dolu gledam za tie sto se preku ambasadi treba tuka da proveruvaat. Dali ima nekoj sto znae kade tocno treba da se proveruva?[DOUBLEPOST=1496062982][/DOUBLEPOST]Aj da si prasam ne mi e jasnoПрегледај го приврзокот 172012 preku konzulat vo Bitola sum april 2016 intervju broj so 4 cifri i pin mi dadoa no ovde dolu gledam za tie sto se preku ambasadi treba tuka da proveruvaat. Dali ima nekoj sto znae kade tocno treba da se proveruva?
Toa dolu sto e bez pin e za prepiski preku ambasadi i konzulati......kako sto i imet i napisano
 
Член од
28 август 2011
Мислења
30
Поени од реакции
38
Дечки да ви се пофалам - Денеска ми се смени од финална во.....
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија.

Иначе искрено да ви кажам сум со документ од ПРВ БРАТУЧЕД и друго ништо ! процедурата ја почнав Ноември 2015. Во Јануари (2016) ми закажаа интервју за Ноември 2016 , и во декември (2016) ми се смени статусот во Финална (значи после 1месец од интервју одма во Финална , што ми беше многу чудно) Сега што е следно , за колку време да очекувам следен статус? Број 18**/2016
Среќно на сите , и нема пишано правило како што видов ! СРЕЌНО НА СИТЕ
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Дечки да ви се пофалам - Денеска ми се смени од финална во.....
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија.

Иначе искрено да ви кажам сум со документ од ПРВ БРАТУЧЕД и друго ништо ! процедурата ја почнав Ноември 2015. Во Јануари (2016) ми закажаа интервју за Ноември 2016 , и во декември (2016) ми се смени статусот во Финална (значи после 1месец од интервју одма во Финална , што ми беше многу чудно) Сега што е следно , за колку време да очекувам следен статус? Број 18**/2016
Среќно на сите , и нема пишано правило како што видов ! СРЕЌНО НА СИТЕ
a koga bese na dopolnitelna odnese dokument dopolnitelen ili samo vo dabc dade za proizhodot
 

tgdk

Go-Run
Член од
5 април 2017
Мислења
126
Поени од реакции
169
a koga bese na dopolnitelna odnese dokument dopolnitelen ili samo vo dabc dade za proizhodot
Јас како што разбрав нема идено на дополнителна...БРАВО. Јас сум од април 2016 на интервју и еве веќе 4ти месец на финална...документ од брат.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Јас како што разбрав нема идено на дополнителна...БРАВО. Јас сум од април 2016 на интервју и еве веќе 4ти месец на финална...документ од брат.
a da stvarno nema napisano deka bil na dopolnitelna[DOUBLEPOST=1496067487][/DOUBLEPOST]
Дечки да ви се пофалам - Денеска ми се смени од финална во.....
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија.

Иначе искрено да ви кажам сум со документ од ПРВ БРАТУЧЕД и друго ништо ! процедурата ја почнав Ноември 2015. Во Јануари (2016) ми закажаа интервју за Ноември 2016 , и во декември (2016) ми се смени статусот во Финална (значи после 1месец од интервју одма во Финална , што ми беше многу чудно) Сега што е следно , за колку време да очекувам следен статус? Број 18**/2016
Среќно на сите , и нема пишано правило како што видов ! СРЕЌНО НА СИТЕ
Ako sakas spodeli brojot dali ti e so 5 cifri bidejki od noemvri so 4 cifri sansi nema. Jas sum dekemvri 5 cifri mine brijot 1XXXX/2016
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom