Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Ako si prisuten/a na forumot i ako citas ubavo ke vidis deka ima mnogu poveke so cekale ili cekaat seuste od tebe.
Jas sum od 2013 duri pred 2 meseci imase promeni.
Сум сигурно поприсутен од тебе и апсолутно се читам. Моето искуство треба да им даде инфо на тие од 2014. Ако ти нема поголема корист не коментирај. Мерси :)
 
Член од
12 април 2009
Мислења
79
Поени од реакции
24
Сум сигурно поприсутен од тебе и апсолутно се читам. Моето искуство треба да им даде инфо на тие од 2014. Ако ти нема поголема корист не коментирај. Мерси :)
Ostaj toa so mene mi nema korist, vazno e deka toa so sme site vo ist kosh a ti si kukas i na tie so se so tebe im epten od golema korist i golemo info
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
denes proveriv,jas sum seuste na finalna. a kaj sestra mi se pojavi ovoj status:
`Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 07.03.2017 г. следва да представите свидетелство за с'димост , издадено от компетентните органи в Македонија, в което да е посочено, че се издава за целите на производството по б'лгарското гражданство, с'гласно изискването на чл. 4, т.3 в'в вр. с чл. 6, ал. 2 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на Глава пета от Закона за б'лгарското гражданство. Документ'т трјабва да б'де снабден с превод на б'лгарски език, изв'ршен и заверен по предвиденија ред, с'гласно изискванијата на §2 от Доп'лнителните разпоредби на Наредбата.`
sto mu znaci ova?
edit
sea doznav deka stanuva zbor za uverenieto za neosuduvanost,treba da pisuva deka e tocno za vadenje na bugarsko gradzanstvo
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2016
Мислења
20
Поени од реакции
41
За 2 недели правам 5 месеци на финална, знам има и други како мене, ама што направија бре овие, ова рекорд ќе е на финална што чекаме толку, (освен 2014 и 2013) не ги рачунам пошто се заглавени.
Иста ситуација е и кај мене од 24 септември сум на финална ,и уште нема ништо.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
И јас сум во финална од Јануари(незнам точна дата кога се има сменето) инаку интервју преку конзулат на 11.11.2015 а бројчето ми е 14../2016.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
denes proveriv,jas sum seuste na finalna. a kaj sestra mi se pojavi ovoj status:
`Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 07.03.2017 г. следва да представите свидетелство за с'димост , издадено от компетентните органи в Македонија, в което да е посочено, че се издава за целите на производството по б'лгарското гражданство, с'гласно изискването на чл. 4, т.3 в'в вр. с чл. 6, ал. 2 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на Глава пета от Закона за б'лгарското гражданство. Документ'т трјабва да б'де снабден с превод на б'лгарски език, изв'ршен и заверен по предвиденија ред, с'гласно изискванијата на §2 от Доп'лнителните разпоредби на Наредбата.`
sto mu znaci ova?
edit
sea doznav deka stanuva zbor za uverenieto za neosuduvanost,treba da pisuva deka e tocno za vadenje na bugarsko gradzanstvo
Тоа што ние овде го викаме "уверение за неосудуваност" одамна има ново име и добро е да го користиме него, бидејќи заради таа разлика во имињата овде не можев да се разберам со луѓето кога прашував каков точно документ ми треба, косата ми обеле да не сум аплицирал со погрешен документ.

Значи, тоа што тебе ти треба и што Бугарите го викаат "Свидетелство за с'димост", кај нас се вика "Потврда од казнена евиденција". Тоа е документот што потврдува дека не си бил казнуван/осудуван.
И да, на неа треба да пишува дека се издава за издавање на бугарско државјанство и треба да биде преведена на бугарски од овластен преведувач (листата на такви преведувачи ја има на огласна табла пред Бугарската амбасада и Конзулатот во Битола) и потоа легализирана.

П.С: Повторувам за оние на кои не им е јасно, како што мене не ми беше јасно дали се бара Потврда од казнена евиденција или Уверение од кривична евиденција. Ако изгуглате за да видите како изгледа бугарско Свидетелство за с'димост ќе видите изгледа вака:


"Лицето не е ос'ждано" - значи е документ кој потврдува дека не си осудуван. Македонското Уверение од кривична евиденција е документ кој потврдува дека во моментот на издавање против вас не се води кривична постапка, т.е. судски процес, и тоа не е документот кој го бараат Бугарите од вас.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Jaс кога вадев пред една година, сите што вадеа за бугарско државјанство вадеа Кривична евиденција, поради тоа што на тоа покрај тоа што пишува дека не си бил осудуван, пишуваше и дека во моментот не се води никаква кривична постапка. Исто така и посредникот ми потврди дека се бара Кривична.Mислам дека најбитно е да е нагласено дека е за бг државјанство, најверојатно пуштаат и со двата
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Navistina e off-topik ama i mene me interesira nekoj poupaten da kaze poveke. Se prijavuvas vo agencija za vrabotuvanje i/ili privatni agencii za vrabotuvanje i tie ti predlagaat kade da konkuriras?
како што ми кажуваат другарите АКО Е точно за швајцарија,вероватно е исто и за германија,прво мора да најдеш работа па после одиш во агенција не смеело да бараш сместување сам приватно,се се одвивало и мора преку агенции,агенциите според примањето ти нудат сместување.барем така ми кажуваат!!![DOUBLEPOST=1486504812][/DOUBLEPOST]
Jas sum od 2012 godina i prekraten lani. Od deneska koga si go proveruvam brojceto pisuva lipsvat dannii ima li nekoj informacija sto e i kako? Ili veke ne izbrisale od sistemot :)
и јас сум од 2012 но мене ме прекратија одма после една годинаипол,,ЧУДНО што тебе те прекратиле после 5 години,те чекале премногу,или имаш среќа или не заебаваш..
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
New Doc 2017-02-08_1.jpg
Тоа што ние овде го викаме "уверение за неосудуваност" одамна има ново име и добро е да го користиме него, бидејќи заради таа разлика во имињата овде не можев да се разберам со луѓето кога прашував каков точно документ ми треба, косата ми обеле да не сум аплицирал со погрешен документ.

Значи, тоа што тебе ти треба и што Бугарите го викаат "Свидетелство за с'димост", кај нас се вика "Потврда од казнена евиденција". Тоа е документот што потврдува дека не си бил казнуван/осудуван.
И да, на неа треба да пишува дека се издава за издавање на бугарско државјанство и треба да биде преведена на бугарски од овластен преведувач (листата на такви преведувачи ја има на огласна табла пред Бугарската амбасада и Конзулатот во Битола) и потоа легализирана.

П.С: Повторувам за оние на кои не им е јасно, како што мене не ми беше јасно дали се бара Потврда од казнена евиденција или Уверение од кривична евиденција. Ако изгуглате за да видите како изгледа бугарско Свидетелство за с'димост ќе видите изгледа вака:


"Лицето не е ос'ждано" - значи е документ кој потврдува дека не си осудуван. Македонското Уверение од кривична евиденција е документ кој потврдува дека во моментот на издавање против вас не се води кривична постапка, т.е. судски процес, и тоа не е документот кој го бараат Бугарите од вас.
Јас го извадив ова како документ. Тоа е она што им треба, така?

(се извинувам ради многуте црвени полиња :) )
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Тоа што ние овде го викаме "уверение за неосудуваност" одамна има ново име и добро е да го користиме него, бидејќи заради таа разлика во имињата овде не можев да се разберам со луѓето кога прашував каков точно документ ми треба, косата ми обеле да не сум аплицирал со погрешен документ.

Значи, тоа што тебе ти треба и што Бугарите го викаат "Свидетелство за с'димост", кај нас се вика "Потврда од казнена евиденција". Тоа е документот што потврдува дека не си бил казнуван/осудуван.
И да, на неа треба да пишува дека се издава за издавање на бугарско државјанство и треба да биде преведена на бугарски од овластен преведувач (листата на такви преведувачи ја има на огласна табла пред Бугарската амбасада и Конзулатот во Битола) и потоа легализирана.

П.С: Повторувам за оние на кои не им е јасно, како што мене не ми беше јасно дали се бара Потврда од казнена евиденција или Уверение од кривична евиденција. Ако изгуглате за да видите како изгледа бугарско Свидетелство за с'димост ќе видите изгледа вака:


"Лицето не е ос'ждано" - значи е документ кој потврдува дека не си осудуван. Македонското Уверение од кривична евиденција е документ кој потврдува дека во моментот на издавање против вас не се води кривична постапка, т.е. судски процес, и тоа не е документот кој го бараат Бугарите од вас.
cej sea,edno uverenie se vadi vo sudot kaj mavrovka,drugo uverenie se vadi kaj voen bqzen vo aerodrom
koe treba da se podnese?
jas kolku sto se sekjavam,i jas i sestra mi podnesovme uverenija za neosuduvanost,prevedeni i legalizirani na bugarski.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Знам дека не е за тука но ,ако некој знае да ми каже доколку немаш никој во Германија а си самохрана мајка ,да отидеш до нивниот завод за вработување дали они ти наоѓаат работа и сместување,нормално со Бугарски пасош.Ви Благодарам и извинете што се одалечувам од темата.
Za da odis pod zavod za vrabotuvanje vo Germanija moras da imas edna godina raboten staz vo zemji clenki na Evropska Unija sto znaci deka tuka ne spaga Makedonija.Ne ti e dovolen samo pasosot.E sega so obezbedena rabota i stan i dokolku tvoite deca gi povleces so tebe kako samohran roditel imas mnogu benificii vklucuvajki detski dodatok 192 evra od dete plus Wohngeld( dodatok za stan ) I kinderchuslag ( dopuna na detskite ).Znaci direktno od MK vo DE i vo zavod za vrabotuvanje tesko.Moras sama da si najdes rabota a i ti treba covek sto dobro gi poznava zakonite za da mozes na kraj da izlezes so birokratijata bidejki baraat mnogu dokumenti i pravat mnogu kontroli.Za bilo sto pisi mi PP ako nesto te interesira ke ti kazam.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Jaс кога вадев пред една година, сите што вадеа за бугарско државјанство вадеа Кривична евиденција, поради тоа што на тоа покрај тоа што пишува дека не си бил осудуван, пишуваше и дека во моментот не се води никаква кривична постапка. Исто така и посредникот ми потврди дека се бара Кривична.Mислам дека најбитно е да е нагласено дека е за бг државјанство, најверојатно пуштаат и со двата
Во уверението од кривична евиденција не се потврдува дека не си осудуван. Се потврдува само дека против тебе не се води кривична постапка и нема пресуда која не е стапена во сила.

Кривичната евиденција е за процеси кои сѐ уште се водат и не се докажани, кои можат и да паднат на суд како неосновани на пример.

Друга е тежината на казнената евиденција - штом си казнет за кривично дело, тоа се смета за докажано и утврдено. Може да бидат дури и веќе одлежани казни, или пресуди од пред 1, 2, 5 или не знам колку години. Ова е тоа што се бара за бугарско државјанство.

Значи:
- Свидетелство за с'димост = Потврда од казнена евиденција
- Удостоверение от Прокуратурата = Уверение од кривична евиденција
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
denes proveriv,jas sum seuste na finalna. a kaj sestra mi se pojavi ovoj status:
`Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 07.03.2017 г. следва да представите свидетелство за с'димост , издадено от компетентните органи в Македонија, в което да е посочено, че се издава за целите на производството по б'лгарското гражданство, с'гласно изискването на чл. 4, т.3 в'в вр. с чл. 6, ал. 2 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на Глава пета от Закона за б'лгарското гражданство. Документ'т трјабва да б'де снабден с превод на б'лгарски език, изв'ршен и заверен по предвиденија ред, с'гласно изискванијата на §2 от Доп'лнителните разпоредби на Наредбата.`
sto mu znaci ova?
edit
sea doznav deka stanuva zbor za uverenieto za neosuduvanost,treba da pisuva deka e tocno za vadenje na bugarsko gradzanstvo
Ќе oдиш вo суд и ќе бaрaш пoтврдa зa неoсудувaнoст без разлика дaли ќе пишува кaзненa евиденција или кривична. Убaвo ти пишувa врaтен си бидејќи вo пoтврдaтa не ти пишувaлo декa е зa бугарскo државјанство. Тoa требa дa биде нагласено .
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Jas koga vadev od sud dokumenti za.intervjuto vo septemvri 2016 god od ambasada i preveduvackata mi kazaa da gi izvadam i kaznena i krivicna evidencija. Vadete gi dvete koga veke davate tolku pari nema nisto da zagubite ako dadete uste 350 den plus :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom