Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
C

CrazyCounter

Гостин
Знам дека не е за тука но ,ако некој знае да ми каже доколку немаш никој во Германија а си самохрана мајка ,да отидеш до нивниот завод за вработување дали они ти наоѓаат работа и сместување,нормално со Бугарски пасош.Ви Благодарам и извинете што се одалечувам од темата.
Ako se prijavis kako azilant imas obezbedeno se smestaj, dzeparlak 480 evra na vozrasen i 190 evra na dete se dodeka ne ti najdat rabota i plateni davacki.

Ima druga opcija ako si vo raboten odnos znaci imas primanja, za decata ke dobivas 190 evra mesecno + mala pomos od gradot vo vrska so kirijata neznam kolko % pokriva.

Ima promeni vo zakonot spomna eden clen pogore ... Se svestija i oni nemoze nekoj da raboti i da plaka visoki danoci a drugi da pijat kafinja vo centarot na Berlin ( se razbira ne se odnesuva ova na vas ).
Pozdrav i sekoe dobro[DOUBLEPOST=1486432646][/DOUBLEPOST]
За 2 недели правам 5 месеци на финална, знам има и други како мене, ама што направија бре овие, ова рекорд ќе е на финална што чекаме толку, (освен 2014 и 2013) не ги рачунам пошто се заглавени.
kolku sto se sekavam nekade septemvri imase pisano na forumot deka statusot ti se smeni vo finalna, samo da ti kazam od tie 5 odbij 2ipol meseci bidejki bukvalno nikoj ne rabotese se podnesuvaa dokumenti i se zakazuvase intervju, imase promeni i kaj komisijata se menuvaa clenovi taka da vo najskoro vreme ke zavrsis rabota samo trpenie ;)
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Знам дека не е за тука но ,ако некој знае да ми каже доколку немаш никој во Германија а си самохрана мајка ,да отидеш до нивниот завод за вработување дали они ти наоѓаат работа и сместување,нормално со Бугарски пасош.Ви Благодарам и извинете што се одалечувам од темата.
колку што знам МОЖЕШ,НЕМА ПРОБЛЕМ,тоа во германија има термин АРБАЈСАН,значи одиш под арбајсан...а за нас во превод тоа е СОЦИЈАЛНО...така непш му доага..поз серќно
 
Член од
20 октомври 2014
Мислења
16
Поени од реакции
23
Ме интересира дали можи да се вози кола на бугарски таблици ако имаш само бугарски пасош или мора и возачката да ти биди бугарска ?
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Ako se prijavis kako azilant imas obezbedeno se smestaj, dzeparlak 480 evra na vozrasen i 190 evra na dete se dodeka ne ti najdat rabota i plateni davacki.

Ima druga opcija ako si vo raboten odnos znaci imas primanja, za decata ke dobivas 190 evra mesecno + mala pomos od gradot vo vrska so kirijata neznam kolko % pokriva.

Ima promeni vo zakonot spomna eden clen pogore ... Se svestija i oni nemoze nekoj da raboti i da plaka visoki danoci a drugi da pijat kafinja vo centarot na Berlin ( se razbira ne se odnesuva ova na vas ).
Pozdrav i sekoe dobro[DOUBLEPOST=1486432646][/DOUBLEPOST]

kolku sto se sekavam nekade septemvri imase pisano na forumot deka statusot ti se smeni vo finalna, samo da ti kazam od tie 5 odbij 2ipol meseci bidejki bukvalno nikoj ne rabotese se podnesuvaa dokumenti i se zakazuvase intervju, imase promeni i kaj komisijata se menuvaa clenovi taka da vo najskoro vreme ke zavrsis rabota samo trpenie ;)
Vi Blagodaram .
 
Член од
12 април 2009
Мислења
79
Поени од реакции
24
Ме интересира дали можи да се вози кола на бугарски таблици ако имаш само бугарски пасош или мора и возачката да ти биди бугарска ?
moze, ne trebe vozacka.
ama u mk se e mozno toa da go znaes, moze da ti pobarat i karton za vakcinacija zaveren na notar itn. ...
 
Член од
5 мај 2007
Мислења
97
Поени од реакции
48
Интервју во Софија или амбасада и број ако сакаш да кажеш за да знаеме до кај сме.
Polozitelno stanoviste, vcera 6.2.
intervju 11 januar 2016
finalna 19 septemvri 2015
i vcera polozitelno.
Kolku se ceka za ukazot?
So sreka na site!
inace so vencanica od baba mi od bugarska egzarhija.
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Da, finalna septemvri 2016[DOUBLEPOST=1486469418][/DOUBLEPOST]
Интервју во Софија или амбасада и број ако сакаш да кажеш за да знаеме до кај сме.
intervju vo Sofija 11.jaqnuar 2016[DOUBLEPOST=1486469478][/DOUBLEPOST]broj 78../2015
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Jas sum od 2012 godina i prekraten lani. Od deneska koga si go proveruvam brojceto pisuva lipsvat dannii ima li nekoj informacija sto e i kako? Ili veke ne izbrisale od sistemot :)
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Им пишав маил во министерството за да се информирам за мојата молба, и доразгледувањето на истата. Одговорот кој го добив не можеше да биде понеопределен (изгледа треба да сум среќен што воопшто ми вратија):

"Вашата преписка с доп'лнително представените от вас документи ште б'де разгледана отново на заседание от С'вета по гражданство при МП."

За потсетување сум од 2014, на дополнителна, така веќе околу 14 месеци. Имам предадено дополнителни документи пред 6-7 месеци.

Ај ќе биде некогаш.... :masa:
 
Член од
12 април 2009
Мислења
79
Поени од реакции
24
Им пишав маил во министерството за да се информирам за мојата молба, и доразгледувањето на истата. Одговорот кој го добив не можеше да биде понеопределен (изгледа треба да сум среќен што воопшто ми вратија):

"Вашата преписка с доп'лнително представените от вас документи ште б'де разгледана отново на заседание от С'вета по гражданство при МП."

За потсетување сум од 2014, на дополнителна, така веќе околу 14 месеци. Имам предадено дополнителни документи пред 6-7 месеци.

Ај ќе биде некогаш.... :masa:
Ako si prisuten/a na forumot i ako citas ubavo ke vidis deka ima mnogu poveke so cekale ili cekaat seuste od tebe.
Jas sum od 2013 duri pred 2 meseci imase promeni.
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
10 месеци и 7 дена од интервјуто и сеуште сум на задолжително согласување.
 
Член од
25 август 2014
Мислења
144
Поени од реакции
225
10 месеци и 7 дена од интервјуто и сеуште сум на задолжително согласување.
Zavisi koga ti e registrirana prepiskata. Moze si imal intervju pred 10 meseci, ama prepiskata ti e registrirana vo Direkcijata za Blgarsko Grazdanstvo pred 7 meseci da recime.
Koj datum ti go pisuva koga proveruvas status?
Jas imav intervju pred 9 meseci ama prepiskata mi e registrirana vo direkcijata pred 6 meseci. Barem mislam deka se vodat po datumot koga ti e registrirana prepiskata.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom