Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
8 јануари 2020
Мислења
48
Поени од реакции
63
Nemam pretstava koga da rezerviram so ogled na situacijata so virusot. Ne mi e itno i bi sakal negde na krajot na juli - zivi i zdravi do togas. A za termin neznam koga ima. Mozam da proveram i da ti kazam ako te interesira.

Sega bas proveriv i nareden sloboden termin e na 7 Juli.
Еве го одговорот на вашето прашање
@Solskjaer5
 
Член од
19 ноември 2019
Мислења
14
Поени од реакции
19
Пред да коментирате ќе ве замолам да се потрудите малку наназад да читате. Се е објаснато и споделено од страна на секојдневните активни членови, кои несебично одделуваат време за сите нас кои ни треба помош !!!!
За слободни дати за зимање на указ точно вчера имаше еден член објаснато !!!!!!!!
Поздрав
Decki aj be ako sakate pisete vie denovive sto imate rezervirano za podiganje ukaz da kazete od koja data ima slobodni termini za da mozeme da se orentirame... Nekoj od clenovite nekolku pati ve zamolil za ova, ama izgleda dodeka vam vi treba pomos na site i pisuvate, a koga si zavrsete rabota nekete da im pomognete na drugite pa nekete da spodelete ni obicna informacija... Fala
Vcera ili zavcera imase nekoj clen napisano deka prvi slobodni termini se od 05.07.2020 za podiganje na ukaz.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
95
Поени од реакции
67
Dali pravat problem ako predokot e roden 1920 godina? Imam dve drugarki sto pravea intervju pred godina dena so predok roden 1920 godina i porvrda od lazar.
 
Член од
26 март 2019
Мислења
146
Поени од реакции
143
Еве што ми вратија на mail.
Здравејте,
Вашето удостоверение е в ГК Битолја
ште ни позв'ните след Великденските празници и ште получите дата за получаване.
Поздрави,
ГК Битолја

т.е до Велигден не работат.
ke raspredelat za podignuvanje za da ne se stvara guzva
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.607
Поени од реакции
1.607
Decki aj be ako sakate pisete vie denovive sto imate rezervirano za podiganje ukaz da kazete od koja data ima slobodni termini za da mozeme da se orentirame... Nekoj od clenovite nekolku pati ve zamolil za ova, ama izgleda dodeka vam vi treba pomos na site i pisuvate, a koga si zavrsete rabota nekete da im pomognete na drugite pa nekete da spodelete ni obicna informacija... Fala
Ke zemes br po konzulski pat, na primer 10530/2016 i sam ke si otvoris i vidis za koga ima datumi.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.607
Поени од реакции
1.607
fala brat ama najverojatno ke moram da se prefrlam preku ambasada, poso iam termin na 30 april, a sig nema da rabotat...cekanje do besvest
Do 13 April ne izdavaat ukazi vo Sofija ako ne go prodolzat rokot,treba da sledis,plus ne se znae dali ke pustaat nasite da izlezis preku granica,toa e,vazno imas dobieno drzavjanstvo i koga togas ke si go podignis,samo zdravje da ima.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.572
Поени од реакции
3.166
ke raspredelat za podignuvanje za da ne se stvara guzva
@Krstevski1986 може ли совет од тебе.
1.Дали сега е подобро да се поднесе молба за подигнување преку амбасада?
2.Колку време би поминало од поднесување на молба за подигнување на државјанството од амбасада до стигнување на писмото до општина во БГ?
3.За колку време врши работа човекот од Битола за адреса и ЕГН да ти ги донесе?
 
Член од
16 јули 2019
Мислења
18
Поени од реакции
38
Hello! I'm a new member here. I am also waiting for BG citizenship with a parent with a BG passport.
Here's some information.
Interview in Sofia: 17.10.2017
Positive : 17.07.2019
Hello, expect a decret (or rejection) 11-13months starting from the date of changing status to positive. In your case expect it between 17.06.2020. and 17.08.2020. Good luck
 
Член од
9 април 2006
Мислења
3.185
Поени од реакции
1.273
19 meseci zadolzitelna preku dedo
Многу е тоа, не знам зошто волку си заглавил. Моментално ноември 2018 го работат, август би требало одамна да е расчистен. Од кој август си на задолжителна?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
На врв Bottom