Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • https://forum.kajgana.com/threads/%D0%91%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%B4%D1%80%D0%B

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
20 септември 2017
Мислења
828
Поени од реакции
1.220
Zatoa i prasuvam, posto prethodno imase ist slucaj otkaz na kandidat so dobri dok koj podocna kaza deka imal crn pecat vo Svedska
Ако имал црн печат за ЕУ ќе го одбиеле на Совет за државјанство. Сватете еднаш, лани имаше масовни откази и тоа беше топ тема во Комисијата за бг државјанство во Народно собрание затоа што причините за отказ биле ‘банални‘ ама за се си имаа логично (законско) објаснување од Советот, така да...

https://www.eurochicago.com/2019/07/akcenti/
https://www.eurochicago.com/2019/09/goran-d/
https://www.eurochicago.com/2019/09/sashko-a/
https://www.eurochicago.com/2019/09/predrag-k/
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2020
Мислења
154
Поени од реакции
232
Луѓе, жал ми е за ситуацијата со дечкото, но нема што да ви биде чудно
Кога јас поднесов преку братучетка во 2012 година за ПРВ пат, заедно со татко ми, и тој преку братучетка ми (негова родена внука од брат) документи, без никакви потврди, без никакви документи од предци, заедно бевме на интервју двајцата во исти ден во исти час преку 15 минути во 2013 година Март.
Во 2016 година тој на положително а јас одбиена. Се запрепастивме.
За 1 месец отидов за Софија сама, а таткоми веќе му посредија се си извади.
На шалтер изреволтирана , разочарана да прашам зошто , и типот ме гледа ладнокрвно, мене иднина од тој пасош ми зависи и ми вика : ГРЕШКА В СИСТЕМА !
Па викам Господине ќе ве молам да ме вратите во процедура, и типот ми вика а и таткоти има државјанство бугарско и јас целата среќна ДА ДА! И ми вика јас неможам да направам ништо, ако ти одговара наново да те пуштиме во процедура океј ако не ќе те молам НЕ МИ ГО ГУБИ ВРЕМЕТО. И толку..... Си поднесов наново...
Се е чиста среќа ... Затоа само надеж и не навлегувајте многу затоа што сите сме си индивидуални случаеви. Ви посакувам среќа на сите од се срце , а исто и на мене зошто од 04 Декември 2019 сум на положително. интервју во Февруари 2018 година. Поздрав
ДА НАПОМЕНАМ ДЕКА НЕМАМ НИКАКОВ ЦРН ПЕЧАТ НИ ПА ПРЕКРШОЦИ !!!
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
21
Поени од реакции
26
Zagrizuva situacijata so odbienite,so potvrda od klub i predok do 1918 godina,predhodnite clenovi sto pisaa deka dobile ukaz samo so potvrda od bk mi vlevase golema nadez,no po toa denes neznam sto ke me snajde na finalna su
m od 24 avgust deka i da e cekam da se promeni statusot i neznam sto ke me snajde.
Грижи се ама не се загрижувај...затоа што тие што се одбиени..на пример овие што им е молбата разгледана од комисијата и се одбиени.. немаат доставено дополнителни документи на време.. или воопшто не се доставени од посредниците!. А тие што се на проверка од вицепрезидент и истите не им е потпишан указот.. тоа значи има некој проблем..црн печат ли е, долг према државата или кривично било што..е сега ако имаме такво нешто...и треба да сме загрижени
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
34
Поени од реакции
14
Една моја другарка положително и беше од 17 јуни 2019 указ доби декември 2019 . како се падне така
 
Член од
17 декември 2018
Мислења
11
Поени од реакции
2
Едно прашање
Колку време се чека за излегување на бројчето послем направеното интервју ?
 
Член од
27 март 2019
Мислења
219
Поени од реакции
193
Ако имал црн печат за ЕУ ќе го одбиеле на Совет за државјанство. Сватете еднаш, лани имаше масовни откази и тоа беше топ тема во Комисијата за бг државјанство во Народно собрание затоа што причините за отказ биле ‘банални‘ ама за се си имаа логично (законско) објаснување од Советот, така да...

https://www.eurochicago.com/2019/07/akcenti/
https://www.eurochicago.com/2019/09/goran-d/
https://www.eurochicago.com/2019/09/sashko-a/
https://www.eurochicago.com/2019/09/predrag-k/
Ovie se od sovet?
 

Нuкола

Ганџамен
Член од
24 мај 2005
Мислења
5.084
Поени од реакции
12.876
Едно прашање
Колку време се чека за излегување на бројчето послем направеното интервју ?
Најгоре на темава имаш линк до веб страна која ќе ти даде одговор на повеќе прашања.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
182
Поени од реакции
160
Дали на финална може да се достават дополнителни документи, или е касно?
Зашто однесов крштеница од прабаба ми но не однесов извод од неа.
 
На врв Bottom