Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 февруари 2018
Мислења
46
Поени од реакции
23
Od pocetokot na februari bev na polozitelno . Zapocnata procedura 2015 god. Prrku 1 bratuced potoa me stavija na dopolnitelna proverka 2017 oktomvri podnesov dopolnitelni dokumenti bg svidetelstvo od na dedomi brat i plus od kaj lazar taa potvrda so poredok od pradedomi 1912 god i ete denes nisto dzabe cekanje 5 godini pozdrav do site vi posakuvam srekja na site
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.998
Поени од реакции
5.232
Оригинали по втор пат дали носевте со потврда?
Дали имавте некој прекршок?
Автоматски споено мислење:

Od pocetokot na februari bev na polozitelno . Zapocnata procedura 2015 god. Prrku 1 bratuced potoa me stavija na dopolnitelna proverka 2017 oktomvri podnesov dopolnitelni dokumenti bg svidetelstvo od na dedomi brat i plus od kaj lazar taa potvrda so poredok od pradedomi 1912 god i ete denes nisto dzabe cekanje 5 godini pozdrav do site vi posakuvam srekja na site
Жалам, дали посредник ви ги достави дополнителните документи, и дали беше се уредно поврзувањето со изводите?
Да одиш да ги побараш документите, и ако ти ги вратат сите значи се поднесени, но ако ти фалат или не ги поднел или се затурени.
 

Нuкола

Ганџамен
Член од
24 мај 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
13.422
Od pocetokot na februari bev na polozitelno . Zapocnata procedura 2015 god. Prrku 1 bratuced potoa me stavija na dopolnitelna proverka 2017 oktomvri podnesov dopolnitelni dokumenti bg svidetelstvo od na dedomi brat i plus od kaj lazar taa potvrda so poredok od pradedomi 1912 god i ete denes nisto dzabe cekanje 5 godini pozdrav do site vi posakuvam srekja na site
Не ми се верува дека при толку обемна документација (бг свидетелство од прадедоти + потврда од БКК Струмица + документи од прв братучед)... Вицепрезидентот те одбил.
Просто не можам да разберам кои се тие критериуми, и на која основа те одбиле..

Ако си немал некаков проблем претходно во некоја држава од ЕУ, забрана за влез, продолжен претстој на црно, или да си бил кривично гонет некаде по Европава.. да те одбијат во твојава ситуација е стварно нехумано и нелогично.

Жалам искрено.. :(
 
Член од
8 февруари 2018
Мислења
46
Поени од реакции
23
Оригинали по втор пат дали носевте со потврда?
Дали имавте некој прекршок?
Автоматски споено мислење:


Жалам, дали посредник ви ги достави дополнителните документи, и дали беше се уредно поврзувањето со изводите?
Да одиш да ги побараш документите, и ако ти ги вратат сите значи се поднесени, но ако ти фалат или не ги поднел или се затурени.
Se e odneseno kako sto treba da preku posrednik bev blizok moj cicko ama dzabe toa e pozdrav do site
Автоматски споено мислење:

Не ми се верува дека при толку обемна документација (бг свидетелство од прадедоти + потврда од БКК Струмица + документи од прв братучед)... Вицепрезидентот те одбил.
Просто не можам да разберам кои се тие критериуми, и на која основа те одбиле..

Ако си немал некаков проблем претходно во некоја држава од ЕУ, забрана за влез, продолжен претстој на црно, или да си бил кривично гонет некаде по Европава.. да те одбијат во твојава ситуација е стварно нехумано и нелогично.

Жалам искрено.. :(
I da zalime sto i da pravime se e dzabe vi blagodaram na site na socuvstvoto
 
Член од
26 март 2019
Мислења
182
Поени од реакции
182
Некој имаше споделено за декларацијата номер 4а декларација за пребиваване в чужбина дали да се пополнува или не , вчера се јавив во конзулатот како преведувач да прашам дали треба и денес ми се јавија со потврда дека сите оние што ќе одат на интервју ќе му треба пополнета за во иднина. Незнам како ќе е во пракса во амбасадата во Скопје но за во Битола ќе треба. За понатамошни промени ќе известам.
Поздрав и честитки за указите
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
34
Поени од реакции
14
Od pocetokot na februari bev na polozitelno . Zapocnata procedura 2015 god. Prrku 1 bratuced potoa me stavija na dopolnitelna proverka 2017 oktomvri podnesov dopolnitelni dokumenti bg svidetelstvo od na dedomi brat i plus od kaj lazar taa potvrda so poredok od pradedomi 1912 god i ete denes nisto dzabe cekanje 5 godini pozdrav do site vi posakuvam srekja na site
Site te prasavme dali si bil osuduvan dali imas nekakov prekrsok nisto ne ni odgovori
 
Член од
27 март 2019
Мислења
280
Поени од реакции
263
Не ми се верува дека при толку обемна документација (бг свидетелство од прадедоти + потврда од БКК Струмица + документи од прв братучед)... Вицепрезидентот те одбил.
Просто не можам да разберам кои се тие критериуми, и на која основа те одбиле..

Ако си немал некаков проблем претходно во некоја држава од ЕУ, забрана за влез, продолжен претстој на црно, или да си бил кривично гонет некаде по Европава.. да те одбијат во твојава ситуација е стварно нехумано и нелогично.

Жалам искрено.. :(
@
Zal mi e, samo ke sakas Li da kazes dali navistina nemas nekakov prekrsok vo eu, ili crn pecat ili bilo sto takvo koa misles bi pridonelo za otkazot... Ke ni bide od golemo znacenje
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Zagrizuva situacijata so odbienite,so potvrda od klub i predok do 1918 godina,predhodnite clenovi sto pisaa deka dobile ukaz samo so potvrda od bk mi vlevase golema nadez,no po toa denes neznam sto ke me snajde na finalna su
m od 24 avgust deka i da e cekam da se promeni statusot i neznam sto ke me snajde.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
34
Поени од реакции
14
@
Zal mi e, samo ke sakas Li da kazes dali navistina nemas nekakov prekrsok vo eu, ili crn pecat ili bilo sto takvo koa misles bi pridonelo za otkazot... Ke ni bide od golemo znacenje
samo me odbija stresovi ni dava , 3 pati istoto prasanje . me odbija abe te odbija kazi dali imase prekrsok bilo sto vo makedonjja eu bilo kade
 
Член од
27 март 2019
Мислења
280
Поени од реакции
263
samo me odbija stresovi ni dava , 3 pati istoto prasanje . me odbija abe te odbija kazi dali imase prekrsok bilo sto vo makedonjja eu bilo kade
Zatoa i prasuvam, posto prethodno imase ist slucaj otkaz na kandidat so dobri dok koj podocna kaza deka imal crn pecat vo Svedska
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
68
Поени од реакции
135
Добар ден...

Се Извинувам нов сум овде, сакав да добијам информација колку се чека од кога ти се смени статусот во "Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија " (Мене ми се смени 12,03,2019)

Барам по постовите,што повеќе барам повеќе се изгубувам (n).

Прв пат сум бил на 01,04,2016
Имам некој Вход дата на: 18,08,2016
Интервју на 27,11,2017
Ова ми се смени некаде на 12-13,03,2019

Секоја информација е добредојдена.

Ви Благодарам.

Поздрав,
Тука некаде си колку што јас пратам веќе можеби си и потпишан. само што не ти е објавено :) аај честито од мене пред време иначе
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom