Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 мај 2018
Мислења
136
Поени од реакции
142
Vo prethodnite nedeli imase dosta potpisani ukazi, i na luge koi pojma nemaat deka postoi forumot.
Mi rekoa deka vo narednite tri nedeli ke ima dosta potpisani ukazi.
Izvorot go smetam za mnogu tocen ostanuva da vidime dali ke e taka.
DA TE POCUE GOSPOZATA JOTOVA[DOUBLEPOST=1554939220][/DOUBLEPOST]
АМАН луге дајте фалетесе има ли потпишани укази ваш или некој роднина или пријател,па и овие ја тупат многу ке се засилат па ке закочат наеднаш со потпишување укази,ова е стварно веке мачење и перверзија играње игри ке те дигнат па ке те треснат одземја и пак одново
Da porano sto ubavo si odea milina bre sega katasrofa e
 
Последно уредено:
Член од
19 јануари 2019
Мислења
123
Поени од реакции
202
Zdravo decki.
Prvpat podneseno nekade Februar 2016
Intervju Dekemvri 2017
Nekade vo noemvri ili dekemvri 2018 vidov deka e Finalen eksperten pregled
Nekade kraj na februari ili pocetok na mart se smeni vo ova Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
Ima nekoj nekakva informacija kolku se ceka za toj ukaz i sto sledi posle toa? Sto kako ?

Cisto za informacija Brojceto e 149XX/2016
Па како што ти пишува предстои издавање указ! или не дај боже одказ, за време никој не знае колку се чека, како тргнала работава очекувај некаде на есен потпис.. со среќа..
 
Член од
28 август 2018
Мислења
134
Поени од реакции
107
Znaci definitvno posledniot broj na potpisan ukaz e 34 od minatata nedela. Mene mi izgleda deka se vratija na praktikata od pred zastojot, da se potpisuvaat/objavuvaat ukazi poslednata nedela vo mesecot i prvata nedela od naredniot mesec i tolku. Ako e taka, so toa tempo nema da se nadoknadi zastojot od 5 meseci sto se napravi. Toa bi znacelo deka sega i vo idnina vo prosek ke se ceka 6-9 meseci za potpis. Se razbira deka se slucuva nekoj da dobie pobrzo, a nekoj moze da zaglavi i da ceka mnogu poveke, no prosekot e manje vise toj. Ne mi e namerata da stvaram nervoza, i iskreno se nadevam deka mi e greshna prepostavkata, bidejki i jas sum vo tie sto cekaat vekje 8 meseci za potpis, i sekako bi mi odgovaralo da ne reshat site nabrzina.

Isto mislam deka od objavite na forumot moze da se dobie prilicno tocna slika do kade se so potpisanite ukazi. Tocno e deka ne se site sto cekaat pasos clenovi na forumot, no brojot na clenovi e dovolno reprezentativen i ima objavi skoro za site novoptopisani ukazi. Bez razlika dali mu e potpisnao direknto na nekoj clen na forumot, ili na nekoj niven prijatel, rodnina, itn....
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Znaci definitvno posledniot broj na potpisan ukaz e 34 od minatata nedela. Mene mi izgleda deka se vratija na praktikata od pred zastojot, da se potpisuvaat/objavuvaat ukazi poslednata nedela vo mesecot i prvata nedela od naredniot mesec i tolku. Ako e taka, so toa tempo nema da se nadoknadi zastojot od 5 meseci sto se napravi. Toa bi znacelo deka sega i vo idnina vo prosek ke se ceka 6-9 meseci za potpis. Se razbira deka se slucuva nekoj da dobie pobrzo, a nekoj moze da zaglavi i da ceka mnogu poveke, no prosekot e manje vise toj. Ne mi e namerata da stvaram nervoza, i iskreno se nadevam deka mi e greshna prepostavkata, bidejki i jas sum vo tie sto cekaat vekje 8 meseci za potpis, i sekako bi mi odgovaralo da ne reshat site nabrzina.

Isto mislam deka od objavite na forumot moze da se dobie prilicno tocna slika do kade se so potpisanite ukazi. Tocno e deka ne se site sto cekaat pasos clenovi na forumot, no brojot na clenovi e dovolno reprezentativen i ima objavi skoro za site novoptopisani ukazi. Bez razlika dali mu e potpisnao direknto na nekoj clen na forumot, ili na nekoj niven prijatel, rodnina, itn....
Najcudno e sto ovaa nedela nikoj ne se pofali so promena na status,niti na finalna,niti na polozitelno,dosega sekoja nedela imase promeni,kako da zaspaa tamu,mnogu cudno,ili mozebi ima no ne se clenovi na forumov
 
Член од
9 јануари 2019
Мислења
42
Поени од реакции
41
Drustvo kako da znam koj br.na ukaz sum potpis cekam veke 10 meseci ,intervju 05.05.2017,na zadolzitelna od 16 .06.2018, na forumot pisuvat deka se stignati so potpisi do 34 br. Na ukaz,kaj se gleda koj br.na ukaz sum jas,pozdrav.
 
Член од
25 март 2019
Мислења
71
Поени од реакции
117
Drustvo kako da znam koj br.na ukaz sum potpis cekam veke 10 meseci ,intervju 05.05.2017,na zadolzitelna od 16 .06.2018, na forumot pisuvat deka se stignati so potpisi do 34 br. Na ukaz,kaj se gleda koj br.na ukaz sum jas,pozdrav.
vo eden broj na ukaz moze da bidat vkluceni 50/100 luge sto cekaat toa znaci deka ako imat 34 ukazi po 100 luge 3400 luge imaat dobieno potpis a moze i poveke ili pomalku nekogas se izdava ukaz i za eden covek toa nema vrska so tebe koga ke ti dojde redot togas toa si e nivna beleska kako i na koj izdavaat
 
Член од
9 јануари 2019
Мислења
42
Поени од реакции
41
vo eden broj na ukaz moze da bidat vkluceni 50/100 luge sto cekaat toa znaci deka ako imat 34 ukazi po 100 luge 3400 luge imaat dobieno potpis a moze i poveke ili pomalku nekogas se izdava ukaz i za eden covek toa nema vrska so tebe koga ke ti dojde redot togas toa si e nivna beleska kako i na koj izdavaat
Fala
 
Член од
13 март 2019
Мислења
41
Поени од реакции
44
Drustvo kako da znam koj br.na ukaz sum potpis cekam veke 10 meseci ,intervju 05.05.2017,na zadolzitelna od 16 .06.2018, na forumot pisuvat deka se stignati so potpisi do 34 br. Na ukaz,kaj se gleda koj br.na ukaz sum jas,pozdrav.
Ja na intervju bev 2014 juni , znaes li kade se gledaat koga izleguvat ukazi, koi br se potpisani...[DOUBLEPOST=1554977969][/DOUBLEPOST]
Utre pavam 10 meseci kaj sto cekam potpis. :(
Koja godina bese na intervju?
 
Член од
20 февруари 2016
Мислења
6
Поени од реакции
14
Zdravo
Ako moze mala pomos,
Intervju Februari 2018 so dokumenti od prv bratuced i izvadiv sega od potvrda od Strumuca, sega mi se smeni status vo По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Dali potvrdata od Strumica da ja dostavam licno ili preku posrednik?
Vase mislenje i iskustva.
Blagodaram
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Ako vasata molba bila odobrena pred 2meseci znaci treba prvo da pominat na proverka kaj komisijata sto prodolzi so rabota uste 3 meseci i ke gi proveruva molbite od posle skandalot zaedno so onie koi se i ke bidat prateni na proverka,pa posle kako si stignala na red so polozitelnoto i ministerstvo kako redosledno ti ja ispratila prepiskata so pismo do Vice za potpis Togas ke ti potpise ili stavi na proverka ili ke dobies otkaz
Pa cela godina bevme na dopolnitelna i proverka , sega kaj viceto pak na proverka???? provereni, preprovereni, dokumenti orginali PAK dadeni, cela godina prva proverka,pa staveni na dopolnitelna, pa pak uste edna proverka koja traese pak cela godina. Sega pak proverka ???? Treta???
I nisto ne mi odgovori,,,, te prasav konkretno dali znaes, bidejki imas doverliv covek, koga planiraat da potpisat na tie sto se fev-mart na polozitelno i cekaat potpis?
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Pa cela godina bevme na dopolnitelna i proverka , sega kaj viceto pak na proverka???? provereni, preprovereni, dokumenti orginali PAK dadeni, cela godina prva proverka,pa staveni na dopolnitelna, pa pak uste edna proverka koja traese pak cela godina. Sega pak proverka ???? Treta???
I nisto ne mi odgovori,,,, te prasav konkretno dali znaes, bidejki imas doverliv covek, koga planiraat da potpisat na tie sto se fev-mart na polozitelno i cekaat potpis?
Ti kazav redosledno smetaj po polozitelnoto ili redosledno ako te stavat na proverka, se e do toa koga ministerstvoto na pravosydieto so pismo go pratil tvojot prednet do viceto za potpis i plus toa komisijata na ministerstvoto i komisijata na viceto se dve razlicni komisii i plus da dodadam se od dve razlicni partii koi na ovie izbori ke se borat za vlast i se kosat meguse e I + onaa komisija na ministerstvoto ne e tolku rigorozna kako taa na jotova ......kolku i da se pravi muabet toa e visa nivna politika a site tuka clenovi se zaglaveni vo toj lavirint bitno zakonot mu e jasen dokumentacijata e jasna i sekoj pred da podnesuva i sto i da podnesuva treba da se konsultira so strucni lica a ne sekakvi posrednici koi gledaat pari da zemat a ne vie da dobiete drzavjanstvo za toa ne im e gajle.
Losoto e so od 2013 navamu site onie koi bea po stariot zakon zaglavija i trebase da nosat dokumwnti po noviot zakon sega pak so najnovuot zakon od nova godina ke bidat zasegnati samo onie koj ke podnesuvaat po toj zakon a ne starite koi cekaat na potpis ili se vo procedura po star zakon
 
Член од
29 март 2019
Мислења
17
Поени од реакции
8
Па како што ти пишува предстои издавање указ! или не дај боже одказ, за време никој не знае колку се чека, како тргнала работава очекувај некаде на есен потпис.. со среќа..
Zarem moze da dobies otkaz, vekje koga chekas potpis od viceprecident?
 
Член од
29 март 2019
Мислења
17
Поени од реакции
8
Sekako deka mozes! A uste poloso sto lugje skoro godina vreme se na polozitelno! I 10tina dena nema potpis, se izzivuvaat bugarskite fasisti nad nemokjnoto makedonsko naselenie.
Jas od intervju do sega chekam 1god i 9 meseci, a od potpisuvanje ukaz 5,6 meseci, taka da, ima lugje shto chekaat i mnogu povekje.
Da se nadevame site ke dojdeme do toj potpis vekoven.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom