Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 март 2018
Мислења
150
Поени од реакции
141
Здраво ми треба помош, не знам што да правам.
Поднесовме документи преку прв братучед, интервју јануари 2017. Статусите по ред одеа - задолжителна - финална - и на дополнителна со запирка од јануари 2018 година. Април, мај 2018 година доставени се документи (преку посредник) од архив од Велико Трново. И сеуште сме на дополнителна.
Вчера одиме во Софија по друга работа и во Министерството за правосудие отидовме да видиоме дали е се во ред со документоте, дали се доставени и сл.
И тие ми велат дека нема доставен документ од Велико Трново.
Посредникот вика дека го доставил.
Сега не знам што да се прави, посредникот вика дека на шалктер не давале доказ кога ги доставил документите. Не знам на кој да веруваш, Дали е можно тие на шалтер да немаат точна евиденција. Или пак да вадам од Велико Трново, па изводи и посмртници.

Сте имале ли бакво искуство.
Na salter ne davat dokaz za podnesuvanje no imat uvid koga i sto e podneseno jas za mene licno prasav
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Добро попладне, се извинувам на сите на мој македонски јазик. Барам форум, но не можам да најдам некој друг да пишува каде да бара документи за докажување на потеклото. Мојот прадедо и прабаба, баба и мајка се од Скопје, но го немаме документ да су Бугари. Каде може да бараме тоа, јел у Државен архив, Министарство за правда или некоа друго место? Ви благодариме за вашиот одговор!
Nema institucija vo Makedonija koja ke ti dade dokument deka bile Bugari,vidi ako imas nekoj star dokument na bugarski jazik vo kraen slucaj probaj da izvadis potvrda od Bugarsko zdruzenie
 
Член од
9 декември 2018
Мислења
35
Поени од реакции
16
Da ne ima nekoj so potpisan ukaz poslednibe denovi? jas cekam veke polni 4 meseci za potpis, inaku sum preku konzulat Bitola so brojce od 2014, ( a pred mene pet brojki mu e isprateno udostoverenieto vo konzulat...

Послато са TA-1033 уз помоћ Тапатока
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Znaci eden vika ukinati, edni cekajte, edni ke potpisuvaat,edni na proverka..znaci prekinete veke so vakvi informacii za koi ne ste sigurni. Eve mojot posrednik mi rece mora da cekate i sega ajde jas celo vreme da pisuvam , da kazuvam informacii od ne znam ti koj.
Kolku pati treba da se napise ovde na ovaa tema da se pisuvaat samo konkretni raboti?
Ako imas potpis, ako si dobil UKAZ NAPISI. AKO ima nekoj nekakva promena na status neka pise so sto dokumenti,koga , za ostanatite koi ne cekaat ukaz da gi sledat i da bidat vo tek tie luge.
Jas ne znam sto luge ste site, ovie kako Brungilda i ne znam koj fakaat seir na necija maka.

Znaci mojot post e jasen i mislam deka site treba da se pridrzuvate na ova.
Значи што не е јасно ти брани некој ти да чекаш ... Не види колку постови јас имам во темава еден и единствен сите вие ппднесувате преку еден посредник не сите сте на исти датум поднеле не ... Значи скоро сите добивате различни информации некои точни некои не .. Темава за што е ако не коментирате и давате некоја информација или да ка отвориме и да чекаме ???
 
Член од
16 јуни 2015
Мислења
52
Поени од реакции
60
Zdravo na site da se pofalam na 25ti si gi zemame pasosite maticen slikanje se zavrsivme, inaku sme od 2015 so dokument od tatko mi preku konzulat Bitola, e sega ve molam ako nekoj gi ima prasanjaata za intervju neka mi gi prati nemozam nikako da gi najdam, podnesuvam za pomaliot sin. Blagodaram :)
 
Член од
19 јануари 2019
Мислења
123
Поени од реакции
202
Zdravo na site da se pofalam na 25ti si gi zemame pasosite maticen slikanje se zavrsivme, inaku sme od 2015 so dokument od tatko mi preku konzulat Bitola, e sega ve molam ako nekoj gi ima prasanjaata za intervju neka mi gi prati nemozam nikako da gi najdam, podnesuvam za pomaliot sin. Blagodaram :)
ај честито, барем да кажеше кога ти е потпишан указот ?
 
Член од
16 јуни 2015
Мислења
52
Поени од реакции
60
ај честито, барем да кажеше кога ти е потпишан указот ?
Intervji 04.2016 bez dopolnitelna ukazot go potpisaja na 04.2018 za adresa poddadov na 05.2018 duri vo 12.2018 me zavedoja , za maticen poddadov na 27.12.2018 a na 10.01.2019 se slikavme pa sega cekam 30 rabotni denovi za da si go zemam. So srekja na site :)
Ako nekoj gi ima prasanjata za intervju neka mi gi prati molam nemozam da gi najdam :)
 
Член од
8 ноември 2018
Мислења
122
Поени од реакции
128
Значи што не е јасно ти брани некој ти да чекаш ... Не види колку постови јас имам во темава еден и единствен сите вие ппднесувате преку еден посредник не сите сте на исти датум поднеле не ... Значи скоро сите добивате различни информации некои точни некои не .. Темава за што е ако не коментирате и давате некоја информација или да ка отвориме и да чекаме ???

Da ,da ja otvoris i da cekas , a ne da davas informacii so ne se ni delumno tocni. Koga ke imas vistinska informacija togas pisuvaj.
 
Член од
19 јануари 2019
Мислења
123
Поени од реакции
202
Intervji 04.2016 bez dopolnitelna ukazot go potpisaja na 04.2018 za adresa poddadov na 05.2018 duri vo 12.2018 me zavedoja , za maticen poddadov na 27.12.2018 a na 10.01.2019 se slikavme pa sega cekam 30 rabotni denovi za da si go zemam. So srekja na site :)
Ako nekoj gi ima prasanjata za intervju neka mi gi prati molam nemozam da gi najdam :)
https://forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-3303
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.981
Неофициална информација... Укинати скинати како сакате сфатете 4000 на бр бг пасоши што моментално чекале да бидат издадени значи неофициална информација од посредник од делчево (не прашувајте од која до која дата и сл прашања информацијата не е официална што значи немора да биде точна . Според мене лично е 85 посто точна)
Збориш за Делчо Гошев претпоставувам.Двајца што лично ги познавам и оделе преку него, им одобриле државјанства и кога отишле да вадат документи и пасош,ги вратиле.Баш ке ги прашам што конкретно се случило,и мене ми беше чудно да ти одобрат па да те вратат кога ке се сликаш за пасош[DOUBLEPOST=1550595207][/DOUBLEPOST]Информацијата дека враќаат луге со одобрени државјанства кога одат пасош да вадат е точна
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
59
Поени од реакции
23
Nema institucija vo Makedonija koja ke ti dade dokument deka bile Bugari,vidi ako imas nekoj star dokument na bugarski jazik vo kraen slucaj probaj da izvadis potvrda od Bugarsko zdruzenie
Јави се во здружението на бугари во Струмица а мислам дека имаат претставништво во Скопје.Тие ќе ти кажат дали имаш БГ потекло или не или барај по архиви бугарски дали имаш дедо бг војник,ако си слушнал дека дедоти бил бг.војник.Ако не ти кажал некој од твоите постари,тогаш може и да немаш прадедо бг.војник.
[DOUBLEPOST=1550596273][/DOUBLEPOST]
Збориш за Делчо Гошев претпоставувам.Двајца што лично ги познавам и оделе преку него, им одобриле државјанства и кога отишле да вадат документи и пасош,ги вратиле.Баш ке ги прашам што конкретно се случило,и мене ми беше чудно да ти одобрат па да те вратат кога ке се сликаш за пасош[DOUBLEPOST=1550595207][/DOUBLEPOST]Информацијата дека враќаат луге со одобрени државјанства кога одат пасош да вадат е точна
Тоа не е нормално,ЗОШТО ? Освн ако немале проблем со законот во меѓувреме
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Збориш за Делчо Гошев претпоставувам.Двајца што лично ги познавам и оделе преку него, им одобриле државјанства и кога отишле да вадат документи и пасош,ги вратиле.Баш ке ги прашам што конкретно се случило,и мене ми беше чудно да ти одобрат па да те вратат кога ке се сликаш за пасош[DOUBLEPOST=1550595207][/DOUBLEPOST]Информацијата дека враќаат луге со одобрени државјанства кога одат пасош да вадат е точна
Kako be d a te vratat od slikanje normalno li e ova ja planiram koa ke mi odobrat 2-3 kafani da castam luda rabota e ova veke
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Da ,da ja otvoris i da cekas , a ne da davas informacii so ne se ni delumno tocni. Koga ke imas vistinska informacija togas pisuvaj.
Немој после само да плачеш ако си во овие 4000 (недај боже да си) да не ме сфатис погрешно несум лоша личност...
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.981
Kako be d a te vratat od slikanje normalno li e ova ja planiram koa ke mi odobrat 2-3 kafani da castam luda rabota e ova veke
Незнам дали ги вратиле од сликање,дали ги вратиле на шалтер при подигање на указ,УГЛАВНОМ ГИ ВРАТИЛЕ
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom