Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија

Оваа ми го пишува веќе од август 2018 година а имам поднесено 2016 , интервју имав 18 август 2017 година, дали некој е запознаен уште колку би чекала за указ фала однапред
jas sum 17 avgust 2017 od septemvri mi stoi istiot status kako tvojot ostanuva da cekame kaj i da e ke pocne jotova vajda da potpisuva so kakvi dokumenti si ?
 
Член од
20 октомври 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво,

дали некој на форумов има искуство со префрлување на процедурата од Бугарска амбасада - Скопје во Софија? Мене државјанството ми е излезено веке 9 месеци, од амбасадата во Скопје велат дека треба да чекам повик од нив, дека дипломатската пошта доцни итн., додека од министерството во Софија добив инфо дека удостоверениата ги испраќаат по електронски пат и во случај да не можат овие од амбасадата да го најдат мејлот?? , на нивно барање од Софија праќаат нов мејл - удостоверение во истиот момент.

Ви благодарам
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.393
Поени од реакции
2.430
ЗНАЧИ ВАКА:
НИКОЈ НЕ ЗНАЕ КОГА ЌЕ ВИ БИДЕ ПОТПИШАН УКАЗОТ,ТАКА ДА НЕ ПРАШУВАЈТЕ САМО КОЛКУ СЕ ЧЕКА,КОЛКУ СЕ ЧЕКА..
НИКОЈ НЕ ЗНАЕ ОЧИГЛЕНО,НИКОЈ
 
Член од
8 ноември 2018
Мислења
122
Поени од реакции
128
Da daj prekinete veke so tie prasanja, do koga ova do koga onoa.. ima prethodni prasanja i odgovori za se, a ne samo gledam notifikacii i se si mislam nekoja stvarno novost. Novost za ukazi nema i toa e
 
Член од
18 февруари 2019
Мислења
23
Поени од реакции
48
jas sum 17 avgust 2017 od septemvri mi stoi istiot status kako tvojot ostanuva da cekame kaj i da e ke pocne jotova vajda da potpisuva so kakvi dokumenti si ?
Јас имам привремена лична карта и преведена возачка на бугарски, иначе со документи сум од прв братучед , и од пра дедо бугарски војник...
Во 2012 год ме одбија , втор пат ми е во 2016....
 
Член од
13 декември 2018
Мислења
11
Поени од реакции
27
Денеска глеам се смени на “Проверка од вицепрезидента”
Претходно од 30.01 бев со положително и чекав демек потпис
Документи од брат,плус потекло и од клубот од Стр.
А имам и лк за постојан престој
Интервју јуни 2016
 
Член од
7 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
130
Денеска глеам се смени на “Проверка од вицепрезидента”
Претходно од 30.01 бев со положително и чекав демек потпис
Документи од брат,плус потекло и од клубот од Стр.
А имам и лк за постојан престој
Интервју јуни 2016
90%brat, sestra odat na proverka od viceprezidenta pa posle pak gi vrakat: Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија. I jas sum isti so dokument od sestra, tesko mi e ama taa e
 
Член од
13 декември 2018
Мислења
11
Поени од реакции
27
90%brat, sestra odat na proverka od viceprezidenta pa posle pak gi vrakat: Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија. I jas sum isti so dokument od sestra, tesko mi e ama taa e[/QUOTE

Це забаве и виа процес плус сигурно а?
Шо среќа ќе беше ваа нашата
 

vik

Член од
12 март 2007
Мислења
47
Поени од реакции
86
eve nesto od http://www.elitesecurity.org/t284057-435-Bugarsko-drzavljanstvo

Ja imam informaciju iz bugarske,od posrednika,da ce sledece nedelje biti potpisivanja. Nije mu bas za verovati ,ali znao je da da i tacne informacije.Pa eto neka mala nada postoji,obzirom da cekam potpis vec 5 meseci a ima neko ko ceka i duze.
 
Член од
12 декември 2018
Мислења
115
Поени од реакции
179
se sekjavam na ist datum ni se smena so @AzSam od dopolnitelna vo finalna, 11 januari bese. Jas sum uste na finalna. Se mi se cini me imaat preskoknato, poso site se na polozitelno so bea do 02.03 so rok. i malce potoa
Okolu mesec i plus dva tri dena bev ba finalen eksperten pregled, zaedno so dopolnitelnite dokumenti, mojot vujko isto taka beshe do direkcija "b'lgarsko grazhdanstvo" vo MP i 2 pati razgovarashe sho pretpostavenite okolu mojot sluchaj bidejki so istite dokumenti ushte koga podnesov prv pat, bev vraten na dopolnitelna proverka za "proizhodot", megjutoa po razgovor vo DABCH rabotite se razjasnaa i ekspresno mi beshe izdaden proizhodot. Se nadevam deka ke trgni potpishuvanjeto bidejki ima rok najverojatno daden za komisijata koja shto ja prouchuva shemata na rabotenjeto na involviranite vo aferata vo DABCH.:)
 
Член од
10 март 2018
Мислења
16
Поени од реакции
4
Јас имам привремена лична карта и преведена возачка на бугарски, иначе со документи сум од прв братучед , и од пра дедо бугарски војник...
Во 2012 год ме одбија , втор пат ми е во 2016....
Извини ако можи да ми кажиш зошто те одбија?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Јас знаете како го скратив времето за произход? 3 месеци секој ден проверував како опседнат и реков веќе не проверувам кога биде биде и оп една година си летна....
Многу се замарате другари....

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
пријател,,,,затоа што "не ти гори поднозе" речи фала богу,,,,има луге овде кој от тој (пасош) ЗАВИСИ/ДРЖАТ ЦЕЛА ФАМИЛИЈА,поз.срекно
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom