Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
21 ноември 2009
Мислења
158
Поени од реакции
257
Го прашав сега посредникот и ми рече дека тоа што не е напишано во произходот врз која основа ми е издаден е зашто сум само со потврда од здружение. Кај сите што се само со потврда било така. Инаку поради тоа што ќе бидам во софија 1 ден пред интервјуто планирам тој ден пред интервјуто да ги подадам овие дополнителни документи.
За еден ден неможеш да преведеш и легализираш во Софија, а и да може ќе те кошта премногу. За легализација на документи се чека 3-4 дена.
 
Член од
16 јануари 2016
Мислења
86
Поени од реакции
27
Da prasam nesto dosega kako sto tecesese rabotava dali i ponatamu ke e taka ili ke napravi nesto noviot pretsedatel premier i neznam sto biraa
 
S

sefked

Гостин
Септември 2016 поднесов преку амбасада СК за произход...ми рекоа да се јавам во април. Некако многу.

Некој да се јавил некој месец порано а да му бил готов происходот? Секоја надеж е добредојдена ;0)
 
C

CrazyCounter

Гостин
kolku se ceka za poptpis pisetee sto ste zavrsile so toj del kolku vreme cekavte
mesec ipol do dva max[DOUBLEPOST=1480415497][/DOUBLEPOST]
аман бе брат колку НЕГАТИВЕН си от кај ги наогаш овие работи,те плаќа те тера ли некој за ова?!??!
ne e negativen tuku realen, dokolku si prekraten avtomatski brisat se za tebe od sistemot i nemas pravo na zalba tuku ako sakas mozes celata procedura da ja pocnes od pocetok.
 
Последно уредено од модератор:
 • Ми се допаѓа
Reactions: den
Член од
23 октомври 2014
Мислења
84
Поени од реакции
38
Луѓе ве молам итно ми е, кој знае ако може да одговори, колку време трае целата процедура за лична карта за постојан престој во Бг, од аплицирање за виза до земање лична карта...поздрав
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
820
Поени од реакции
1.319
Okolu maksimum 2 meseci sve zavisi kolku ke se zadrzis za vizata
Аха, мисли си. Прво за аплицирање за виза ќе ти закажат после 3 месеци! Мене ми направија така. Јас заради тоа уште немам аплицирано, си го чекам терминот.
 
Член од
12 април 2009
Мислења
77
Поени од реакции
24
Луѓе ве молам итно ми е, кој знае ако може да одговори, колку време трае целата процедура за лична карта за постојан престој во Бг, од аплицирање за виза до земање лична карта...поздрав
Jas procedurata ja pocnav vo juli, duri prosliot petok gi srediv site dokumenti i gi podadiv vo policijata vo blagoevgrad.
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
294
Поени од реакции
396
Некој да пријави промена на статус од тие на дополнителна од 2014 година?
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
na dopolnitelna proverka sum 1 god so brojce od 2014.podnesov dokument od bugarski klub od strumica i izvod od tatko majka baba dedo i prababa rodena 1912.ima li sansi da me odbijat?
Druze sekoj so svoj ksmet moze da doboes moze ne. Ne se znae pogotovo sega so novata politicka kriza vo bg vo petok ke se vidi dali karakacanov ke bide premier pa mozda da dobiat site moze da ne dobie nikoj politikata e politika do posleden moment ne se znae nisto taka pak e so ksmetot pozz
 
На врв Bottom