Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
28 јули 2023
Мислења
14
Поени од реакции
27
Dali se znae tie sto sme od septemvri na polozitelno koga da ocekuvame ukaz orientaciono kako idat so ukazite kolku meseci zimaat ili nema pravilo?
 
Член од
1 септември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
5
И од кога ќе го најдат и отворат линкот?
Прегледај го приврзокот 390999

Овде како да се постапи? Мислам се бара некој наш предок со име презиме или ?
Druze Kako go otvaras ova I jas isto Kako emil40 shto Ima postirano pravam otpocetok mi otvarase Sega nemoze primer vo poleto klucnovi dumi pisuvam Kumanovska so kirilica I mi pisuva Nema pronajdeni rezultati dodeka na emil40 mi dava neznam sto e problemot Ako mozes da mi pomognes
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2023
Мислења
5
Поени од реакции
6
Здраво. Дали доколку аплицирам за бугарско државјанство со оригинал документ изваден од Велико Трново дека прадедо ми служел во бугарска војска би добила државјанство. Фала на одговорот. Поз
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.865
Поени од реакции
6.375
Вадете какво државјанство можете, од нашиве северџани ништо не бива, денес бев во конзулат МК во земјата во која работам и живеам , поради технички проблеми во транзиција на документи, наместо да ми потврдат еден обичен сертификат да ми издадат, ми рекоа дека може да се обратам кај други држави кај имам државјанство , они да ми средат... кое бранење национален интерес еј ... ќе се откажам од мк државјанство и тоа со кееф. гниди не раководат, жал ми е за татковината ама со овие лајна кој не водат , нема друго чаре . Предавник јас или ме предава татковината/политичарите ? Пу јазк , гроб да немате.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.248
Поени од реакции
16.703
Druze Kako go otvaras ova I jas isto Kako emil40 shto Ima postirano pravam otpocetok mi otvarase Sega nemoze primer vo poleto klucnovi dumi pisuvam Kumanovska so kirilica I mi pisuva Nema pronajdeni rezultati dodeka na emil40 mi dava neznam sto e problemot Ako mozes da mi pomognes
Автоматски споено мислење:
Епа тогаш пробав јас... и беше океј.. сега немам пробано
 
Член од
21 декември 2021
Мислења
12
Поени од реакции
12
Во октомври треба да биде објавен извештајот на Вицепрезидента на Република Б'лгарија за работата за третиот квартал. Што ќе наведат во извештаите ако немало укази?
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
Во извештајот не мора да стои ниту еден указ бидејќи според законот за бугарско државјанство, вицепрезидент нема рок за потпишување на указот.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
Pozdrav kolege zna li neko kad planira Вицепрезидента на Република Б'лгарија
Da izvede taj ukaz,evo vec 5godina kako cekam, a ukaz vec 10 meseci.
Пред еден месец влегов во 7-ма година чекање (без дополнителна), а веќе 8 месеци сум на положително.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom