Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
15 јуни 2020
Мислења
240
Поени од реакции
905
Nie so bevme na finalna, pa sto ne vratija na zadolzitelna pred 4 meseci, se znae nesto koga ke se smeni status? Inache 48xx/2021
 
Член од
28 јули 2023
Мислења
14
Поени од реакции
27
Zdravo ...na intervju bev noemvri 2020(prepiska92xx) posle 3 ipol godini vo maj 2023 mi se smeni statusot na dopolnitelna I imav rok do 10.07 da dostavam star dokument....jas go
dostaviv na 28.06.2023(cetvrtok) I na 03 07.2023 (ponedelnik)mi se smeni statusot
  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Uste mi stoi ovoj status....Dali nekoj znae uste kolku bi cekal za da znam Dali mi e odobrena molbata?
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
35
Поени од реакции
42
Zdravo, prasuvam za brat mi. Statusot od zadolzitelna mu se smeni vo finalna vo januari nekade, pa pak vo zadolzitelna i od togas ne e smenat. Dali ima nekoj so slicna situacija? I dali znae nekoj email adresa od ministerstvo da prasame? Inaku intervju 02.2022
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
Zdravo, prasuvam za brat mi. Statusot od zadolzitelna mu se smeni vo finalna vo januari nekade, pa pak vo zadolzitelna i od togas ne e smenat. Dali ima nekoj so slicna situacija? I dali znae nekoj email adresa od ministerstvo da prasame? Inaku intervju 02.2022
Сега ги префрлаат лицата кои имале интервју на 02.2021. година од задолжително во финално. толку опуштено. Брат ти уште треба да чека.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 ноември 2021
Мислења
51
Поени од реакции
49
"Нема категорични податоци за постоењето на предок бугарин"
А ги пуштаат од албанија со изводи каде имаат сменето да пишува националност бугарска:busi:
 
Последно уредено:
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
"Нема категорични податоци за постоењето на предок бугарин"
А ги пуштаат од албанија со изводи каде имаат сменето да пишува националност бугарска:busi:
Автоматски споено мислење:

Во стариот документ - крштеница можеби никаде не пишувало националност - бугарин. Џабе ако е стар и бугарски. Изводите се официјални документи исто како и старите. Не се ѓубре.
 
Последно уредено:
Член од
21 ноември 2021
Мислења
51
Поени од реакции
49
Автоматски споено мислење:
Освен документ кој потврдува дека барем еден предок е со бугарска народност треба да ги исполнува и следново:
".....како и дали за него е присутна барем една од следниве околности:
1. е дел од бугарска заедница или бугарско малцинство во друга земја;
2. потекнува од населба која во минатото била дел од бугарската држава или од Бугарската егзархија;"
Можеби сум грешка ама Бугарија нема никогаш стигнато до јадранско/јонско море
 
Член од
16 декември 2022
Мислења
5
Поени од реакции
20
Здраво на сите. Имам промена во статус "Вашата преписка е вклјучена в Указ 56 от 2023 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично.", дали можам да го подигнам удостоверението во амбасада во Скопје или морам да закажам за во Софија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom