Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
25 јуни 2021
Мислења
145
Поени од реакции
300
Член од
21 јули 2021
Мислења
37
Поени од реакции
31
Што се случува со луѓето кои се на дополнителна проверка со запирка? Дали некој има релевантни информации?
 
Член од
28 август 2022
Мислења
10
Поени од реакции
14
Здраво, мојата сопруга треба да оди да се слика да закаже термин во Софија, сакам да ве прашам колку се чека за пасошот и личната карта од време на сликањето и дали има процедура за скратена (побрза) постапка ?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Указ 56 потпишан на брат ми, беше на интервју една недела после мене февруари 2020.

Веројатно ова е новото тромесечие јули - август, или можеби нема повеќе да има тромесечија туку Укази регуларно секој месец (хипотетички) бидејќи некако порано потпишуваат за разлика од лани.
Fala ti prasuvam za mojata drugarka ona e od sredina na april na polozitelno i sto posto ke bide potpisana ili vklucena vo nekoj od ukazite vo ova tromesecie so e juli avgust i septemvri
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
145
Поени од реакции
300
Здраво, мојата сопруга треба да оди да се слика да закаже термин во Софија, сакам да ве прашам колку се чека за пасошот и личната карта од време на сликањето и дали има процедура за скратена (побрза) постапка ?
Ima brza postapka, za 3 dena i za 8 casa . Za pasosot za 3 dena e 200 leva, za 8 casa 900.
Автоматски споено мислење:

Ima brza postapka, za 3 dena i za 8 casa . Za pasosot za 3 dena e 200 leva, za 8 casa 900.
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2022
Мислења
15
Поени од реакции
46
Што се случува со луѓето кои се на дополнителна проверка со запирка? Дали некој има релевантни информации?
NIšta. I moji čekaju. Rok za status "Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка," može da traje od 3 meseca pa do 1 godine"
 
Член од
18 октомври 2020
Мислења
16
Поени од реакции
20
Што се случува со луѓето кои се на дополнителна проверка со запирка? Дали некој има релевантни информации?
Jas bev 6 meseci na toj stus od pred edna nedelna sum vraten na finalna
 
Член од
26 јули 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, нова сум на форумот па би сакала доколку е можно да ми одговорите на неколку прашања.
1. во 2020 поднесов за удомителен лист со ЕГН, останав бремена со компликации, фати и корона и неможев да одам да подигнам и да завршам постапка
2. утре имам прилика да одам службено во Софија, па сакам да одам до Општина да подигнам удомителен лист со ЕГН ( се надевам дека нема никаков прекин во постапка после толку години)
3. Со експресна постапка сакам да го завршам и аплицирањето за л.к. и пасош
4. и доколку сакам за дете од 2 ипол години да поднесам за бугарско државјанство длаи морам д аја терам во Софија постапката или може тука кај нас...и што ми е потребно и колку се чека за таа постапка кога само еден родител има бугарско државјанство.

Доколку некој ми одговори ќе ми биде од огромна помош , бидејки утре одам Софија.

Ви благодарам многу
 
Член од
8 септември 2021
Мислења
3
Поени од реакции
11
Здраво, македонски пријатели, мојот декрет е објавен. Интервјуто беше на 04.02.2020, финалето на 24.03.2021, барање за дополнителни документи на 31.01.2023, позитивно на 03.04.2023. Имам едно прашање. Турските граѓани треба да имаат виза за да одат во Бугарија. Мојата виза истече. Дали има начин да одам без виза? бидејќи сега сум бугарски државјанин. Многу е тешко да се добие вис од Турција во моментов.Во конзулатот во Истанбул нема отворени места за визи.

Или, ако го испратам декретот во Истанбул, дали можам да покажам адреса во општината Софија?

мој адвокат во Софија, колку што знам, не може да го земе декретот во мое име со прокура дадена од нотар. Но, дали може да го направи моето регистрирање на адреса во општината Софија?

Исто така, каде праќаме е-пошта за да им кажеме да го испратат указот во Истанбул?

благодарам
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom