Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 јули 2021
Мислења
37
Поени од реакции
31
5849/2020
Интервју 20.07.2020 година во Битола.
Вратен на дополнително на 17.03.2023 година.
Da li si bio na "Преписката е нередовна", ili na "Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, "?
 
Член од
18 јули 2023
Мислења
2
Поени од реакции
0
Кога беше на интервју, кој број преписка си приближно?

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
20.10.2020 vo skopje
Автоматски споено мислење:

Јас и тој документ го доставив преку посредник
Да не се малтретираш да патуваш до Софија



Sent from my iPhone using Tapatalk
Me interesira dali sam go izvadivte udostoverenieto za soprug i rodstveni vrski , dali ke mozam sama da go izvadam
 
Член од
15 октомври 2017
Мислења
35
Поени од реакции
57
20.10.2020 vo skopje
Автоматски споено мислење:


Me interesira dali sam go izvadivte udostoverenieto za soprug i rodstveni vrski , dali ke mozam sama da go izvadam
Можеш и сама , јас само му ги дадов потребните податоци на посредникот и тој го извади документот и го достави


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
30 ноември 2021
Мислења
3
Поени од реакции
1
Откако ќе се достави дополнителен документ, за коллу време од прилика би требало да се промени статусот. Благодарам
 
Член од
15 октомври 2017
Мислења
35
Поени од реакции
57
Откако ќе се достави дополнителен документ, за коллу време од прилика би требало да се промени статусот. Благодарам
Мене за од прилика 1 месец


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
16 јули 2023
Мислења
3
Поени од реакции
1
Каков е процесот за пребарување на документи во Велико Трново? Прадедо ми има служено војска но документите не ми се достапни. Проблемот е што не се знае во која чета ниту точен период на служење (крај на 1941/1942). Дали може да се пребарува низ архивите со вакви лимитирани информации, па дури и ако треба да се потроши повеќе (мое) време?

Секоја информација или алтернатива е добредојдена!
 
Член од
21 ноември 2021
Мислења
51
Поени од реакции
49

Attachments

Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
Член од
20 јули 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво

Дали некој знае што како е постапката за да се земе документ кој што е останат во досието т.е. не е подигнат кога е појдено да се земе указот.
Благодарам
 
Член од
16 јули 2023
Мислења
3
Поени од реакции
1
Можеш и сама , јас само му ги дадов потребните податоци на посредникот и тој го извади документот и го достави


Sent from my iPhone using Tapatalk
Дали можеш да споделиш контакт до посредникот? Може и во приватна порака. Фала ти!
 
Член од
24 јануари 2023
Мислења
5
Поени од реакции
6
Здраво. Во февруари 2020 г. поднесов документи во Софија за добивање происход со документ од прадедо дека бил бугарски војник кој тогаш го извадив од Велико Трново. Меѓу тоа посредникот ми кажа дека ме одбиле бидејќи не пишувало на документот дека дедо ми бил бугарин по националност и дека требало да испадне закон за некој месец кој ќе го уважел документот. Случајно се сретнавме и ми рече да се јавам Битола да закажам интервју бидејќи можело со тој документ да добијам и да продолжам понатаму но јас не се јавив. Што мислите дали би добила државјанство со тој документ и дали вреди да пробувам,со оглед што еднаш сум одбиена со документ преку вујко. Инаку мој вујко со истиот документ(негов дедо, мене прадедо) пред неколку години доби буг. државјанство. Сопругот доби производ по основ потврда од клуб и прадедо роден измеѓу годините кои ги бараат. Интервју беше на 5. 02.2021 во Битола но еве 3-4 месеци е вратен од финална на задолжителна. Која е причината дали некој знае и дали би добил со потврда државјанство. Инаку ова му е трет пат да поднесува два пати е одбиен бидејќи одеше преку прв братучед. Се извинувам на долгиот пост. Со среќа на сите кои чекате државјанство!
 
Последно уредено:
Член од
9 јуни 2023
Мислења
8
Поени од реакции
10
здраво група, кој може да ми каже колку уредби се издадени за 2020 година дека сум потпишан од претседателот
 
Член од
16 април 2018
Мислења
69
Поени од реакции
76
Да споделам едно искуство. Мојата сопруга беше на интервју декември 2019, а лани во декември доби статус нередовна и и беше даден рок до февруари оваа година да достави документи од предок.
Единствено што најде документ беше едно бг свидетелство од полубрат на татко и од 1943 година. За десетина дена се смени статус дека со доставените документи не се докажува врска од директен предок до трето колено и даден беше нов рок до март да се достават други докази. Но, она се откажа и не поднесе ништо.
Меѓутоа, во самата молба првиот пат кога го поднесуваше свидетелството од чичко и, она напиша дека јас како нејзин сопруг имам бг гражданство и замоли и тоа да се зеде во предвид.
Бидејќи мислевме дека ништо не бидба со бг пасошов престанавме и да проверуваме статуси.
Сосема случајно пред некој ден отворивме да видиме статус и истиот се сменил на положително што значи дека не е целосно точно она што некои кретени на форумов тврдеа дека нема шанси преку чичко да се добие.
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Многу е веројатно и да е грешка, така да биде одбиена од вицето, да се надеваме или да не видат или да олесниле процедура, но имаше сличен случај кој помина како вас за на крај да биде одбиен од вицето, каков и да е исходот, чекаме да пишеш
Со среќа!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom