Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
2 април 2023
Мислења
8
Поени од реакции
22
јас сум 22хх/2021 значи треба да се смени за брзо и кај мене Само што пасошот ми истече во меѓувреме, ќњ треба да се носи / праќа копија.
Не чекај да те стават на дополнителна, ако знаеш дека ти е истечен тогаш достави го, иначе ќе ти го бараат.
 
Член од
19 март 2023
Мислења
34
Поени од реакции
25
Здраво на сите.
Јас кога подрносв за бг документи испратив поднесов еден македонски пасош т.е стариот но имаше траење од година дена пасошот македонски. Сега извадив нов МК пасош? Дали има некаква процедура дали треба да испратам дополнително копија од моменталниот пасош те новиот?
Вака стои веке 1 месец и нешто

ви благодарам на инфо.
 

Attachments

Член од
1 февруари 2023
Мислења
52
Поени од реакции
47
Здраво на сите.
Јас кога подрносв за бг документи испратив поднесов еден македонски пасош т.е стариот но имаше траење од година дена пасошот македонски. Сега извадив нов МК пасош? Дали има некаква процедура дали треба да испратам дополнително копија од моменталниот пасош те новиот?
Вака стои веке 1 месец и нешто

ви благодарам на инфо.
jas 3 meseca cekam uste sum na ovija status
 
Член од
7 јули 2023
Мислења
4
Поени од реакции
15
Може ли да го прашате кога ќе ги заврши укази за нас кои аплицираме со документи издадени во нашата држава а не од Бугарија. Ни прескокнаа и тоа трае од октомври. Указот го добиле само оние кои аплицирале со бугарски лични карти, пасоши на родители, браќа, сестри итн. Нека внесе малку надеж во нашите животи.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не верувам дека може да добие таква информација
 
Член од
16 јули 2023
Мислења
3
Поени од реакции
1
Здраво, дали некој би можел да ми даде контакт од посредник или да ме упати како да се започне процесот за вадење на бугарски пасош? Читав низ страните, но најчесто се дискутира за статусите. Јас пред неколку месеци припремав документи, но процесот се стопираше поради некакви измени (мислам дека не ни беа поднесени во Бугарија). Добредојдена би била секоја информација со која би можел да се почне процесот бидејќи гледам дека некои членови чекаат по 5-7+ години.
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
15
Поени од реакции
9
Не чекај да те стават на дополнителна, ако знаеш дека ти е истечен тогаш достави го, иначе ќе ти го бараат.
имаше овде некаде и пост дека можело и по емаил да се прати копијата?
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
48
Здраво, дали некој би можел да ми даде контакт од посредник или да ме упати како да се започне процесот за вадење на бугарски пасош? Читав низ страните, но најчесто се дискутира за статусите. Јас пред неколку месеци припремав документи, но процесот се стопираше поради некакви измени (мислам дека не ни беа поднесени во Бугарија). Добредојдена би била секоја информација со која би можел да се почне процесот бидејќи гледам дека некои членови чекаат по 5-7+ години.
Posrednik , samo ke ti zeme poveke pari i ke te laze.Mozes da zapocnes sam postapka , da zakazes intervju i da podgotvis dokumenti.Na forumov gi imas site informacii
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
184
Поени од реакции
106
Konkretno prashanjeto e dali treba da podnesam kopija od noviot makedonski pasos ili mozi da ostani kopijata od statiot passos?
treba od noviot
Автоматски споено мислење:

Поздрав дечки имам прашање како да постапам, статусот се смена моментално во ова Прегледај го приврзокот 384172 бараат дополнителен документ копија од пасош или лична карта, бев во конзулатот во Битола да поднесам дополнителни документи но од таму ми викаат подобро да ги носам дирекно во Софија пошто до дадениот рок 18.07 не праќале пошта од конзулат до Софија... моментално не сум во можност да одам лично дали постои опција да се испратат онлајн документите, фала
ima sansi online ako dades polnomosno na lice koe sto moze da ide do sofija pisi mi poraka
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Slucajno nekoj da ne znae dali mozes da im pratis dokument preku posta da ti go dodadat vo tvojot folder? Imam nov pasos pa me interesira dali e ova opcija
 
Член од
21 ноември 2021
Мислења
51
Поени од реакции
49
Колку трае превод и заверување на документи во elingua.bg?
Дали завршуваат работа во ист ден?
 
Последно уредено:
Член од
18 ноември 2010
Мислења
436
Поени од реакции
135
  • Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Документите са изпратени за издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
Денеска се смени статусот во горенапишаното. Дали некој знае отприлика колку време трае овој статус до земање на државјанството?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom