Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 мај 2018
Мислења
50
Поени од реакции
27
Здраво, мене ми е разгледан предметот за жал сум на дополнителна, предметот е примен во Софија во МП август 2022 година. Пишувам да дадам информација како да се убрза процедурата.
Во ЗБГ по член 35 алинеја 5 може да се подаде жалба ако предметот не е разгледан во рок од 9 месеци, но рокот за подавање на жалбата е еден месец од датумот на истекување на 9 месеци од кога е примена молбата за државјанство на МП. Жалбата се подава лично или електронски на mail на Административен суд - Софија Област
Немате потреба од адвокати
Ако подавате електронски потребно е да имате дигитален сертификат за електронско потпишување,
Судската такса е 10 лева.
Dali moze da se podnese zalba dokolku pominal povekje od 1 mesec posle rokot od 9 meseci ili mora da bidi tocno vo ramkite na toj eden mesec. Blagodaram
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
Dali moze da se podnese zalba dokolku pominal povekje od 1 mesec posle rokot od 9 meseci ili mora da bidi tocno vo ramkite na toj eden mesec. Blagodaram
Не, затоа што ако поднесете тужба по тие 30 дена, судот ќе ви го укине предметот, па мора да поднесете нова пријава за државјанство.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
1 септември 2021
Мислења
40
Поени од реакции
27
Пишувам за процедурата општо, не за дополнителна, малку збунувачки напишав.
Законскиот рок за становиште - положително или отрицателно е 9 месеца
Со подавање на жалба во рок од еден месец после истекување на рокот за издавање становиште (мислење) на МП се разгледува молбата за државјанство по судска наредба. Мене ми е разгледана молбата и ме ставиле на дополнителна, да имав сѐ во ред со документите ќе бев на положително. Интервју имав 2022 година, предметот е разгледан 2023 со помош на жалбата што ја подадов. Споделувам корисна информација за оние кои не сакаат да чекаат
Dokolku intervjuto e praveno vo ambasada SK,ovoj rok od devet meseci,se racuna od priemna molba,ili intervjuto,znaeme deka posle 2 meseci se zema brojot i pinot,za tie preku ambasada i konzulat
 
Член од
3 март 2023
Мислења
2
Поени од реакции
0
Пишувам за процедурата општо, не за дополнителна, малку збунувачки напишав.
Законскиот рок за становиште - положително или отрицателно е 9 месеца
Со подавање на жалба во рок од еден месец после истекување на рокот за издавање становиште (мислење) на МП се разгледува молбата за државјанство по судска наредба. Мене ми е разгледана молбата и ме ставиле на дополнителна, да имав сѐ во ред со документите ќе бев на положително. Интервју имав 2022 година, предметот е разгледан 2023 со помош на жалбата што ја подадов. Споделувам корисна информација за оние кои не сакаат да чекаат
Не, затоа што ако поднесете тужба по тие 30 дена, судот ќе ви го укине предметот, па мора да поднесете нова пријава за државјанство.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Како ? На пример, интервјуирав на 1 јануари 2023 година. Дали треба да го направам тоа после 01.10.2023 до 1.11.2023? Или да правам после 1.11.2023?

Исто така, дали поднесувањето жалба создава негативен резултат на досието?
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Премногу прашувате за нешто шо уште не го знаеме, сме имале еден случај шо човек направил вакво нешто до сега, сите располагаме со исти податоци, ако некој се осмели да подаде жалба, нека сподели искуство какво и да е, ќе знаеме, јас лично, со сегашното темпо за 2-3 месеци не би ризикувал да подавам жалба, ако на некој му треба помош, во софија живеам, нека ме контактира
 
Член од
21 ноември 2021
Мислења
51
Поени од реакции
49
Како ? На пример, интервјуирав на 1 јануари 2023 година. Дали треба да го направам тоа после 01.10.2023 до 1.11.2023? Или да правам после 1.11.2023?

Исто така, дали поднесувањето жалба создава негативен резултат на досието?
Не создава негативен резултат, освен ако документите не се во ред, има неколку примери од веќе решени предмети, ќе ги пратам подоцна, а иначе по Административен кодекс рокот за жалбата е еден месец после 9 месеци од приета молба, јас имав интервју во март 2022, приета молба од август 2022( пишува на листот што го даваат во амбасада)
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Не создава негативен резултат, освен ако документите не се во ред, има неколку примери од веќе решени предмети, ќе ги пратам подоцна, а иначе по Административен кодекс рокот за жалбата е еден месец после 9 месеци од приета молба, јас имав интервју во март 2022, приета молба од август 2022( пишува на листот што го даваат во амбасада)
Автоматски споено мислење:

Во определение е одлуката/наредбата
Автоматски споено мислење:

Dali moze da se podnese zalba dokolku pominal povekje od 1 mesec posle rokot od 9 meseci ili mora da bidi tocno vo ramkite na toj eden mesec. Blagodaram
Мора точно
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2022
Мислења
15
Поени од реакции
46
Danas su mi promenili status na
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство
broj 15XX/2021 intervju 1.2.2021.
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
28
Поени од реакции
44
Поздрав дечки имам прашање како да постапам, статусот се смена моментално во ова Screenshot_20230712_231524_Chrome.jpg бараат дополнителен документ копија од пасош или лична карта, бев во конзулатот во Битола да поднесам дополнителни документи но од таму ми викаат подобро да ги носам дирекно во Софија пошто до дадениот рок 18.07 не праќале пошта од конзулат до Софија... моментално не сум во можност да одам лично дали постои опција да се испратат онлајн документите, фала
 
Член од
7 јуни 2023
Мислења
2
Поени од реакции
2
Поздрав дечки имам прашање како да постапам, статусот се смена моментално во ова Прегледај го приврзокот 384172 бараат дополнителен документ копија од пасош или лична карта, бев во конзулатот во Битола да поднесам дополнителни документи но од таму ми викаат подобро да ги носам дирекно во Софија пошто до дадениот рок 18.07 не праќале пошта од конзулат до Софија... моментално не сум во можност да одам лично дали постои опција да се испратат онлајн документите, фала
Кога беше на интервју/кој број си?
 
Член од
13 октомври 2021
Мислења
10
Поени од реакции
6
Поздрав дечки имам прашање како да постапам, статусот се смена моментално во ова Прегледај го приврзокот 384172 бараат дополнителен документ копија од пасош или лична карта, бев во конзулатот во Битола да поднесам дополнителни документи но од таму ми викаат подобро да ги носам дирекно во Софија пошто до дадениот рок 18.07 не праќале пошта од конзулат до Софија... моментално не сум во можност да одам лично дали постои опција да се испратат онлајн документите, фала
Stariot pasosh koga poddade na intervju ti zavrshe?
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
145
Поени од реакции
300
Поздрав дечки имам прашање како да постапам, статусот се смена моментално во ова Прегледај го приврзокот 384172 бараат дополнителен документ копија од пасош или лична карта, бев во конзулатот во Битола да поднесам дополнителни документи но од таму ми викаат подобро да ги носам дирекно во Софија пошто до дадениот рок 18.07 не праќале пошта од конзулат до Софија... моментално не сум во можност да одам лично дали постои опција да се испратат онлајн документите, фала
Probaj na ovaa adresa, isprati skeniran primerok i propratno pismo deka dostavuvas dokument vo vrska so dosieto br.... koe ti e..ama prevedi na bugarski. priemna@justice.government.bg
 
Член од
13 јули 2023
Мислења
4
Поени од реакции
4
Dobro utro nova sum na forumov pred nedela dena preminav na finalna . Sakam da prasam kolko vreme se ceka finalna sega fala vi

Sent from my 22126RN91Y using Tapatalk
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
56
Поени од реакции
87
Dobro utro nova sum na forumov pred nedela dena preminav na finalna . Sakam da prasam kolko vreme se ceka finalna sega fala vi

Sent from my 22126RN91Y using Tapatalk
Naj malko mesec dena a moze i pobrzo da vi se smeni samo ako sakate da spodelite koj broj ste i koja godina da imame orientacija do kaj se stiganti
 
Член од
3 март 2023
Мислења
2
Поени од реакции
0
Не создава негативен резултат, освен ако документите не се во ред, има неколку примери од веќе решени предмети, ќе ги пратам подоцна, а иначе по Административен кодекс рокот за жалбата е еден месец после 9 месеци од приета молба, јас имав интервју во март 2022, приета молба од август 2022( пишува на листот што го даваат во амбасада)
Автоматски споено мислење: вчера во 17:22
http://212.122.175.110/delovodna_sistema.nsf/c61cff7d8aa64897c2258927004fe4a4/cce2ef1b6d32794ac225893900429d0d?OpenDocument

Можете ли да ни кажете како поднесовте тужба во вистинско време за да знаеме?
Ви благодарам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom