Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
22 декември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
48
Zdravo na site,jas sakam da pokrenam postapka za bugarski pasos ,imam kopija od orginalnoto krstenice gi znam site tocno podatoci ,no go nemam orginalnoto bidejki drug vadi od familijata bugarski pasos i e vo proces i radi toa go nemam orginalnoto ,dali nekoj znae na koj nacin mozam da go poracam od bugarskata arhiva .
Ne ti treba drug orginal , ti treba samo brojceto od toj sto evo postapka.Toa brojce ke go kazes koga ke gi predavas tvoite dokumenti.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
101
Поени од реакции
43
Bev clen na ovaa grupa pred nekolku godini, no postaviv prasanje pa posle nekoe vreme otkriv deka sum blokiran, sigurno na nekoj ne mu odgovaralo prasanjeto. Pred nekoj den najdov na fb grupa so isto ime, se zacleniv no nemat nisto konkretno napisano, samo deka nekoj konecno go dobil pasosot. Grupata e pola so reklami obvjaveni od nekoi clenovi na grupata. Na naslovnata ja nemat ovaa slika vo pozadina.
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Таа фб група е полна со лажни профили, реклами и величање на поедини "добри посредници" шо можат да ти извадат стар документ, шо можат преку ред да ти завршат работа, шо ти ги обраќаат документите да ти се први таму, шо те пуштаат преку ред откако чекаш по 2 саати на ред и слични глупости
 
Член од
14 февруари 2023
Мислења
15
Поени од реакции
6
Здраво сакам да прашам ( Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. )
овој статус ми е веќе 5месеци , колку време треба за да се смени?
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
120
Таа фб група е полна со лажни профили, реклами и величање на поедини "добри посредници" шо можат да ти извадат стар документ, шо можат преку ред да ти завршат работа, шо ти ги обраќаат документите да ти се први таму, шо те пуштаат преку ред откако чекаш по 2 саати на ред и слични глупости
Па како и фејсбукот воопшто. Ја читам групата бидејќи понекогаш можеш да дознаеш барем до која преписка се стигнати, заради ориентација

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Член од
24 јануари 2019
Мислења
12
Поени од реакции
8
Do koj brojcina se i mesec se stignati od 2020g se znae nekoe info???
 
Член од
26 март 2022
Мислења
4
Поени од реакции
2
Zdravo, zanima me ako neko moze da mi odgovori zasto u PDF sa prepiskama nema svih brojevi prepiski, nigde ne mogu da pronadjem svoj broj?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
Стопирана е процедурата. Нема пасош за никој....Да си ги барате парите назад за пасошите со време, зошто на другар се му пропадна. Од Еу ги стегнаа бугарите да не даваат повеќе пасоши...Ако не ми верувате, следете, за брзо ќе ви стане јасно, ама да не велите после во право беше тој....
 
Член од
1 февруари 2023
Мислења
52
Поени од реакции
47
Стопирана е процедурата. Нема пасош за никој....Да си ги барате парите назад за пасошите со време, зошто на другар се му пропадна. Од Еу ги стегнаа бугарите да не даваат повеќе пасоши...Ако не ми верувате, следете, за брзо ќе ви стане јасно, ама да не велите после во право беше тој....
drugar ti seto voa sogo kazuvas se cisti gluposti ili nemas so da pravis pa treskas gluposti ili majtap si pravis so luceto so cekat bugarski pasosi ako imas nes kazi pametno a ne gluposti da treskas
 
Член од
21 ноември 2021
Мислења
51
Поени од реакции
49
Здраво, мене ми е разгледан предметот за жал сум на дополнителна, предметот е примен во Софија во МП август 2022 година. Пишувам да дадам информација како да се убрза процедурата.
Во ЗБГ по член 35 алинеја 5 може да се подаде жалба ако предметот не е разгледан во рок од 9 месеци, но рокот за подавање на жалбата е еден месец од датумот на истекување на 9 месеци од кога е примена молбата за државјанство на МП. Жалбата се подава лично или електронски на mail на Административен суд - Софија Област
Немате потреба од адвокати
Ако подавате електронски потребно е да имате дигитален сертификат за електронско потпишување,
Судската такса е 10 лева.
 

Attachments

Последно уредено:

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Здраво, мене ми е разгледан предметот за жал сум на дополнителна, предметот е примен во Софија во МП август 2022 година. Пишувам да дадам информација како да се убрза процедурата.
Во ЗБГ по член 35 алинеја 5 може да се подаде жалба ако предметот не е разгледан во рок од 9 месеци, но рокот за подавање на жалбата е еден месец од датумот на истекување на 9 месеци од кога е примена молбата за државјанство на МП. Жалбата се подава лично или електронски на mail на Административен суд - Софија Област
Немате потреба од адвокати
Ако подавате електронски потребно е да имате дигитален сертификат за електронско потпишување,
Судската такса е 10 лева.
А ги имаш ли предадено документите што ти ги бараат? Штом ги предадеш во принцип одма те враќаат на финална, нема што да треба да праќаш жалби за да те вратат.
 
Член од
21 ноември 2021
Мислења
51
Поени од реакции
49
А ги имаш ли предадено документите што ти ги бараат? Штом ги предадеш во принцип одма те враќаат на финална, нема што да треба да праќаш жалби за да те вратат.
Пишувам за процедурата општо, не за дополнителна, малку збунувачки напишав.
Законскиот рок за становиште - положително или отрицателно е 9 месеца
Со подавање на жалба во рок од еден месец после истекување на рокот за издавање становиште (мислење) на МП се разгледува молбата за државјанство по судска наредба. Мене ми е разгледана молбата и ме ставиле на дополнителна, да имав сѐ во ред со документите ќе бев на положително. Интервју имав 2022 година, предметот е разгледан 2023 со помош на жалбата што ја подадов. Споделувам корисна информација за оние кои не сакаат да чекаат
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Пишувам за процедурата општо, не за дополнителна, малку збунувачки напишав.
Законскиот рок за становиште - положително или отрицателно е 9 месеца
Со подавање на жалба во рок од еден месец после истекување на рокот за издавање становиште (мислење) на МП се разгледува молбата за државјанство по судска наредба. Мене ми е разгледана молбата и ме ставиле на дополнителна, да имав сѐ во ред со документите ќе бев на положително. Интервју имав 2022 година, предметот е разгледан 2023 со помош на жалбата што ја подадов. Споделувам корисна информација за оние кои не сакаат да чекаат
mnogu dobra informacija e ova
 

Kajgana Shop

На врв Bottom