Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
3 јануари 2018
Мислења
59
Поени од реакции
45
Pozdrav do site imam edno prasanje imam dobieno drzavjanstvo pred 3 god. no od opravdani pricni eden period nemozev da go podignam . Preku molba gi zamoliv da mi go pratat vo Germanija vo ambasada ,i na statusot mi pisuvase deka e isprateno vo Berlin ambasada i odam tamu dva pati mi velat ne ti e tuka .Znam deka toa odi elektronski so da napravam nekoj ako imal slicna situacija ?
 
Член од
5 февруари 2020
Мислења
26
Поени од реакции
114
Здраво на сите,
Дали некој може да ми помогне, моментално сум со документи преку прадедо и потврда, дали ќе поминам на финална ?
Дали треба да барам документи од Бугарски архив или да приложам бугарски пасош од сестра ?
Ви благодарам.
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Luge, prvo da ve pozdravam i posakam sreken Veligden.Odamna ne sum se javil na forumov.Sakav da vi postavam edno nevoobičaeno prašanje, se nadevam deka ke ima nekoj od vas da mi odgovori.
Se raboti za slednovo, sakam da poracam nesto preku ali expres, ama ako stigne vo Bg e mnogu pobrzo i bez poštarina otkolku kaj nas, a i pobezbedno e.Prasanjeto mi e dali ako ja ostavam službenata adresa Lege 6, koja mi e vo pasošot, taa pratka ke stigne negde od kade što ke možam da ja podignam?!Blagodaram i pozdrav.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Luge, prvo da ve pozdravam i posakam sreken Veligden.Odamna ne sum se javil na forumov.Sakav da vi postavam edno nevoobičaeno prašanje, se nadevam deka ke ima nekoj od vas da mi odgovori.
Se raboti za slednovo, sakam da poracam nesto preku ali expres, ama ako stigne vo Bg e mnogu pobrzo i bez poštarina otkolku kaj nas, a i pobezbedno e.Prasanjeto mi e dali ako ja ostavam službenata adresa Lege 6, koja mi e vo pasošot, taa pratka ke stigne negde od kade što ke možam da ja podignam?!Blagodaram i pozdrav.
Ќе стигне во општина, но не верувам они да ти ја чуваат оти не е тоа приватна адреса па да се користи за вакви работи.
 
Член од
14 септември 2016
Мислења
9
Поени од реакции
0
Ako neko ima da mi preporuci posrednika, moze da mi pise u privantoj poruci. Ne mogu da nadjem nikog, ili se ne javljaju ili mi prodaju bajke za 1000eur. Dobar deo procedure sam shvatio citajuci ovaj forum (hvala vam dobri ljudi), samo mi treba neko ko zna sta radi.

Mislim da mi je pradeda u arhivi u Sofiji i da mogu da nadjem dokument o njemu. Ako ga nema, ici cu preko sestre koja je dobila pasos i to je to.
 
Член од
17 февруари 2022
Мислења
11
Поени од реакции
18
intervju bev 2019 maj ili juni bese ne se sekavam od pred nekolku dena mi se smeni statusot za potpis cekam poz
[/QUOTE]
Автоматски споено мислење:

Ви се сменил статус,па пишете де кога сте биле на интервју да се знае
intervju bev 2019 maj ili juni bese ne se sekavam od pred nekolku dena mi se smeni statusot za potpis cekam poz
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Ako neko ima da mi preporuci posrednika, moze da mi pise u privantoj poruci. Ne mogu da nadjem nikog, ili se ne javljaju ili mi prodaju bajke za 1000eur. Dobar deo procedure sam shvatio citajuci ovaj forum (hvala vam dobri ljudi), samo mi treba neko ko zna sta radi.

Mislim da mi je pradeda u arhivi u Sofiji i da mogu da nadjem dokument o njemu. Ako ga nema, ici cu preko sestre koja je dobila pasos i to je to.
Оди директно преку сестра, само извади документ за родствени врски од сестрата во општина, 5 евра е документот и со тој на интервју. Поздрав

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
14 септември 2016
Мислења
9
Поени од реакции
0
Оди директно преку сестра, само извади документ за родствени врски од сестрата во општина, 5 евра е документот и со тој на интервју. Поздрав

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
Svi posrednici koje sam uspeo da dobijem mi kazu da to ne prolazi i nece d ase bave time. A ovde na forumu vidim da ljudi dobijaju pasos tako. Na kraju cu sam da krenem u celu proceduru bez posrednika.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom