Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
22 декември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
48
Знам по тоа што еден пријател чекаше нешто за државјанство и посредникот што му ја бркал работата му кажал дека му ги нема документите и треба да оди софија да однесе копија од нив и да си го земе пасошот пошто нему веќе му е завршена работата и беше за обнова на пасош, и баш го прашав како е можно таква глупост да има, ми вели ете му кажале цел пакет е тргнат на страна некаде не знаат каде е. Тоа му го кажал, и мене не ми е верно. А ако е вистина, тогаш само намерно е направено ова.
Dobro be luge kako seuste mozete da veruvate vo to sto ke kaze posrednikot.Kako moze da ti izgubat dokumenti ?Koga gi podavas , dali vo Sofija ili po konzulski pat vednas te vnesuvaat vo kompjuter.Izgubena baza na dokumenti od kompjuter znaete sto znaci ?
Aj malku razmislete
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
117
Поени од реакции
10
Здраво дали некој знае кои документи се потребни за да поднесам за државјанство во амбасадата во скопје потекло преку родител термин имам за 4 ноември
 
Член од
14 февруари 2022
Мислења
8
Поени од реакции
26
Тоа можете самите да си пишете барање за да ви проверат, т.е. нема да ви проверат додека не си платите. Јас им пишав, ми дадоа рок до кога да платам и вкупно беше 23.20лв. ... и не го платив, и не добив ништо :D Причината беше што не можев да најдам каде да ми го пратат во Бугарија, а имаше некоја компликација за да се прате до Македонија.
Problemot so prakjanje vo makedonija e nacinot na plakjanje. Uplatnicata mora da bide vo levovi, sto ne e mozno vo makedonija. Zatoa se preporacuva bugarska adresa i se plakja po dostava.
Licno covekot sto raboti vo voen arhiv mi objasni.
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Problemot so prakjanje vo makedonija e nacinot na plakjanje. Uplatnicata mora da bide vo levovi, sto ne e mozno vo makedonija. Zatoa se preporacuva bugarska adresa i se plakja po dostava.
Licno covekot sto raboti vo voen arhiv mi objasni.
Треба да е можно, си бараш валута да ти отворат на трансакциска сметка и си бркаш работа сам/а.
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Problemot so prakjanje vo makedonija e nacinot na plakjanje. Uplatnicata mora da bide vo levovi, sto ne e mozno vo makedonija. Zatoa se preporacuva bugarska adresa i se plakja po dostava.
Licno covekot sto raboti vo voen arhiv mi objasni.
ja kako sto znam ima lugje sto plakale so evra i go prifatile toa mislam?
Автоматски споено мислење:

Тие во изводите на родени имаат ставка националност, МК изводите немаат.
Ова од завод е обичен образец.
ama bez razlika totalno nelogicno e, tuka voopsto ne dokazuvas nikakvo poteklo od Bugarija(a po toj osnov baras drzavjanstvo). Jas da stavam nacionalnost svajcarsko treba li da mi dadat svajcarsko drzavjanstvo bidejki utre mi tekna deka sum od Svajcarija? Ubavo za lugjeto sto ke im pomogne ova od Srbija, ama sepak ne e bas logicno kako voopsto go primaat realno
 
Член од
30 мај 2018
Мислења
50
Поени од реакции
27
ja kako sto znam ima lugje sto plakale so evra i go prifatile toa mislam?
Автоматски споено мислење:


ama bez razlika totalno nelogicno e, tuka voopsto ne dokazuvas nikakvo poteklo od Bugarija(a po toj osnov baras drzavjanstvo). Jas da stavam nacionalnost svajcarsko treba li da mi dadat svajcarsko drzavjanstvo bidejki utre mi tekna deka sum od Svajcarija? Ubavo za lugjeto sto ke im pomogne ova od Srbija, ama sepak ne e bas logicno kako voopsto go primaat realno
Otkako ke ti pratat na mail deka ima informacija za predokot vo arhivot (vo forma na dokument e) , ti davat smetka na koja da uplatis i adresa za da go pratat udostoverenieto. Mozi vo evra, vo uni banka i sumata so ke ja platis vo bankata e dosta povisoka od tie 20 leva. Idealno e nekoj vo bg da ti plati, jas nemav i si plativ vo mk
 
Член од
7 февруари 2019
Мислења
28
Поени од реакции
10
zdravo, znae li nekoj zosto telefonskite broevi vo konzulat bitola se iskluceni? Imav intervju na 20 april i seuste nemam brojce za molbata, pa se javuvam sekoj mesec. od oktomvri telefonite im se iskluceni. kako inaku bi mozela da stapam vo kontakt? dali odgovaraat na emaili?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom