Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
14 јануари 2020
Мислења
136
Поени од реакции
621
ja kako sto znam ima lugje sto plakale so evra i go prifatile toa mislam?
Автоматски споено мислење:


ama bez razlika totalno nelogicno e, tuka voopsto ne dokazuvas nikakvo poteklo od Bugarija(a po toj osnov baras drzavjanstvo). Jas da stavam nacionalnost svajcarsko treba li da mi dadat svajcarsko drzavjanstvo bidejki utre mi tekna deka sum od Svajcarija? Ubavo za lugjeto sto ke im pomogne ova od Srbija, ama sepak ne e bas logicno kako voopsto go primaat realno
Колку што сфатив кај повеќето и нивните родители менуваат националност во државјанството. Ако грешам нека ме поправи некој член од Србија.
Во секој случај, БГ поаѓа од тоа дека треба да приложиш доказ во матично за да смениш националност во изводи, а ако тоа не е случај проблем е на твојата матична држава. За нив е битно дека твојата држава кажала дека си БГ.
Како што ти кажав, М1/М2 е само образец, може кој што сака да пише. Еве линк до образецот, секој може да го купи и пополни како сака

https://trejd.com.mk/производ/м1-м2/

Ако имаш МК документ (не образец) издаден од државна институција каде што стои националност ќе го признаат, ама изгледа дека нема таква опција кај нас. Еве, некој поупатен ако знае во кои официјални МК документи стои националност, и има начин да се промени, нека каже.
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2020
Мислења
20
Поени од реакции
1
Член од
14 јануари 2020
Мислења
136
Поени од реакции
621
Naturalization is faster than by Origin
Ич не разбирам која е потребава да се пишува на англиски кога од твоите претходни постови се гледа дека совршено разбираш и пишуваш на македонски :LOL:
 
D

Deleted member 153550

Гостин
Naturalization means my mother or father has bg passport right?
no, people who have lived in Bulgaria more than 5 years, they can apply on naturalization basis
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Guys, you are very welcome to discuss any topic in relation to BG citizenship in my channel and your channel in telegram https://t.me/bgcitizenship
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom