Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
За гласањево во бугарија на 2 ри октомври се пријавува ли некаде ?Ќе гласа ли некој од форумов?Поздрав.
Само ако имаш настојашт адрес може да гледаш ви Булгарија.
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
210
Здраво, колку време чекаше на последниот статус положително и кога беше на интервју ?
На 2 јуни 2017 поднесов документи за постапка за Бугарско државјанство со посмртница од праддедо роден 1918г. и со изводи од дедо ми и татко ми.
Происходот ми излезе некаде септември 2018 година.
На 21 мај 2019 бев на интервју.
На 22.02.2022 имав промена на статус во нередовна преписка.
На 14.03.2022 бев во Софија и доставив дополнителни документи,воен Бугарски билет и некои други Бугарски документи.
На 24.03.2022 повторно вратен на Финална.
На 18.04.2022 ставен на положителна.
На 06.07.2022 вклучен во Указ.
 
Член од
1 август 2019
Мислења
20
Поени од реакции
50
Конечно во мои раце.
Фала ви на сите на форумов што ми помогнавте,ако ви треба било каква информација околу патешествието мое слободно пишете.

Честито другар,сега една карта во еден правец и не се врти назад.
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
За гласањево во бугарија на 2 ри октомври се пријавува ли некаде ?Ќе гласа ли некој од форумов?Поздрав.
Daj glasajte za GERB ve molime bidejki ovie komunistive nemaat namera da davaat drzavjanstva na nas.
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
210
Честито другар,сега една карта во еден правец и не се врти назад.
Фала на честитките.Коцките се веќе наместени,пасошот го имам,стан во имачка е веќе најден и пазарен уште картите се останати,но и тоа наредната недела треба да е средено.Не е поради финансиски причини ,но подобро граѓанин од втор ред во туѓа држава отколку граѓанин од трет ред во сопствена институционално нефункционална-криминална држава.
 
Член од
24 септември 2017
Мислења
17
Поени од реакции
52
Здраво на сите.
Јас имам пасош го зедов пред 1 година е сега сакам да прашам далу може братми да извади пасош врз мојот инаку јас го извадив со изводи?
 
Член од
27 јуни 2009
Мислења
194
Поени од реакции
89
Здраво на сите.
Јас имам пасош го зедов пред 1 година е сега сакам да прашам далу може братми да извади пасош врз мојот инаку јас го извадив со изводи?
Со истите изводи ,пробајте.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Дечки ќе има ли нешто промени од октомври за тие што сме со стари документи? Ќе има некои избори во БГ? Како стои ситуација со нас?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom