Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Здраво,
На интервју бев во Битола преку родител.
Дали подолго се чека ако е во Битола а не во Софија.
Интервју крајот на Октомври-2019
Уште сум на финална. Мое очекување е до крај на година да има промена, дајбоже и указ.
Epa sea se stignaati so ukazi ili polozitelno juni-juli 2019 a ti bidejki si bil oktomvri ama vo ambasada ti se broi vremeto otkako si go dobil brojceto :) i ke se racunas nekade okolu 3 godini ako se e vo red so dokumenti sekako
 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, денес ми се смени статусот на положително, на интервју бев Јуни 2019 со документи од прадедо. Дали е можно да бидам одбиен поради (нередовности) бидејќи имам сметка во бугарска банка која не ми е ажурирана ( кога ја отворив во 2017 година ставив 100€ на сметка и од тогаш ја немам гибнато)? Фала

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2022
Мислења
5
Поени од реакции
9
Dobra večer. Imam edno prašanje. Se vikam Predrag, od Srbija sum, roden vo Bitola. Bugarsko državjanstvo imam od 2010.godina so ukaz na viceprezident, imam LK i pasoš. So procedura počnav na 2006.godina kako student so mkd pasoš. Sega me zanima kolku trae procedura za dete? Deteto e rodeno jas veke koga imav državjanstvo. Mislam da napravam se ova preku ambasada vo Belgrad.
pozdrav i fala na odgovori.
 
Член од
17 септември 2021
Мислења
53
Поени од реакции
37
Dobra večer. Imam edno prašanje. Se vikam Predrag, od Srbija sum, roden vo Bitola. Bugarsko državjanstvo imam od 2010.godina so ukaz na viceprezident, imam LK i pasoš. So procedura počnav na 2006.godina kako student so mkd pasoš. Sega me zanima kolku trae procedura za dete? Deteto e rodeno jas veke koga imav državjanstvo. Mislam da napravam se ova preku ambasada vo Belgrad.
pozdrav i fala na odgovori.
Kolku godini e vaseto dete stom ste go imale pasosot pred da se rodi toa znaci deka po brza postapka ke izleze pasosot nekade za okolu 5 meseci do 14god mislam deka e mozebi i pomalku a ako ima povise ode so redovna postapka kako i site pozz
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Bash gi vidov izvestaite na komisijata . Od 1 januari do 31mart imaa potpisano 38ukaza i site gi vidovme koi se i se objavija sekako a za periodot od 1april do 30juni imaat potpisano 42ukaza megutoa dosega e objaveno ukaz 77 kako posleden Znaci falat use 3ukaza bidejki treba da se 80 na broj za ovie 6meseci rabota na komisijata .mislite i maj e potpisan ili tek ke treba da se ceka nova data na potpis vo tekov na juli avgust ili septemvri :)
 
Член од
24 јули 2022
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво дечки,
Веќе година дена имам БГ пасош и живеам во Германија, а пред 3 месеци ми се роди детенце, на кое веќе му извадивме МК пасош.
Знае ли некој да ми каже кои документи ми се потребни за да поднесам и за него и која е процедурата?
 
Член од
6 октомври 2020
Мислења
81
Поени од реакции
448
Bash gi vidov izvestaite na komisijata . Od 1 januari do 31mart imaa potpisano 38ukaza i site gi vidovme koi se i se objavija sekako a za periodot od 1april do 30juni imaat potpisano 42ukaza megutoa dosega e objaveno ukaz 77 kako posleden Znaci falat use 3ukaza bidejki treba da se 80 na broj za ovie 6meseci rabota na komisijata .mislite i maj e potpisan ili tek ke treba da se ceka nova data na potpis vo tekov na juli avgust ili septemvri :)
има и указ 80 , во 2021 преписки некои имаа одобрено ти се сигурно за деца до 14год .
 
Член од
22 јули 2022
Мислења
5
Поени од реакции
9
Deteto ima 11 godini. Jas pisav na konzulat vo Bgd da mi napisat koi dokumenti mi trebaat i tie mi pustija da odam po nekoj clen 39 od zakonot. Ako nekoj mozi da mi go rastumaci, go ima vo att.


Sent from my TFY-LX1 using Tapatalk
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Здраво дечки,
Веќе година дена имам БГ пасош и живеам во Германија, а пред 3 месеци ми се роди детенце, на кое веќе му извадивме МК пасош.
Знае ли некој да ми каже кои документи ми се потребни за да поднесам и за него и која е процедурата?
Vo Germanija li se rodi detenceto?
Zemi posrednik ke ti zavrsi on rabota ne se maltretiraj sam...
 
Член од
25 јули 2022
Мислења
46
Поени од реакции
60
Dobar dan svima..Prvi put sam ovde vidim da dosta imate informacija..Ja sam iz Beograda i predao sam za Bugarski pasoš u ambasadi u Beogradu...Ja i moj brat zajedno smo predali naši brojevi su 20613/2019 i 20614/2019 na vinalnom smo duže vreme da li ima neko informaciju kad će preći na potpis kod presednika?pozdrav veliki
 
Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
Dobar dan svima..Prvi put sam ovde vidim da dosta imate informacija..Ja sam iz Beograda i predao sam za Bugarski pasoš u ambasadi u Beogradu...Ja i moj brat zajedno smo predali naši brojevi su 20613/2019 i 20614/2019 na vinalnom smo duže vreme da li ima neko informaciju kad će preći na potpis kod presednika?pozdrav veliki
Sa kojom si dokumentacijom?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Dobar dan svima..Prvi put sam ovde vidim da dosta imate informacija..Ja sam iz Beograda i predao sam za Bugarski pasoš u ambasadi u Beogradu...Ja i moj brat zajedno smo predali naši brojevi su 20613/2019 i 20614/2019 na vinalnom smo duže vreme da li ima neko informaciju kad će preći na potpis kod presednika?pozdrav veliki
Бројот на преписка е небитен, прашањето е кога сте биле на интервју и кога сте влегле на задолжителна?

3 страници поназад има список по кој може да се ориентираш до кај се и уште колку има да се чека.
 
Член од
25 јули 2022
Мислења
46
Поени од реакции
60
Sa kojom si dokumentacijom?
Vojna knjižica od Tate unutra piše poreklo Bugarin ručno ispisano sa penkalo
Автоматски споено мислење:

Бројот на преписка е небитен, прашањето е кога сте биле на интервју и кога сте влегле на задолжителна?

3 страници поназад има список по кој може да се ориентираш до кај се и уште колку има да се чека.
Intervju sam imao u ambasadi u beogradu 24 aprila 2019 i posle dva meseca dobili pinove pratili status...prvi status nam se u finalno promenilo u novembru 2020 god....i od tad na finalno smo cekamo da pređemo na potpis presednika pa me zanima jel se zna nesto otprilike kad ce biti
Автоматски споено мислење:

Hvala za spisak pogledao sam...samo mi nije jasno ide kao normalno do predmenta 199 i posle 229 a između gde su predmeti kao da su preskočeni ?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom