Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
7 март 2018
Мислења
19
Поени од реакции
45
Da li je neko menjao vozacku a da ima sluzbenu adresu? Da li moze?
 
Член од
23 октомври 2021
Мислења
33
Поени од реакции
22
По мое, не само полномошно него и лично да си ги предадеш документите.
Jas kažuvam od lično iskustvo.Moite dokumenti gi odnese mojot posrednik i mi reče,jas imam tvoe polnomoštie ama nema da mi treba.I vo ambasadata mi rekoa deka moram da gi predadam dopolnitelnite vo Sofija a ne vo ambasadata kade što ja započnav peocedurata.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
@Генерал @Bibo @marin.skp како најупатени, може ли да ми одговори некој? Фала однапред
Процедурално мора полномошно (ако веќе имаш направено на посредникот полномошно имај на памет дека тоа е валидно само 12месеци) но ако ти го знаат посредникот поминува и истото.

Во случајов ако му даваш полномошно на посредникот барај си ја назад заверената молба со архивски број што ќе ти ја достави он во твое име во архивата на МП.

Друга варијанта ти е препорачано писмо или ДХЛ пратка но зависи од време, можности и финансии... доколу овие ресурси ги имам би одел јас со предлогот (советот) од Генерал и лично би доставил све со цел да не живеам во неизвесност до крајниот исход!

Што и да направиш осигурај се дека све е на време и во целост доставено во МП или ДАБЧ!

Те поздравувам...


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Здраво.


Денес брат ми беше на интервју. Помина на интервју без никаков проблем. Документи извадени по линија мајка баба и прабаба, плус документ за роднински врски од Бугарија СЕСТРА-БРАТ . Друг стар документ немавме.

Јас се надевам на позитивен исход.

Може да се додаде брат ми на список 09.03.2022 интервју
ПЛС само надополнување...согласно кажаново претпоставувам во амбасада Скопје или конзулат Битола е правено интервјуто... или смениле нешто и со овие документи во Софија го интервјуирале братот????


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.442
Поени од реакции
9.182
@Генерал @Bibo @marin.skp како најупатени, може ли да ми одговори некој? Фала однапред
Jas kažuvam od lično iskustvo.Moite dokumenti gi odnese mojot posrednik i mi reče,jas imam tvoe polnomoštie ama nema da mi treba.I vo ambasadata mi rekoa deka moram da gi predadam dopolnitelnite vo Sofija a ne vo ambasadata kade što ja započnav peocedurata.
Не го спорам твоето, само кажав совет на членот кој ме цитира/тагна и понатаму стојам на кажаното.

Поздрав
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
17
Поени од реакции
24
ПЛС само надополнување...согласно кажаново претпоставувам во амбасада Скопје или конзулат Битола е правено интервјуто... или смениле нешто и со овие документи во Софија го интервјуирале братот????


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
Интервју закажав во Септември 2021 год за 9 Март 2022 год во Битола. Во Битола и правеше интервју.
Знам луѓе што ги вратиле и од Бт, воопшто не ги примиле документите. Ми влева во надеш.

А се надевам сите апликанти ке добијат позитивен исход и ќе се промени нешто .

Мене посредникот ми рече, до среќа е преку брат-сестра и обратно .
Некој ги одбиваат, некој не, добиваат указ. Во што е поентата незнам.
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.046
Поени од реакции
104
se vrtkashe eden link na forumov da vidish koj sela vo koja flota bile toj link da ne go ima nekoj zacuvano
Мислам дека збориш за линкот на страна 988. Јас не можев да се снајдам. Го знам само селото на раѓање на пра-дедото (Главовица) и не сфатив што точно можам да проверам од тој линкот на архивата. Ако се снајдеш ако можеш сподели што корисно може да се најде.
 
Член од
1 август 2019
Мислења
20
Поени од реакции
50
Слушнав наводно Бугарија ќе излегвала од ЕУ? ис тхат тру?
Муабети од посредник кој му врши работа мој колега.
Ваквата работа ако се дешава настварно,не би рекол дека ќе се крие.
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
Слушнав наводно Бугарија ќе излегвала од ЕУ? ис тхат тру?
Муабети од посредник кој му врши работа мој колега.
Ваквата работа ако се дешава настварно,не би рекол дека ќе се крие.
Зошто би излегувале од еу да умрат за јадење после?
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
Слушнав наводно Бугарија ќе излегвала од ЕУ? ис тхат тру?
Муабети од посредник кој му врши работа мој колега.
Ваквата работа ако се дешава настварно,не би рекол дека ќе се крие.
Процесот на излегување од ЕУ од моментот кога државата ќе одлучи да ја напушти трае 5 години. Некој те излажал.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Слушнав наводно Бугарија ќе излегвала од ЕУ? ис тхат тру?
Муабети од посредник кој му врши работа мој колега.
Ваквата работа ако се дешава настварно,не би рекол дека ќе се крие.
Бреее не знаев дека и 8 годишни деца почнале да работат како посредници.

Какво излагање од ЕУ, не бидете смешни
 
Член од
18 август 2021
Мислења
20
Поени од реакции
14
По мое, не само полномошно него и лично да си ги предадеш документите.
Ви благодарам на советите, не се работи за посредник, татко ми ќе оди да го извади неговиот документ за родствени врски и со моја молба да ги предаде во Министерството. Уште не ми е статусот на дополнителна, пред време ги носам затоа што не приложив негов ЕГБ и не сум сигурна дека ме пријавил како ќерка. Штедам на време (т.е. пред време ги доставувам за да не ме враќаат на дополнителна) ама ќе го прифатам вашиот совет и доколку не успее да ги внесе без полномошно (живееме во различни градови и многу ми е комплицирано да во работен ден идам кај него да му дадам полномошно) па ќе идам со варијанта Амбасада или ДХЛ како што претходно и друг член од овде ме посоветува. Ви благодарам на сите, без вас ќе бевме "изгубени во превод".
 
Член од
10 март 2022
Мислења
2
Поени од реакции
2
Здраво. На веб страна publicbg.mjs.bg ми излезе указ и треба да одам за Софија. Дали е можно тоа да се заврши тука во Македонија?
 
Член од
1 август 2019
Мислења
20
Поени од реакции
50
Здраво. На веб страна publicbg.mjs.bg ми излезе указ и треба да одам за Софија. Дали е можно тоа да се заврши тука во Македонија?
Ако си преку Софија ќе мораш да одиш таму за подигање указ,сликање итн.
 
Член од
1 август 2019
Мислења
20
Поени од реакции
50
Во Бт Конзулат бев на интервју
Можеш да напрациш да ти го пратат во конзулатот.За оваа работа нека пишат поискусните што и како треба д се направи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom