Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
28 февруари 2018
Мислења
140
Поени од реакции
233
Kako e procedurata za promena na makedonska vo bugarska vozacka ??
dali e tocno deka 1500 evra bilo ?
Fala dobri lugje .
Автоматски споено мислење:

Dobar den na site. Ima li nekoja nadez da se prodolzi postapkata?
Nazalost ne , od novo podnesi za duplikat proishod .. i od novo procedura .. ISTOTO i mene mi se sluci .. so potvrada od bugarski klub dobiv pasos :) , pozdrav i ubav den dobar coveku
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
По некоја логика, брат ти треба да отиде во општината во која тој е регистриран и да те пријави како негова сестра. На основа на тоа ќе му издадат документ.

Јас вадев таков документ за мајка ми, интервју јуни 2021, смена во финална октомври 2021, гледам каква е работата по брат а од таа страна неаме стар документ, па мајка ми има само пасош од брат, вујко ми ме опоплномшти, во општина младост е тој заведен, отидов, супер услужливи се, ти пополнуваат шо треба, ти само податоците од братот ги доишуваш, се плаќа 10 лева на каса и одма ти го даваат, истиот ден го внесов во правосудие, се надевам дури дојде ред за мама да сменат нешто и да не ја ставаат на дополнителна но за сега не ме грее работатата, како и да е јас направив се што е во моја моќ.
На полномошното да пишува, ополномоштјавам този и този да може в мое име да добавја членове от семејството и да може да му се издаде удостоверение за родсвтени врзки

Ако има некој што вадел ваков документ нека сподели искуство.
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
Јас немам никој друг со бугарски пасош освен брат ми, паника :(
 
Член од
2 јуни 2019
Мислења
24
Поени од реакции
42
Kako e procedurata za promena na makedonska vo bugarska vozacka ??
dali e tocno deka 1500 evra bilo ?
Fala dobri lugje .
Автоматски споено мислење:


Nazalost ne , od novo podnesi za duplikat proishod .. i od novo procedura .. ISTOTO i mene mi se sluci .. so potvrada od bugarski klub dobiv pasos :) , pozdrav i ubav den dobar coveku
Toa Sto go kazuvas bese stariot zakon sega so potvrda od Klub mozes da se slikas selfi so nea za drugo NE ti brka rabota vekje
 
Член од
18 август 2021
Мислења
20
Поени од реакции
14
Дечки дали кога во ваше име се носат дополнителни докази во Министерството за правосудие мора полномоштво или може да ги предаде било кој без тоа?
 
Член од
7 февруари 2022
Мислења
17
Поени од реакции
9
Svi oni koji imaju status [Konačni] i podnijeli su zahtjev za državljanstvo na osnovu bugarskog porijekla podnošenjem samo uvjerenja o bugarskom poreklu iz udruženja (BKKS, MBP,...) i porijeklu iz DABCH, a bez originalnog dokumenta koji je čvrst dokaz bugarskog porekla pretka ili roditelja - bugarski pasoš, bugarska lična karta ili neki originalni stari dokument (krštenje, venčanica, svedočanstvo, vojna knjižica,...) koji jasno govori o bugarskoj pripadnosti pretka - to je potrebno je dostaviti takav dokument kako bi mogli nastaviti sa procedurom.
Zahtjevi za državljanstvo, koji su trenutno u proceduri i koji ne pružaju čvrste dokaze o bugarskom porijeklu, nisu razmatrani od strane Vijeća za državljanstvo godinu dana i ostaju na čekanju [Konačno] na neodređeno vrijeme, čekajući poništenje ili naknadne zakonske izmjene koje će regulisati njihovu ishod.

Автоматски споено мислење:

Сите оние кои се на статус [Финална] и имаат поднесено барање за државјанство на основа на бугарско потекло со доставување само на потврда за бугарско потекло од здружение (БККС, МБП,...) и произход од ДАБЧ, а без оригинален документ кој е цврст доказ за бугарско потекло на предок или родител - бугарски пасош, бугарска лична карта или пак некаков оригинален стар документ (крштеница, венчаница, свидетелство, воена книшка,...) во кој јасно е наведена бугарската припадност на предокот - потребно е да достават таков документ за да можат да продолжат со процедурата.
Барањата за државјанство, кои се моментално во процедура и во кои не се приложени цврсти докази за бугарско потекло, веќе една година не се разгледуваат од Советот за државјанство и остануваат да висат на [Финална] на неопределено време, до евентуален отказ или следни законски измени со кои ќе се регулира нивниот изход.
 
Член од
17 февруари 2022
Мислења
11
Поени од реакции
18
Svi oni koji imaju status [Konačni] i podnijeli su zahtjev za državljanstvo na osnovu bugarskog porijekla podnošenjem samo uvjerenja o bugarskom poreklu iz udruženja (BKKS, MBP,...) i porijeklu iz DABCH, a bez originalnog dokumenta koji je čvrst dokaz bugarskog porekla pretka ili roditelja - bugarski pasoš, bugarska lična karta ili neki originalni stari dokument (krštenje, venčanica, svedočanstvo, vojna knjižica,...) koji jasno govori o bugarskoj pripadnosti pretka - to je potrebno je dostaviti takav dokument kako bi mogli nastaviti sa procedurom.
Zahtjevi za državljanstvo, koji su trenutno u proceduri i koji ne pružaju čvrste dokaze o bugarskom porijeklu, nisu razmatrani od strane Vijeća za državljanstvo godinu dana i ostaju na čekanju [Konačno] na neodređeno vrijeme, čekajući poništenje ili naknadne zakonske izmjene koje će regulisati njihovu ishod.

Автоматски споено мислење:

Сите оние кои се на статус [Финална] и имаат поднесено барање за државјанство на основа на бугарско потекло со доставување само на потврда за бугарско потекло од здружение (БККС, МБП,...) и произход од ДАБЧ, а без оригинален документ кој е цврст доказ за бугарско потекло на предок или родител - бугарски пасош, бугарска лична карта или пак некаков оригинален стар документ (крштеница, венчаница, свидетелство, воена книшка,...) во кој јасно е наведена бугарската припадност на предокот - потребно е да достават таков документ за да можат да продолжат со процедурата.
Барањата за државјанство, кои се моментално во процедура и во кои не се приложени цврсти докази за бугарско потекло, веќе една година не се разгледуваат од Советот за државјанство и остануваат да висат на [Финална] на неопределено време, до евентуален отказ или следни законски измени со кои ќе се регулира нивниот изход.
nemam takvi dokumenti podnesov preku pradedo baba rodeni 1918 i preku brat mi so bg pasos toj ima poveke vreme takov star dokument nemam na finalna sum 1 godina skoro toa znaci ke me odbijat ako posluzi toa sto imam odneseno od brat dokumenti dobro ako ne zdravje nemam takvi dokumenti stari
 
Член од
9 февруари 2019
Мислења
85
Поени од реакции
123
Screenshot_20220308_133517_com.huawei.browser.jpg
Eve ekipa update i kaj mene... Toa sto se ocekuvase! Ponatamu sto ke pravam neznam, ke pisam dopolnitelno na forumot.
Pozdrav i sekoe dobro
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Здраво на сите.
Еве промена на Фб ми излезе, човекот си објавил.
Ни повеќе ни помалку туку цел Бране Пандев!

Си дочека и тој да оди на указ...

Не полуде на темава, не се трпеше!

Честитки за Бране


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom