Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Zdravo

Primetiv i kaj drugi se pojavuva istoto samo kaj nekoi bez toa к'м удостоверението, издадено от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина, с което е удостоверен б'лгарскија Ви произхоD.

Najubavo javi se direkno vo ministerstvo ne preku posrednik prasaj so broj na predmet koi dok falat. Ovde ispagja ili izvodi falat ili se dadeni kopii od izvodi ili potvrdata od klub ne e dadena ili e kopija od klub. Samo proishod na intervju da ne si im dal ?
Ne znam kaj Bani tuka clenot dali vakvo nesto se pojavi. Ne mi e jasno tie so statusot od dabc gi vratija na finalna, a tuka kaj tebe ti se pojavi ovoj status.


Eden go prasav so vakov status imase na facebook so potvrda od klub kao tebe dali na intervju dal izvodi mi rece ne hah.
Pisuva so koeto vi e uveren bugarskiot proishod. Znaci imas poteklo i ti e uveren samo im falat dokumenti.
 
Член од
23 мај 2016
Мислења
51
Поени од реакции
109
Eden go prasav so vakov status imase na facebook so potvrda od klub kao tebe dali na intervju dal izvodi mi rece ne hah.
Pisuva so koeto vi e uveren bugarskiot proishod. Znaci imas poteklo i ti e uveren samo im falat dokumenti.
Jas licno istite dokumenti so koi go dobiv proishodot pak gi odnesov vo ministerstvo dodeka mi bese prepiskata na zadolzitelno...ne gi nosev na intervju ali kako so rekov gi odnesov posle 5-6 meseci licno vo ministerstvo...uste sum do dusa na finalna ali ocekuvam vakov status...koga ne znam ke vidime

Sent from my SM-M515F using Tapatalk
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
210
Во 2017 на 2 јуни поднесов документи за происход преку прадедо.Некаде октомври/ноември 2018 ми излезе происходот и закажав интервју на 21.05.2019.Некаде февруари 2020 извадив наново документи/изводи со тоа што дедо ми беше починат и од него извадив посмртница а за происходот беше извод од родените.Знам имаше разлика воа тоа што во изводот од родените на дедо ми татково име пишуваше Јован,а со тој документ ми излезе происходот од ДАБЧ,а во посмртницата како татково име Јованче,документи кои ги поднесов во 2020 година.
Не знаев дека можело да се извади и извод од родените и извод од умрените за дедо ми,па и двата изводи да ги пуштам.Не знам дали тоа би сменило нешто,дали тоа е причината за овој статус.

Совет,дали да ги извадам наново сите изводи,за дедо ми и од родените и умрените и пак да ги пуштам и дали и каде може да се провери и извади документ дека прадедо ми служел воен рок како бугарин?

Што се однесува до тоа дали на интервјуто носев изводи не се сеќавам,тоа што ми даде посредникот тоа доставив на самото интервју.
 
Последно уредено:
Член од
22 февруари 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Подрав на сите
На интервју бев мај 2018 и уште сум на финална проверка кај советот по гражданство. Дали некој има информација што се случува со овој статус
Фала ви однапред и убава вечер....
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Во 2017 на 2 јуни поднесов документи за происход преку прадедо.Некаде октомври/ноември 2018 ми излезе происходот и закажав интервју на 21.05.2019.Некаде февруари 2020 извадив наново документи/изводи со тоа што дедо ми беше починат и од него извадив посмртница а за происходот беше извод од родените.Знам имаше разлика воа тоа што во изводот од родените на дедо ми татково име пишуваше Јован,а со тој документ ми излезе происходот од ДАБЧ,а во посмртницата како татково име Јованче,документи кои ги поднесов во 2020 година.
Не знаев дека можело да се извади и извод од родените и извод од умрените за дедо ми,па и двата изводи да ги пуштам.

Што се однесува до тоа дали на интервјуто носев изводи не се сеќавам,тоа што ми даде посредникот тоа доставив на самото интервју.
j
Тоа е тоа што и очекував.Ова е промената

Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 22.04.2022 г. следва да представите документите к'м удостоверението, издадено от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина, с което е удостоверен б'лгарскија Ви произход и официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 22.02.2022 г..

Прадедо ми колку што имам сознанија бил и бугарски војник,е сега прашање е каде и дали воопшто можам да го најдам тој документ,но кога поднесував политиката беше друга,ги бараа само посмртниците и изводите.
Примети меѓу твојот статус и кај друг што се појавило ова има разлика кадешто кај тебе вели плус да донесеш документ врз кој ти е изваден происход од ДАБЧ. Т.е потврдата од клуб. Мислам дека има разлика плус кадешто беше и тој статусот со дабч да си го "допуниш" потеклото иако не пишуваше нема да биде уважено барањето.
Автоматски споено мислење:

Во 2017 на 2 јуни поднесов документи за происход преку прадедо.Некаде октомври/ноември 2018 ми излезе происходот и закажав интервју на 21.05.2019.Некаде февруари 2020 извадив наново документи/изводи со тоа што дедо ми беше починат и од него извадив посмртница а за происходот беше извод од родените.Знам имаше разлика воа тоа што во изводот од родените на дедо ми татково име пишуваше Јован,а со тој документ ми излезе происходот од ДАБЧ,а во посмртницата како татково име Јованче,документи кои ги поднесов во 2020 година.
Не знаев дека можело да се извади и извод од родените и извод од умрените за дедо ми,па и двата изводи да ги пуштам.

Што се однесува до тоа дали на интервјуто носев изводи не се сеќавам,тоа што ми даде посредникот тоа доставив на самото интервју.
j
Тоа е тоа што и очекував.Ова е промената

Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 22.04.2022 г. следва да представите документите к'м удостоверението, издадено от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина, с което е удостоверен б'лгарскија Ви произход и официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 22.02.2022 г..

Прадедо ми колку што имам сознанија бил и бугарски војник,е сега прашање е каде и дали воопшто можам да го најдам тој документ,но кога поднесував политиката беше друга,ги бараа само посмртниците и изводите.
Примети меѓу твојот статус и кај друг што се појавило ова има разлика кадешто кај тебе вели плус да донесеш документ врз кој ти е изваден происход од ДАБЧ. Т.е потврдата од клуб. Мислам дека има сосем друга разлика во споредба со тој статусот со дабч на Катја да си го "допуниш" потеклото иако не пишуваше нема да биде уважено барањето. Тука во твојот случај ќе ти го одбијат бидејќи не можат да продолжат без недоставени документи.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
13 март 2013
Мислења
22
Поени од реакции
10
Daj ziti sve ako znaete ukazite so koi dokumenti bile lugevo, mnogu e bitno da znaeme. Iako na info maks napisaa koo navodno ke moralo da se dokazuva bugarstinata so agitiranje, clenuvanje vo partija, poddrska na protest zboruva Jr na bugarski jazik itn. Taka da spremajte se
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
210
@Vaga77 Вистина не знам што и како значи,не знам ни како да проверам.Некако не се јасни статусиве,различни се,вистина не знам што бараат.
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
@Vaga77 Вистина не знам што и како значи,не знам ни како да проверам.Некако не се јасни статусиве,различни се,вистина не знам што бараат.
Javi se vo ministerstvo i prasaj za tvojot predmet so treeba da dostavis
 
Член од
12 јануари 2020
Мислења
39
Поени од реакции
23
@Vaga77 Вистина не знам што и како значи,не знам ни како да проверам.Некако не се јасни статусиве,различни се,вистина не знам што бараат.
Jas noemvri 2021 bev na intervju i samo sto go zedov brojceto izleze vakov status i sega neznam sto dokumenti baraat
Автоматски споено мислење:

@Vaga77 Вистина не знам што и како значи,не знам ни како да проверам.Некако не се јасни статусиве,различни се,вистина не знам што бараат.
Jas noemvri 2021 bev na intervju i samo sto go zedov brojceto izleze vakov status i sega neznam sto dokumenti baraat
 

Attachments

Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Jas noemvri 2021 bev na intervju i samo sto go zedov brojceto izleze vakov status i sega neznam sto dokumenti baraat
Автоматски споено мислење:


Jas noemvri 2021 bev na intervju i samo sto go zedov brojceto izleze vakov status i sega neznam sto dokumenti baraat
Izvodi ne si im dal ili si im dal kopii samo. Pravniot izvod t.e. povrzuvanjeto so predci ne e napraveno.
 
Член од
18 август 2021
Мислења
20
Поени од реакции
14
Дечки честитки за указите. Се надевам ќе мрдне работата кај сите статуси. Јас сакам да одам за Софија на 10 или 11 март да поднесам дополнителни документи. Како наједноставно да најдам превоз со оглед дека имам мало бебе и ми е потребно што побрзо да идам и да се вратам? Фала ви на инфо однапред!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom