Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 декември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
1
Jas sum 09.05.2019 , nema uste nisto , a nekoj sto bea so mene na isti datum , uste vo januari imat ukaz
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
210
Не знам што се случува со нас @A.N.Z ,и јас бев тогаш на интервју 21.05.2019 ,но веќе изгубив било каква надеж дека ќе бидам ставен на положително,најверојатно ќе бидам ставен на дополнителна.Не се надевам на ништо друго освен дополнителна иако минатата година ова време повторно ги доставив истите документи преку посредникот.Болката да е помала
Но решен сум да бегам по било која цена од тука,учествувам на УСА лотаријата но еве сум во разговори за некоја Хрватска или Словенска виза за работа во ЕУ.
Работата на бугарските системи и министерства е полоша и од македонската.
 
Член од
7 февруари 2018
Мислења
20
Поени од реакции
5
Здраво :) Дали некој има некаква инфомација колку време се чека одкако ке те стават на дополнителна? Дечко ми имаше рок до 15 декември 2021 за да достави некој дополнителен документ.Еве веќе 2 месеци нема никаков одговор...
 
Член од
17 септември 2021
Мислења
55
Поени од реакции
38
Не знам што се случува со нас @A.N.Z ,и јас бев тогаш на интервју 21.05.2019 ,но веќе изгубив било каква надеж дека ќе бидам ставен на положително,најверојатно ќе бидам ставен на дополнителна.Не се надевам на ништо друго освен дополнителна иако минатата година ова време повторно ги доставив истите документи преку посредникот.Болката да е помала
Но решен сум да бегам по било која цена од тука,учествувам на УСА лотаријата но еве сум во разговори за некоја Хрватска или Словенска виза за работа во ЕУ.
Работата на бугарските системи и министерства е полоша и од македонската.
Koga se aplicira za lotarija vo USA?
Автоматски споено мислење:

Zdravo podnesov dokumenti i intervju na 15.02.2022 godina vo Bitola za broj mi rekoa po 2 do 3 meseci dali moze drug da go zeme toa brojce ili mora locno
Mozete da se javete vo ambasada i kr vi go dadat jas taka napraviv i mi go dadea pozz
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
210
Аплицирањето заврши ми се чини некаде 5-9 ноември 2021 за виза 2023.Некаде мај месец годинава ќе има резултати.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Има и 4/22 и 5/22 , 6/22 за странци укази од 2018 преписки.
Pozdravce @Peroronchino :pijanco: Zurka denes, a?:roker:

Ukaz br 4, 5, 6, 8, 9, 10 i 11 mi izlegoa na proverkata...od site godini ima.....da gi sredam ke vi pustam koj prepiski se vo ukaz i listata...

+ Mi izleze i edna epten nova prepiska od denes so interesen status... i baraat Документ за владеене на б'лгарски език..... :tapp: ovaa:
  • Образувана преписка N:2257/2022/21.02.2022 г. Констатирани нередовности:Следва да б'дат представени следните документи в оригинал: 1. Препис от акт за раждане или дупбликат на удостоверение за раждане, с'гласно изискването на чл. 4, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1/1999 г. 2. Документ за владеене на б'лгарски език, Следва да б'де представена актуална снимка паспортен формата за лицето, придобивашто б'лгарско гражданство, с'гласно изискването на чл. 4, ал. 1, т. 6 от Наредба № 1/1999 г. При непредставјане на този документ в срок до 21.04.2022 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 21.02.2022 г.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Pozdravce @Peroronchino :pijanco: Zurka denes, a?:roker:

Ukaz br 4, 5, 6, 8, 9, 10 i 11 mi izlegoa na proverkata...od site godini ima.....da gi sredam ke vi pustam koj prepiski se vo ukaz i listata...

+ Mi izleze i edna epten nova prepiska od denes so interesen status... i baraat Документ за владеене на б'лгарски език..... :tapp: ovaa:
  • Образувана преписка N:2257/2022/21.02.2022 г. Констатирани нередовности:Следва да б'дат представени следните документи в оригинал: 1. Препис от акт за раждане или дупбликат на удостоверение за раждане, с'гласно изискването на чл. 4, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1/1999 г. 2. Документ за владеене на б'лгарски език, Следва да б'де представена актуална снимка паспортен формата за лицето, придобивашто б'лгарско гражданство, с'гласно изискването на чл. 4, ал. 1, т. 6 от Наредба № 1/1999 г. При непредставјане на този документ в срок до 21.04.2022 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 21.02.2022 г.
До кај си ти со пакувањето?
Куферите стојат у дневна?!

Да не настане забуна, документот за познавање на бугарски јазик се однесува за аплицирање за бугарско државјанство по основ на натурализација... не се однесува за останатите...
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom