Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Imam dogovor za zaem od bugarska zemjodelska i kooperativna banka, danocna kniska( so pecat i nekolku plateni danoci ) od pra-pra-dedo mi. Isto taka imam sertifikat od bugarsko uciliste od bratot na pra-pra-dedo mi. Ima sansi so ovie ili teshko?
Ако пише некаде дека по националност е бугарин, да имаш шанси.
 
Член од
3 април 2019
Мислења
19
Поени од реакции
15
viber_image_2022-02-19_18-56-50-105.jpg pozdrav do site , prasuvam za bratucedka sto ne e clen na forumov a e vo procedura na vadenje pasos (koja ima brat vo germanija so bugarski pasos) . I dvajcata odele preku posresnik koj sega ne mozat da go dobijat preku telefon.Posrednikot bil opolnomosten i od bratot i od sestrata da gi zastapuva pred bugarskite drzavni organi taka da bratucedkava vadi pasos preku brat . Vo prilog imam skrinsot od promena na status kade pretpostavuvam baraat udostoverenie za rodstveni vrski kako dopolnitelen dokument. Jas istotaka imam bugarski pasos taze izvaden . Prasanjeto mi e dali moze jas da i pomognam za da dostavi dopolnitelni dokumenti dokolku bratucedot od Germanija me opolnomosti vo bugarska ambasada da mozam da izvadam rodstveni vrski vo negovo ime i da i pomognam na bratucetka mi. I dali treba uste nekoj dokument koga ke se podava udostoverenieto nekoja molba izvodi ili slicno. Pretpostavuvam se podavaat vo direkcijata za bugarsko gragjanstvo. Info nekoj ?
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
71
Поени од реакции
49
Imam dogovor za zaem od bugarska zemjodelska i kooperativna banka, danocna kniska( so pecat i nekolku plateni danoci ) od pra-pra-dedo mi. Isto taka imam sertifikat od bugarsko uciliste od bratot na pra-pra-dedo mi. Ima sansi so ovie ili teshko?
Ako stanuva zbor za dokumenti na brat mu na pradedo ti togas nemas sansi oti samo do treto koleno moze.
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 322605 pozdrav do site , prasuvam za bratucedka sto ne e clen na forumov a e vo procedura na vadenje pasos (koja ima brat vo germanija so bugarski pasos) . I dvajcata odele preku posresnik koj sega ne mozat da go dobijat preku telefon.Posrednikot bil opolnomosten i od bratot i od sestrata da gi zastapuva pred bugarskite drzavni organi taka da bratucedkava vadi pasos preku brat . Vo prilog imam skrinsot od promena na status kade pretpostavuvam baraat udostoverenie za rodstveni vrski kako dopolnitelen dokument. Jas istotaka imam bugarski pasos taze izvaden . Prasanjeto mi e dali moze jas da i pomognam za da dostavi dopolnitelni dokumenti dokolku bratucedot od Germanija me opolnomosti vo bugarska ambasada da mozam da izvadam rodstveni vrski vo negovo ime i da i pomognam na bratucetka mi. I dali treba uste nekoj dokument koga ke se podava udostoverenieto nekoja molba izvodi ili slicno. Pretpostavuvam se podavaat vo direkcijata za bugarsko gragjanstvo. Info nekoj ?
ne moze preku brat ili bratuced da se dobie bugarski pasos jas isto prasav imas pogore odgovor
 
Последно уредено:
Член од
20 февруари 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Posrednikot mi kaza deka novite intervjua sto se zakazani vo Sofija se anulirani i site ke idat preku ambasada. Zasto nema nisto na vesti?
 
Член од
7 јуни 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo podnesov dokumenti i intervju na 15.02.2022 godina vo Bitola za broj mi rekoa po 2 do 3 meseci dali moze drug da go zeme toa brojce ili mora locno
 
Член од
19 октомври 2017
Мислења
24
Поени од реакции
38
Zdravo na site. Imam edno prasanje. Go podignavme ukazot od Konzulatot vo Bitola vo Juni 2021. Moeto prasanje e, dali ni trebaat novi izvodi za da podneseme za LK i pasos vo BG?
Od napred vi blagodaram.
 
Член од
7 февруари 2018
Мислења
44
Поени од реакции
35
Zdravo na site. Imam edno prasanje. Go podignavme ukazot od Konzulatot vo Bitola vo Juni 2021. Moeto prasanje e, dali ni trebaat novi izvodi za da podneseme za LK i pasos vo BG?
Od napred vi blagodaram.
ИЗИСКВАНИја И НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ ЗА ИЗДАВАНЕ НА ЛИЧНА КАРТА И/ИЛИ ПАСПОРТ
Необходимо е да подадете зајавление по образец за издаване на документ за самоличност на б'лгарски граждани. Зајавлението се подава лично и се подписва на мјасто в консулската служба.

При подаване на зајавлението за издаване на лична карта и/или паспорт на неп'лнолетни лица между 14 и 18 г. зад'лжително прис'ства и единијат родител, којто подписва зајавлението и следва да представи свој документ за самоличност (лична карта, паспорт).
При зајавление за издаване на лична карта и/или паспорт на лица под 14 годишна в'зраст, зад'лжително прис'стват и двамата родители, които подписват зајавлението и следва да представјат своите документи за самоличност (лична карта, паспорт). В този случај прис'ствието само на единија родител е в'зможно, ако б'де представено в оригинал изрично нотариално заверено п'лномоштно от отс'стваштија родител за издаване на документа за самоличност или нјакој от следните документи: влјазло в сила с'дебно решение за издаване на паспорт на лице, ненав'ршило 18 години; влјазло в сила с'дебно решение за лишаване на единија родител от родителски права; препис-извлечение от акта за см'рт на единија от родителите; акт на б'лгарски или на чуждестранен с'д /потв'рден от б'лгарски с'д/, че другијат родител е в неизвестност.

При подаването на зајавлението е необходимо се представја документ за самоличност /валиден и/или предходно издаден - ако има такива/.
В зависимост от основанието за издаване на нови документи за самоличност, к'м зајавлението по образец се прилагат следните документи:
1. Ако зајавјавате издаване на п'рва лична карта и/или паспорт се представја удостоверение за раждане;
2. В случај че предходната лична карта и/или паспорт са изгубени или откраднати, наред с'с зајавлението следва да б'де поп'лнена и декларација /по образец/, в којато подробно да б'дат описани обстојателствата по изгубването или кражбата на документа;
3. При зајавјаване на нова лична карта и/или паспорт вследствие промјана на имената след склјучен граждански брак, следва да б'де представено и б'лгарско удостоверение за склјучен граждански брак;
4. При промјана на постојаннија адрес в Б'лгарија следва да се представи формулјар за смјана на постојаннија адрес, издаден от обштинската администрација в Б'лгарија.

При промјана на имената, единнија граждански номер, пола, гражданството или при наст'пили с'штествени и трајни измененија на образа, лицето е
дл'жно да подаде зајавление за издаване на нови б'лгарски лични документи в срок до 30 дни.

Obrazac
 

Kajgana Shop

На врв Bottom