Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
25 мај 2017
Мислења
22
Поени од реакции
48
Mojot broj e 2020 god. Odam preku brat. Od dokumenti imam Potvrda od bg klub i dok od brat mi. Momentalno na Finalna postapka. Dali treba da odnesam nesto dopolnitelno ili dovloni se ovie dok. Vi blagodaram
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
Mojot broj e 2020 god. Odam preku brat. Od dokumenti imam Potvrda od bg klub i dok od brat mi. Momentalno na Finalna postapka. Dali treba da odnesam nesto dopolnitelno ili dovloni se ovie dok. Vi blagodaram
Јас сум исто како тебе , следи како ќе биде со мене , па ќе знаеш како понатаму, се надевам дека финална ќе мрсни од место.
 
Член од
8 јануари 2022
Мислења
94
Поени од реакции
175
Да преку родител, ми бараа удостоверение за родствени врски, од кога ми се смени после една недела го доставив документот, после 2 ипол недели ме вратија на финална и после 3 месеци на положителна.
Koj dokumenti gi prilozi kako doolnitelni?
 

Fdf

Член од
2 февруари 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo drushtvo,
Ne mi se jasni malku rabotite pa da prasham !!
Denes bev na intervju,
i mi go dadoa listot na koi pishuva Molba so broevi za proverka, Dali toa znachi deka go pominav intervjuto i dali odgovorite dadeni na samoto intervju kje vlijaat vo ponatamoshnata postapka.
Inako za poteklo dadov star dokument para dedo i od roditel (tatko).
 
Член од
22 јуни 2020
Мислења
14
Поени од реакции
24
Koj dokumenti gi prilozi kako doolnitelni?
Така сега, да нема забуни или паники за сите што се преку родител дека истото би им го терале, не. На татко ми легендата од посредник кога го земал државјанството не не регистрирал мене и брат ми како фамилија, шо ние не ни знаеме дека треба дур не ми се смени на мене па дознајаме на потешкио начин. Иначе татко ми беше во општината во Благоевград да даде податоци мои да ме внесат во регистар на население. Исти од таму после 3 дена му издадоа документ Удостоверение за семејна положба, и го пратиме по пошта во Мин. за правда.
 
Член од
7 февруари 2022
Мислења
17
Поени од реакции
9
[QUOTE = "qwerty123q, post: 9539312, član: 131822"]
Sa kojim dokumentima je to bilo do finala i nakon čega su vas pitali?
[/ QUOTE]
S orginal dokumenta
 
Член од
14 февруари 2022
Мислења
8
Поени од реакции
26
Zdravo na site. Procitav ovde na forumov mnogu objasnuvanja za docnenje so promena na status.
Vaka sega: 2021 godina, dva pati se odrzaa izbori vo bugarija. Sto zanci: posle sekoi izbori potrebno e minimum 3 meseci za administracija da pocne so rabota. Ima procedura na primo-predaja. I isto taka promena na sovetnici i administrativni rabotnici. Isto kako kaj nas vo mk. Koj ke pobedi naznacuva svoi funkcioneri. Po moja kalkulacija, dosega se e na vreme. Dva pati izbori: 6-7 meseci zadocnuvanje. Plus bozikni i novogodisni praznici. https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html?m=1
Eve eden link kade sto e objasneto vreme traenje za promena na statusi. Sekako, vo normalni uslovi, bez nikakvi obstrukcii kako izbori ili naznacuvanje novi direktori ili ministri itn…
Napravete edna gruba matematika za vremeto pominato od posledna promena na vasiot status i dodajte gi ovie 6-7 meseci. Bi trebalo se da e po raspored.
Se nadevam deka ovoj post ke vi bide od korist.
 
Член од
3 април 2019
Мислења
19
Поени од реакции
15
Vo nedela se selam konecno vo Salzburg? Imam edno prasanje, za zenata imam vencanica bugarska I moze da dojde sekoj moment, imam Bebe dva meseci I mu izvadiv drzavjanstvo so koe ima odredeno vreme za prisuatvo...za nego mora da se Vadi pasos, Dali e podobro da se odi za Sofija, ili da probuvam preku ambasadata vo Vienna.. posrednikot vika se se zavrsuva za Eden den vo Sofija, nekoj so slicno iakustvo..?
kakvo drzavjanstvo imas za bebeto mk ili bg
Автоматски споено мислење:

Дечки прашање, ги враќаат ли оригиналните изводи од општина (ЕГН) или со време да си вадам нови и да ги легализирам повторно ( за вадење лична карта-пасош)? Фала...
gi vrakjaat . baraat samo kopii . napravi poveke kopii bar 4 ke titrebaat i za slikanje
 
Последно уредено:
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.474
Поени од реакции
4.630
Zdravo, iam malce po specificno prasanje, odam preku coek od Sofia, intervju 2019 septemvri, podadov dokumenti so izvodi i star dokument krstenice, go zaveriv tamu vo agencijata i zavrsiv rabota, no po 2 meseci mi se javi coekov mi rece deka mora da se dostavi orginal dokumentot, i mu go prativ preku posta, taka so ako ispadne pak nesto deka treba da se odnese dokumentot go nemam orginalot, imam samo slika od orginalot, vozmozno li e da se izvadi odnovo toj dokument, se raboti za krstenice na nego ima nekoj broj tamu.

Stariot dokument e dostaven od coekov, ali nikogas ne sum sig vo nisto, me interesira dali e voznozno da se izvadi orginal dokument povtorno.
Nekoj ??
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Imam dogovor za zaem od bugarska zemjodelska i kooperativna banka, danocna kniska( so pecat i nekolku plateni danoci ) od pra-pra-dedo mi. Isto taka imam sertifikat od bugarsko uciliste od bratot na pra-pra-dedo mi. Ima sansi so ovie ili teshko?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom