Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
И некое инфо додека сум овде:

За новите апликанти што планираат да започнат процедура, вчера телефонски закажував термини за мои блиски у БГ Конзулат Битола и БГ Амбасада Скопје. Термини ми дадоа, во Битола на 16.02.2023 (точно по 1 година), а во Скопје ноември 2023. Што е многу, многу е. Најверојатно заради оваа короната, термините им се разредени на поголемо временско растојание, па се чека по година и кусур да идеш на интервју. Како што фатија да “забрзуваат“ у процедурата, можеби и таму ќе направат да може порано да се иде на интервју.

Телефон за закажување термин за интервју: 058 058 555 (50 ден+ДДВ за 1 минута).
На истиот 2 пати се јавив ми лапнаа за вкупно 7 мин 420 ден.

Јеби га...а слушнам женски глас на телефон, се нешто плус ми текнува да прашам:цицки: .
Сакам да кажам, бидете спремни и брзи кога закажувате термини по телефон, оти се наплаќа.
Закажувањето е на македонски или албански (бираш на почеток со број како сакаш), нема потреба да кршите јазик на бугарски, англиски, шведски...

За вас лично или тој што закажувате телефонски ви е потребно:

- име презиме
- дата на раѓање
- матичен број
- адреса на живеење (таа што е моментално запишана на македонскиот пасош, не на личната карта)


Имајте се пред себе, тие ве прашуваат, вие одговарате и на крај ќе ви кажат на која дата ви е закажан терминот.

Софија онлајн закажување кога и да пробав, не дава никаква слободна дата, за к**ац им е направено тоа или овие тамо што го работат тоа, у договор со т.н. посредници, за тешка пара би можело да се најде термин за интервју у поскоро време у Софија. Ј**и га.

У врска со пораките што ми пишувате овде на форумот, извинете, ама не сум сега толку активен, завршив моето за сега, па на кој можам ќе одговорам.
Глеам неколку од вас ми пишале за да прегледуваат преписки, ќе ви одговорам кога ќе можам, бидејќи додека да се постави и објасни се како оди со проверка на преписките, ќе треба малку повеќе време, нерви, компјутерско познавање и пред се желба да си помогне и да им помогне на другите овде. Ке ви пишам понедела.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Уште нешто за оние кои што планираат да почнат со процедурата:

Гледам по овие нови преписки од 2022, секоја втора што се вели, веднаш ја стават на нередовна ЗАРАДИ ПОГРЕШНО ЛЕКАРСКО УВЕРЕНИЕ.


На темата предходно еден член беше пуштил инфо и пример и што треба да пишува во лекарското (имаат и за тоа измена направено во 2021), па го зачував и го склопив со моето старо лекарско од 2018 и го додадов ова новото што треба плус да го пишува во него...или некаква комбинација да се направи од двете.
Тоа таму кај што ќе вадите лекарско би требало да знаат, ако вадат почесто за БГ граѓанство, ако не знаат испечатете го ОВА и дајте им го, па нека го состават лекарското и задолжително ова заокруженото со црвено да го внесат во него, разни болести и 300 чуда, за да не ве стават на дополнителна уште на старт.

Тоа е за денес, утре ако најдам време, ќе ви пуштам у порака неколку веб страни што се потребни у врска со бугарско граѓанство... секако ќе ви се потребни понатаму, а и на мене кога ќе почнам да следам за моите ....па нека ги има овде на едно место сите, нешо као букмарк :D :misticen:

Чао дечки...и девојки:smirce: до утре (се надевам):pijani:
 

Attachments

Член од
19 март 2018
Мислења
14
Поени од реакции
2
Дечки прашање, ги враќаат ли оригиналните изводи од општина (ЕГН) или со време да си вадам нови и да ги легализирам повторно ( за вадење лична карта-пасош)? Фала...
 
Член од
30 август 2021
Мислења
25
Поени од реакции
47
Уште нешто за оние кои што планираат да почнат со процедурата:

Гледам по овие нови преписки од 2022, секоја втора што се вели, веднаш ја стават на нередовна ЗАРАДИ ПОГРЕШНО ЛЕКАРСКО УВЕРЕНИЕ.


На темата предходно еден член беше пуштил инфо и пример и што треба да пишува во лекарското (имаат и за тоа измена направено во 2021), па го зачував и го склопив со моето старо лекарско од 2018 и го додадов ова новото што треба плус да го пишува во него...или некаква комбинација да се направи од двете.
Тоа таму кај што ќе вадите лекарско би требало да знаат, ако вадат почесто за БГ граѓанство, ако не знаат испечатете го ОВА и дајте им го, па нека го состават лекарското и задолжително ова заокруженото со црвено да го внесат во него, разни болести и 300 чуда, за да не ве стават на дополнителна уште на старт.

Тоа е за денес, утре ако најдам време, ќе ви пуштам у порака неколку веб страни што се потребни у врска со бугарско граѓанство... секако ќе ви се потребни понатаму, а и на мене кога ќе почнам да следам за моите ....па нека ги има овде на едно место сите, нешо као букмарк :D :misticen:

Чао дечки...и девојки:smirce: до утре (се надевам):pijani:
Браво @Altair75 Секоја чест за трудот кој го вложуваш ти и уште неколку други членови.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Дечки прашање, ги враќаат ли оригиналните изводи од општина (ЕГН) или со време да си вадам нови и да ги легализирам повторно ( за вадење лична карта-пасош)? Фала...
Ги враќаат оригиналите, а задржуваат копии.
Направи си копии од се што имаш оригинал (со се превод) барем по 2..... 1 копија задржуваат во општина, 1 во полиција на сликање, оригинал ги земат само на увид и ти ги враќаат веднаш.
Имај си плус уште по една копија за секој случај, да не треба да трчаш по Софија да бараш копирници и чуда.
Напрај си по 3 копии од се.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
441
Поени од реакции
723
Vo nedela se selam konecno vo Salzburg? Imam edno prasanje, za zenata imam vencanica bugarska I moze da dojde sekoj moment, imam Bebe dva meseci I mu izvadiv drzavjanstvo so koe ima odredeno vreme za prisuatvo...za nego mora da se Vadi pasos, Dali e podobro da se odi za Sofija, ili da probuvam preku ambasadata vo Vienna.. posrednikot vika se se zavrsuva za Eden den vo Sofija, nekoj so slicno iakustvo..?
 
Член од
22 јуни 2020
Мислења
14
Поени од реакции
24
Здраво дечки и мене денес ми се смени после чекање пола век од финална во нередовни документи па пак во финална и конечно денес во положителна. Интервју 04.06.2019 N:15875
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
713
Поени од реакции
937
Здраво дечки и мене денес ми се смени после чекање пола век од финална во нередовни документи па пак во финална и конечно денес во положителна. Интервју 04.06.2019 N:15875
Со кои документи беше до финална и после шо ти бараа?
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Уште нешто за оние кои што планираат да почнат со процедурата:

Гледам по овие нови преписки од 2022, секоја втора што се вели, веднаш ја стават на нередовна ЗАРАДИ ПОГРЕШНО ЛЕКАРСКО УВЕРЕНИЕ.


На темата предходно еден член беше пуштил инфо и пример и што треба да пишува во лекарското (имаат и за тоа измена направено во 2021), па го зачував и го склопив со моето старо лекарско од 2018 и го додадов ова новото што треба плус да го пишува во него...или некаква комбинација да се направи од двете.
Тоа таму кај што ќе вадите лекарско би требало да знаат, ако вадат почесто за БГ граѓанство, ако не знаат испечатете го ОВА и дајте им го, па нека го состават лекарското и задолжително ова заокруженото со црвено да го внесат во него, разни болести и 300 чуда, за да не ве стават на дополнителна уште на старт.

Тоа е за денес, утре ако најдам време, ќе ви пуштам у порака неколку веб страни што се потребни у врска со бугарско граѓанство... секако ќе ви се потребни понатаму, а и на мене кога ќе почнам да следам за моите ....па нека ги има овде на едно место сите, нешо као букмарк :D :misticen:

Чао дечки...и девојки:smirce: до утре (се надевам):pijani:
Хм, кога бараат лекарско?
Јас колку што памтам во целата документација немав лекарско и моментално сум на финална една година :mad:
 
Член од
1 декември 2021
Мислења
13
Поени од реакции
8
Здраво дечки и мене денес ми се смени после чекање пола век од финална во нередовни документи па пак во финална и конечно денес во положителна. Интервју 04.06.2019 N:15875
Drugar so kakvi dokumenti si i dali dostavi povtorno nekoi dokumenti koga bese na neredovna
 
Член од
22 јуни 2020
Мислења
14
Поени од реакции
24
Да преку родител, ми бараа удостоверение за родствени врски, од кога ми се смени после една недела го доставив документот, после 2 ипол недели ме вратија на финална и после 3 месеци на положителна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom