Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
27 март 2019
Мислења
46
Поени од реакции
57
Zdravo mala pomos nekoj da ne znae na koja strana e cenovnikot za pasos I licna karta ekspres postapka?
 
Член од
13 август 2021
Мислења
76
Поени од реакции
163
Според моја логика, многу малку се на положително од Март.Во указ 154,се вклучени тие со интервју 11.03.2019 а се на положително од крај на Февруари.Јас сум интервју 27.03.2019,а сум на положително дури на 16.04. :)Мислам дека сите што се на положително од последната тура,се потпишани на 10.9,само постепено ќе ги објавуваат.
Po tvojoj racunici, kada ces ti dobiti ukaz? (Pitam posto sam blizu tebe :) ).
@Altair kada ti otprilike mislis da ces dobiti taj ukaz? (ti si mi jos blizi :) ).
Pozzz
 
Член од
9 октомври 2020
Мислења
100
Поени од реакции
231
Po tvojoj racunici, kada ces ti dobiti ukaz? (Pitam posto sam blizu tebe :) ).
@Altair kada ti otprilike mislis da ces dobiti taj ukaz? (ti si mi jos blizi :) ).
Pozzz
Во следните 2 укази така си мислам и си пресметувам така да сега собирам податоци за подигнување :)
ако некој ги има и сака да ми олесни да не биде оф топик нека ми ги прати во приватна порака па ке ги споделам секако се разбира со сите.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Во следните 2 укази така си мислам и си пресметувам така да сега собирам податоци за подигнување :)
ако некој ги има и сака да ми олесни да не биде оф топик нека ми ги прати во приватна порака па ке ги споделам секако се разбира со сите.
Za maximum 20 ukazi bi trebalo i jas da dobijam drzavjanstvo. :D
@Генерал i @marin.skp podgotvuvaat kompletno upatstvo od pocetok do kraj za cela procedura, koga ke bide gotovo, ke bide pusteno ovde za site sto sme u proces i za onie sto planiraat da pocnat, da znaeme tocno sto treba da se pravi do kraj. Imam jas za mene izvadeno nesto, od podiganje ukaz do zemanje pasos, ke ti pustam u poraka, ama poposle. Sega gleam fudbal:гик::pijani:
 
Последно уредено:
Член од
4 април 2020
Мислења
21
Поени од реакции
20
Zdravo nemozejki da se razbereme so posrednikot mala pomos na 20 april zemen ukaz i tamu pisano za adresa lege 6 sega bidejki nemozam da dobijam nekoi odgovori ve zamoluvam. Vas da .i pomognete dali treba da odam vo Sofija povtorno da vadam ukaz ili da proveram dali mi e stignat od tuka vo obstina sredec za da mozam da izvadam egn i da se slikam za pasos sekoj odgovor mi znaci fala !
Автоматски споено мислење:

Zdravo nemozejki da se razbereme so posrednikot mala pomos na 20 april zemen ukaz vo ambasada Skopje tamu pisano za adresa lege 6 sega bidejki nemozam da dobijam nekoi odgovori ve zamoluvam. Vas da .i pomognete dali treba da odam vo Sofija povtorno da vadam ukaz ili da proveram dali mi e stignat od tuka vo obstina sredec za da mozam da izvadam egn i da se slikam za pasos sekoj odgovor mi znaci fala !
 
Член од
23 јуни 2021
Мислења
30
Поени од реакции
27
Politika je razlog zastoja. Cekamo izbore 14.11.i nadamo se nekoj promeni do kraja godine. Do tada mozemo samo da placemo.
najdobro za site nas e da imame oficijalno objasnuvanje od sluzbenicite ili posrednici pa potoa nagajgajte koj kolku saka. Zosto zastojot e dolg i ocigleden, mora da imaat objasnuvanje a ne veruvam deka kje rechat poradi izborite ne rabotime/nema pomestuvanja
Tie so tehnichka vlada bea i april do juli pa togash nemashe zastoj.
Za dobro na site nas koi sme od obrazuvana do polozitelno zastanati vo ministerstvoto, nekoj neka se javi vo Sofija na administracijata ili vo konzulite. Do Bugarija mislam e 100 denari minuta roaming, ne znam. Koj kje se javi/ili vejke se ima javeno neka bide dobar da spodeli.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
najdobro za site nas e da imame oficijalno objasnuvanje od sluzbenicite ili posrednici pa potoa nagajgajte koj kolku saka. Zosto zastojot e dolg i ocigleden, mora da imaat objasnuvanje a ne veruvam deka kje rechat poradi izborite ne rabotime/nema pomestuvanja
Tie so tehnichka vlada bea i april do juli pa togash nemashe zastoj.
Za dobro na site nas koi sme od obrazuvana do polozitelno zastanati vo ministerstvoto, nekoj neka se javi vo Sofija na administracijata ili vo konzulite. Do Bugarija mislam e 100 denari minuta roaming, ne znam. Koj kje se javi/ili vejke se ima javeno neka bide dobar da spodeli.
Zamisli pozoves administraciju u Sofiju i pitas zasto je zastoj??
Veruj mi, pre ces stupiti u kontakt sa kraljicom Elizabetom..
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Бугарски граѓани,

Ќе ги замолам сите оние кои се во процедура за промена на возачка или доколку веќе смениле возачка дозвола (ако уште се активни) од мкд во бг доколку се желни да го споделат своето знање и искуство во темата...

Благодарам



Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
11
Поени од реакции
32
Vo ukaz 154, koj datum e posleden od Mart 2019 sto se bile na intervju, jas bev 13/03/2019 so brojce 89../2018 ☺ Mislam deka mi doagja redot no epten sum nestrpliv. Bi sakal da slusnam od nekoj poiskusen nekoja prognoza. Blagodaram! ☺
 
Член од
13 август 2021
Мислења
76
Поени од реакции
163
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Некој што е скоро отиден Софија деновиве, како е за влез на граница?
Може со две вакцини Фајзер и сопругата е со две вакцини Спутник или треба плус ПСР тест?
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2020
Мислења
39
Поени од реакции
227
Дечки добро утро на сите :smirce:

Имам инфо за сите кој што треба да идат за Бугарија, а не се вакцинирани ...
.
.
Ако немате примено вакцина вадите пср тест и со истиот влегувате во Бугарија, во Бугарија правите повторно тест и го ипраќате во Рзи ( тоа е Регионална здравна инспекција ) и додека не ве ослободи Рзи седите во карантин, значи ќе мора да пријавите адреса на граница кај кого ќе бидете сместени додека не добиете позитивен одговор од Рзи дека Ви го укунуваат карантинот. Oдговарале за ден , два .. Дечкото што ми го даде инфото има закажано за подигнување указ во петок и ке поднесува за ЕГН , за матичен моментално се чекало 10дена ... ја добив и оваа листа за потребна документација за ЕГН па може и тоа ке му користи на некој :pipi:
 

Attachments

Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom