Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
8 март 2021
Мислења
17
Поени од реакции
61
Hvala @marin.skp za racun. Zavrsio sam sve danas, podigao ukaz.
* Za ukaz sam uplatio u komsiluku na prvoj Ezpay kasi. Da znate, na Ezpay vam je taksa na 50 leva manje od 2leva. Jedino su malo traljavi za upatu, daje se dokument - u slucaju stranaca pasos. Meni na pasos nikako da prodje, dadoh im vozacku dozvolu (bugarsku) i onda je sve bilo ok. Sluzbenica ne ume da popuni na pasos i tolko.
* Slikao se isto u komsiluku, 10 leva fotke za 5 minuta.
* Otisao oko 12:20 sofijsko vreme u MP. Cekalo je jedva 20-30 ljudi.
* E sad ja sam usao odmah. Zivim u Sofiji, imam boraviste.
** Ovo je bitno za one koji imaju boraviste: policajac se pravio pametan, nece da me pusti preko reda. Ja mu kazem "U uredbi pise da imam prednost". On kaze "Ma kakva uredba" i smeje se. Onda me pita dal imam zakazano i za kada (u uredbi pise da ne treba zakazno ako si naseljen u Bugarskoj). Ja sam naravno zakazao i odstampao mail. Nasmejem se, pokazem mu papir, on kaze "Dobro mzoes da udjes". I toliko.
* Cekao bih ja red da moram. Ali izasao sam s posla jedva, okretali oci kada sam rekao vracam se za dva sata.
* Unutra radila dva saltera. Na svakom cekalo po troje. Oko 5 minuta je po stranci. Iz nekog razloga sluzbenica trazila da na poledjini slike napisem ime i potpisem se.
I to je to. Izgleda da petkom ima najmanja guzva, kao sto je neko vec rekao na forumu. Mislim da vec posle 14:00 danas nece biti nikoga, tako da u to vreme petkom moze da se uzme ukaz i ko je isao preko ambasade lagano.
Pozdrav svima i hvala na savetima. Docekah i ja da me sunce ogreje :).
 
Член од
1 септември 2020
Мислења
25
Поени од реакции
39
Luge site sto cekate adresa a ste podignale drzavjanstvo preku ambasada ili konzulat odete odma vo Sofija i zavrsete si rabota. Jas bev preku ambasada cekav 4 ipol meseci za adresa, otidov vo sreda za sofija si podignav povtorno drzavjanstvo i vo cetvrtokot se slikav, zavrsiv rabota So sreka na site
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
157
Поени од реакции
209
Zdravo drustvo vcera i jas se slikav
Drugava nedela treba da mi stigni pasosot
A taa plavata "klimaktericnata" mnogu nezgodna toj na vtoriot salter mnogu fer ni pobara po 1 slice samo
A taa po 2 sliki kopii od pasos, da bile potpisani slikite
A vo vrska so slikite mora novi da bile potocno da ne bile istite sliki sto gi davavme ko poddavavme sliki i site dok.so bea potrebni za da ni se zakazi intervju
Gi vrakale da se preslikaat
Pozdrav site sto pobrzo da si zemite
 
Член од
25 декември 2020
Мислења
6
Поени од реакции
43
Hvala @marin.skp za racun. Zavrsio sam sve danas, podigao ukaz.
* Za ukaz sam uplatio u komsiluku na prvoj Ezpay kasi. Da znate, na Ezpay vam je taksa na 50 leva manje od 2leva. Jedino su malo traljavi za upatu, daje se dokument - u slucaju stranaca pasos. Meni na pasos nikako da prodje, dadoh im vozacku dozvolu (bugarsku) i onda je sve bilo ok. Sluzbenica ne ume da popuni na pasos i tolko.
* Slikao se isto u komsiluku, 10 leva fotke za 5 minuta.
* Otisao oko 12:20 sofijsko vreme u MP. Cekalo je jedva 20-30 ljudi.
* E sad ja sam usao odmah. Zivim u Sofiji, imam boraviste.
** Ovo je bitno za one koji imaju boraviste: policajac se pravio pametan, nece da me pusti preko reda. Ja mu kazem "U uredbi pise da imam prednost". On kaze "Ma kakva uredba" i smeje se. Onda me pita dal imam zakazano i za kada (u uredbi pise da ne treba zakazno ako si naseljen u Bugarskoj). Ja sam naravno zakazao i odstampao mail. Nasmejem se, pokazem mu papir, on kaze "Dobro mzoes da udjes". I toliko.
* Cekao bih ja red da moram. Ali izasao sam s posla jedva, okretali oci kada sam rekao vracam se za dva sata.
* Unutra radila dva saltera. Na svakom cekalo po troje. Oko 5 minuta je po stranci. Iz nekog razloga sluzbenica trazila da na poledjini slike napisem ime i potpisem se.
I to je to. Izgleda da petkom ima najmanja guzva, kao sto je neko vec rekao na forumu. Mislim da vec posle 14:00 danas nece biti nikoga, tako da u to vreme petkom moze da se uzme ukaz i ko je isao preko ambasade lagano.
Pozdrav svima i hvala na savetima. Docekah i ja da me sunce ogreje :).
Cestitke i jedno pitanje za vas. Da li ste koristili vasu trenutnu adresu ili sluzbenu Lege 6?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Nekoj da ne ima provereno po konzulski pat da ne ima izdadeno nekoj ukaz denes? Me plasi ovaa tisinata
Земи провери. Те мрзи?

Да ја пратеше повеќе темава, наместо да ги изнесуваш твоите стравови, ќе знаеше дека во петок послабо објавуваат укази.

Мене ме уплаши сабајле еден комшија во лифтот, а и еднаш се имам уплашено како мал дома сам кога ме оставија.
Од тишина немам гајле (се' уште).

Знам, офтопик. Јеби га.
 
Последно уредено:
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Pozdrav na site . Do kaj se stignati momentalna situacija so zadolzitelna pozdrav fala vi


Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
4
Поени од реакции
3
Hvala @marin.skp za racun. Zavrsio sam sve danas, podigao ukaz.
* Za ukaz sam uplatio u komsiluku na prvoj Ezpay kasi. Da znate, na Ezpay vam je taksa na 50 leva manje od 2leva. Jedino su malo traljavi za upatu, daje se dokument - u slucaju stranaca pasos. Meni na pasos nikako da prodje, dadoh im vozacku dozvolu (bugarsku) i onda je sve bilo ok. Sluzbenica ne ume da popuni na pasos i tolko.
* Slikao se isto u komsiluku, 10 leva fotke za 5 minuta.
* Otisao oko 12:20 sofijsko vreme u MP. Cekalo je jedva 20-30 ljudi.
* E sad ja sam usao odmah. Zivim u Sofiji, imam boraviste.
** Ovo je bitno za one koji imaju boraviste: policajac se pravio pametan, nece da me pusti preko reda. Ja mu kazem "U uredbi pise da imam prednost". On kaze "Ma kakva uredba" i smeje se. Onda me pita dal imam zakazano i za kada (u uredbi pise da ne treba zakazno ako si naseljen u Bugarskoj). Ja sam naravno zakazao i odstampao mail. Nasmejem se, pokazem mu papir, on kaze "Dobro mzoes da udjes". I toliko.
* Cekao bih ja red da moram. Ali izasao sam s posla jedva, okretali oci kada sam rekao vracam se za dva sata.
* Unutra radila dva saltera. Na svakom cekalo po troje. Oko 5 minuta je po stranci. Iz nekog razloga sluzbenica trazila da na poledjini slike napisem ime i potpisem se.
I to je to. Izgleda da petkom ima najmanja guzva, kao sto je neko vec rekao na forumu. Mislim da vec posle 14:00 danas nece biti nikoga, tako da u to vreme petkom moze da se uzme ukaz i ko je isao preko ambasade lagano.
Pozdrav svima i hvala na savetima. Docekah i ja da me sunce ogreje :).
A mora prethodno da imame rezervirano termin online?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom