Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 јануари 2024
Мислења
2
Поени од реакции
2
Dobar den dobri luge. Sakam da postavam prasanje, dokolku nekoj imat izvadeno bugarska vozacka dozvola.
Koja e momentalnata procedura, i kolku pari koshtat.
Dokolku nekoj imat informacija neka spodelit!
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Zdravo, jas bev na intervju vo ambasadata vo Bitola na 20 oktomvri. Brojce do deneska nema izlezeno ni vo Sofia ni vo Bitola. A luge sto se bile vo Noemvri imat brojce izlezeno. Sto ponatamu? Da napomenam koga se javuvam vo Bitola ne mi barat ime i prezime tuku samo na koja data sum bil na intervju a togas koga bev jas na intervju imase i drugi isto taka za intervju znaci ne sum edinstven toj den i ne gi poznavam ili imam kontakt so tie sto bea za da gi prasam niv dali imat brojce izlezeno.
Кога им се јавува во Битола, излажи ги дека си бил по-рано на интервју и дека уште не ти е излезени бројчето, тогаш ќе те прашаат за име и презиме и ќе проверат дали е стигнато.
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
12
Поени од реакции
1
Dechki, za site shto imate podneseno so svidetelstva, dali imavte pole na svidetelstvoto kade shto pishuva nacionalnost?

Ve molam kazhete mi kako pominavte so istoto i koga imate podneseno?

Poradi toa shto na moeto originalno svidetelstvo nemam nikakvo pole za nacionalnost i mi pobaraa dopolnitelni dokumenti, pa probuvam da razberam shto se sluchuva. :(
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
170
Поени од реакции
82
Momentalno oktomvri 2021 preminva na finalna, posleden broj so go imam e 1611x. Po nekoja moja procenka juni bi trebalo da pocni 2022 da preminva vo finalna.
jas 21XXX uste na zadolzitelna
Автоматски споено мислење:

Dobar den dobri luge. Sakam da postavam prasanje, dokolku nekoj imat izvadeno bugarska vozacka dozvola.
Koja e momentalnata procedura, i kolku pari koshtat.
Dokolku nekoj imat informacija neka spodelit!
imase C+E za 2000evra a za B e po eftino nesto ima problemi so vozackite nz sto e
Автоматски споено мислење:

Decki da mi kaze nekoj Oficijalen Preveduvac Vo SKopje i kolku vreme se ceka za Da se ide na intervju primer se javuvam utre i za kolku dena mi zakazuvat poz i imajte ubav den.
 
Последно уредено:
Член од
10 јануари 2022
Мислења
15
Поени од реакции
20
Добар ден на сите,
Образувана преписка N:105**/2021/13.07.2021

Интервју 05.05.2021
22.12.2023 положително
30.03.2024 - Указ број 40
линија мајка/баба/прабаба

Со среќа на сите
 
Член од
19 март 2023
Мислења
22
Поени од реакции
16
Добар ден на сите,
Образувана преписка N:105**/2021/13.07.2021

Интервју 05.05.2021
22.12.2023 положително
30.03.2024 - Указ број 40
линија мајка/баба/прабаба

Со среќа на сите
честитки! Со какви документи беше?
 
Член од
31 јануари 2023
Мислења
10
Поени од реакции
4
Dechki, za site shto imate podneseno so svidetelstva, dali imavte pole na svidetelstvoto kade shto pishuva nacionalnost?

Ve molam kazhete mi kako pominavte so istoto i koga imate podneseno?

Poradi toa shto na moeto originalno svidetelstvo nemam nikakvo pole za nacionalnost i mi pobaraa dopolnitelni dokumenti, pa probuvam da razberam shto se sluchuva. :(
Јас сум со сведителство, ама на истотот пишува Националност - Бугарин.

На интервју бев во Софија Ноември 2022, уште сум на задолжителна и не знам дали следно ќе бидам на Финална или на Дополнителна.

Некој што бил овој период или промена?
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
178
Поени од реакции
127
Луѓе која е цена на обнова на пасош преку амбасада та во Скопје, за редовно и колку се чека, а која е ценаза брза постапка и колку се чека,?
Автоматски споено мислење:

Се плаќа кеш во амбасада или преку банка
 
Член од
23 март 2024
Мислења
4
Поени од реакции
4
„zdravo,imam izguben star dokument od pradedo mi znam data na raganje...
dali postoi nacin da pronajdam dokument od negob nekako (bil bugarski vojnik)samo toa znam“


Bugarski Vojno-istorijski arhiv je u gradu Veliko Trnovo. Obrati se njima pismeno i navedi što više podataka za pradedu. Odgovoriće ti pismeno ali poslaće odgovor u Bugarsku (na navedenoj od tebe adresi - ne šalju van zemlje). Njihova usluga košta otprilike od 20 do 30 leva. To plaćaš kod preuzimanja pošiljke u bugarskoj pošti.
 
Член од
30 мај 2018
Мислења
50
Поени од реакции
27
Jas im prativ mail so podatoci od dedo. Mi vratija deka nasle i deka za dokumentot treba da platam i da im pisam adresa na koja sakam da mi go pratat dokumentot. Plativ vo uni banka vo makedonija i mi go dostavija na domasna adresa vo makedonija. Im prativ slika od uplatnica i plativ vo evra. Mozi i vo bg da platis ako imas nekoj tamu poevtino e. Ako ne najdat nisto za predokot samo ke ti vratat na mail deka ne nasle nisto. Ova bese 2021 godina proveri dali ima izmeni. Mora da znajs koj datum na raganje e vnesen vo voenata kniska oti mozi da ima nesovpaganje so makedonaki dokument. Ako znajs mesto na raganje, ceta, vod, godina vo koja bil vojnik, vo koj grad se pisi im. Idealno e sekoj podatok koj e vnesen vo voena kniska da im go pisis, pretpostavuvam toa e zagubeniot dokument. So srekja
 
Член од
17 септември 2019
Мислења
40
Поени од реакции
45
Jas im prativ mail so podatoci od dedo. Mi vratija deka nasle i deka za dokumentot treba da platam i da im pisam adresa na koja sakam da mi go pratat dokumentot. Plativ vo uni banka vo makedonija i mi go dostavija na domasna adresa vo makedonija. Im prativ slika od uplatnica i plativ vo evra. Mozi i vo bg da platis ako imas nekoj tamu poevtino e. Ako ne najdat nisto za predokot samo ke ti vratat na mail deka ne nasle nisto. Ova bese 2021 godina proveri dali ima izmeni. Mora da znajs koj datum na raganje e vnesen vo voenata kniska oti mozi da ima nesovpaganje so makedonaki dokument. Ako znajs mesto na raganje, ceta, vod, godina vo koja bil vojnik, vo koj grad se pisi im. Idealno e sekoj podatok koj e vnesen vo voena kniska da im go pisis, pretpostavuvam toa e zagubeniot dokument. So srekja
Dzabe kje prakjate ako ne znaete tocno kade sluzel.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom