Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
27 септември 2016
Мислења
170
Поени од реакции
82
Hello! I had an interview on 11.2023. years. The status is "The correspondence is in the procedure for mandatory approval." (Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.). How long is the wait for the next change and what are the next steps? thank you very much in advance
Kudos to the forum
2 years
 

N.n

Член од
7 декември 2023
Мислења
2
Поени од реакции
1
Dali nekoj moze da mi kaze kade da baram star dokument doma ne mozam da najdam. Vo Bg arhiv ako nekoj znae da me upati kako da pobaram ili nekoj da mi proveri
 
Член од
20 декември 2023
Мислења
4
Поени од реакции
3
Dali nekoj moze da mi kaze kade da baram star dokument doma ne mozam da najdam. Vo Bg arhiv ako nekoj znae da me upati kako da pobaram ili nekoj da mi proveri
Na strana na FB ,,BUGARSKI PASOSHI-NOVOSTI I POSTAPKA" sega postiral nekoj Todor Stojanov na ovaa tema. Vidi si
 
Член од
12 март 2020
Мислења
3
Поени од реакции
6
sea mi se smeni statusot sakaat dopolnitelen dokument star no problemot e sho nemozam da najdam takov. imam izvod od umrenite od covekot ima li nekoj vozmkst nekako da se najde neahto pishete u private.

Преписка 16.../2021 е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 18.05.2024 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 18.03.2024 г. .
 
Член од
8 април 2022
Мислења
13
Поени од реакции
30
Pozdrav svima,
Da li neko moze da mi da savet, tj. uputi kako bih mogao najjednostavnije da uplatim taksu za podizanje Ukaza u Beogradu? Tj, da li preko neke odredjene banke to moze da se uradinili moze u svakoj?
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
101
Поени од реакции
108
Teško ćeš tu informaciju dobti na makedonskom forumu. Imaš ovde>> post iz 2020. godine pretpostavljam da se ništa nije promenilo od tada.
 
Член од
19 март 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, да ве прашам. Како да се пријавиме на нова бугарска адреса ? Правиме обнова на пасошот но ни кажаа дека адресата била откажана и дека треба да се пријавиме на нова
 
Член од
25 октомври 2022
Мислења
11
Поени од реакции
19
Jul 2019 godine u Sofiji ,i sva dokumenta dostavljena, prosle godine ovo vreme kao poslato kod vice prezidenta na ukaz i nista isto pise i dalje
I ja čekam već 15-16 meseci ukaz, stari izvod rođenih od oca gde mu piše nacionalnost bugarin. Nama iz 2019 god izgleda ne daju uopšte ukaze...
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
178
Поени од реакции
127
Друштво прашање и молба за искуство, може и приватна порака и тел контакт ако ве мрзи да пишете. Имено јас и женами имаме бг пасош пред 5години, постарата ќерка имаше тогаш 1год додека лани ни не роди уште една ќерка. И сега имаме ситуација да постарата има 6 родена пред бг пасош додека помалото една година родено кога имавме бг пасош.
Како треба што треба са направиме ве молам зс да извадиме пасоши и за нив. Тогаш не заминавме никаде сега имаме шанса. Документи еазбирам све комплет ама незнам детали првин што како, ми бараат посредник 300 со 600евра.иднапред благодарам
 
Член од
12 септември 2023
Мислења
24
Поени од реакции
32
I ja čekam već 15-16 meseci ukaz, stari izvod rođenih od oca gde mu piše nacionalnost bugarin. Nama iz 2019 god izgleda ne daju uopšte ukaze...
Tacno tako od 2019 nema ukaz uopste, razmisljam se da idem licno u konzulat i da se raspitam sta se desava
Автоматски споено мислење:

I ja čekam već 15-16 meseci ukaz, stari izvod rođenih od oca gde mu piše nacionalnost bugarin. Nama iz 2019 god izgleda ne daju uopšte ukaze...
Tacno tako od 2019 nema ukaz uopste, razmisljam se da idem licno u konzulat i da se raspitam sta se desava
 
Член од
17 септември 2019
Мислења
40
Поени од реакции
45
Друштво прашање и молба за искуство, може и приватна порака и тел контакт ако ве мрзи да пишете. Имено јас и женами имаме бг пасош пред 5години, постарата ќерка имаше тогаш 1год додека лани ни не роди уште една ќерка. И сега имаме ситуација да постарата има 6 родена пред бг пасош додека помалото една година родено кога имавме бг пасош.
Како треба што треба са направиме ве молам зс да извадиме пасоши и за нив. Тогаш не заминавме никаде сега имаме шанса. Документи еазбирам све комплет ама незнам детали првин што како, ми бараат посредник 300 со 600евра.иднапред благодарам
Може да добијат и тие, но не одете со посредници многу пари се тоа..
Автоматски споено мислење:

Друштво прашање и молба за искуство, може и приватна порака и тел контакт ако ве мрзи да пишете. Имено јас и женами имаме бг пасош пред 5години, постарата ќерка имаше тогаш 1год додека лани ни не роди уште една ќерка. И сега имаме ситуација да постарата има 6 родена пред бг пасош додека помалото една година родено кога имавме бг пасош.
Како треба што треба са направиме ве молам зс да извадиме пасоши и за нив. Тогаш не заминавме никаде сега имаме шанса. Документи еазбирам све комплет ама незнам детали првин што како, ми бараат посредник 300 со 600евра.иднапред благодарам
Може да добијат и тие, но не одете со посредници многу пари се тоа..
Автоматски споено мислење:

Друштво прашање и молба за искуство, може и приватна порака и тел контакт ако ве мрзи да пишете. Имено јас и женами имаме бг пасош пред 5години, постарата ќерка имаше тогаш 1год додека лани ни не роди уште една ќерка. И сега имаме ситуација да постарата има 6 родена пред бг пасош додека помалото една година родено кога имавме бг пасош.
Како треба што треба са направиме ве молам зс да извадиме пасоши и за нив. Тогаш не заминавме никаде сега имаме шанса. Документи еазбирам све комплет ама незнам детали првин што како, ми бараат посредник 300 со 600евра.иднапред благодарам
Може да добијат и тие, но не одете со посредници многу пари се тоа..
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2024
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво сакам да прашам бев на пред финална и пред малку проверив ми пратиле ваков статус,јас сум со регуларен документ од татко на ќерка ,знаете ли каде треба да се обратам за да поднесам приговор зашто нема логика да ме одбијат кога татко ми има и пасош и лична карта и регуларни потекло
 

Attachments

Член од
17 септември 2019
Мислења
40
Поени од реакции
45
Здраво сакам да прашам бев на пред финална и пред малку проверив ми пратиле ваков статус,јас сум со регуларен документ од татко на ќерка ,знаете ли каде треба да се обратам за да поднесам приговор зашто нема логика да ме одбијат кога татко ми има и пасош и лична карта и регуларни потекло
Треба да одите во општината каде што е регистриран вашиот татко и тој да извади документ РОДСТВЕНИ ВРЗКИ и во тој документ да бидете ВПИШАНА како ЌЕРКА. Тој документ ќе го доставите како дополнителен. Во спротивно ќе ве одбијат.
 
Член од
19 март 2024
Мислења
5
Поени од реакции
0
Треба да одите во општината каде што е регистриран вашиот татко и тој да извади документ РОДСТВЕНИ ВРЗКИ и во тој документ да бидете ВПИШАНА како ЌЕРКА. Тој документ ќе го доставите како дополнителен. Во спротивно ќе ве одбијат.
Но мојот татко е починат ,пред 3 години ,а претходно има пријавено во општината дека има две деца и има наши изводи однесено и сега како јас да направам за да дојдам до тој документ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom