Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Здраво на сите, се вклучувам после извесна пауза, ова ќе биде малку подолг пост, ќе споделам корисни информации шо некому може да послужат и ќе сум политички некоректен
Прв пат подадов за граѓанство 2016 година за произход, на интервју октомври 2017 Софија и октаз 2019 ноември по документи од вујко, втор пат интервју 2021 Битола, со стара бугарска лична карта од дедо, јас бев еден од тие шо добија отказ заради идиотот од конзул шо не знае да си врши работа и идиотите од совет шо им е побитно тоа отколку објективно човек шо веќе им живее во грозната држава, им плаќа данок, студира и работи и говори бугарски без проблем. По ново секој шо има постојано пребиваване во Бугарија влегува одма на интервју, собрав за еден месец се документи и денес влегов по трет пат, 2 години и нешто нема да се вклучувам тука и барав начини како без тој цигански пасош да си хо оправам патот, открив дека ако имаш постојано пребиваване во една еу држава може да направиш трансфер во друга (освен Данска и Ирска) со привремено, така да пасошот и не ми бил толку потребен, но кога сум тука и имам документи, да си ги средам работите, се на се ме кошташе околу 130 евра по човек, се сам без никаков идиот од посредник (денес пак пробаа "стручните" посредници да водат ред таму но јас не се владав по нивните списоци)
Во меѓувреме успеав и извадив од велико Т'рново стар документ за мајка ми, пра дедо и бил бугарски војник, вкупно без посредник ме кошташе 30 лева, посредниците бараат 200 - 300 евра... Поздрав на сите , не се нервирајте, барајте си го чарето, а ако додје пасошот нека е само плус и средство, а не да ви биде цел
Успех на сите
Толку од мене!!!!
 
Член од
1 септември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
5
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата. Не е удостоверено изп'лнението на § 2, т. 1 от ДР на ЗБГ. Молителјат не е отговорил подробно и изчерпателно на всички в'проси от в'просника при провеждане на интервјуто, поради което не е покрил изискванијата на чл. 29, ал. 3 от Закона за б'лгарското гражданство.
  • С'обштението е публикувано на 28.02.2024 г.
  • Intervju bitola 2021 I'ma li nadez za ova ili tolko e
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
196
Поени од реакции
192
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата. Не е удостоверено изп'лнението на § 2, т. 1 от ДР на ЗБГ. Молителјат не е отговорил подробно и изчерпателно на всички в'проси от в'просника при провеждане на интервјуто, поради което не е покрил изискванијата на чл. 29, ал. 3 от Закона за б'лгарското гражданство.
  • С'обштението е публикувано на 28.02.2024 г.
  • Intervju bitola 2021 I'ma li nadez za ova ili tolko e
Tolku e prema fb, nanovo apliciranje. Koj mesec bese na intervju?
 
Член од
10 јули 2023
Мислења
33
Поени од реакции
52
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата. Не е удостоверено изп'лнението на § 2, т. 1 от ДР на ЗБГ. Молителјат не е отговорил подробно и изчерпателно на всички в'проси от в'просника при провеждане на интервјуто, поради което не е покрил изискванијата на чл. 29, ал. 3 от Закона за б'лгарското гражданство.
  • С'обштението е публикувано на 28.02.2024 г.
  • Intervju bitola 2021 I'ma li nadez za ova ili tolko e
За жал така ти било пишано, ако може бр,на преписка дата год. кои докум.прашања тешки лесни и т.н.поз.
 
Член од
17 септември 2019
Мислења
66
Поени од реакции
64
Mozam da pomognam na lugje shto znaat deka dedo/pradedo im sluzel vo bg armija ili e roden 1919,1920,1921,1922,1923godina za poteklo. Pisete mi vo poraka zainteresirani.
Автоматски споено мислење:

Приета молба с входјашт od samiot pocetok e ovaj status bev na intervju 02-2022 dali ima nekoj slicen slucaj?
so kakvi dokumenti si?
 
Последно уредено:
Член од
10 јануари 2022
Мислења
15
Поени од реакции
20
Кога беше последен пат указ? Застој некој има, или така ми се чини. Одамна нема пишано некој, да се пофали!!!
Некој инфо да не има.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
504
Поени од реакции
207
Здраво, после интервју во Битола, за колку време стигат документите во Софија и дават бројче за проверка на процесот
 
Член од
30 октомври 2023
Мислења
2
Поени од реакции
1
Zdravo na site,

Znam deka imase tuka info za medicinskite pregledi, no za belja ne mozam da gi najdam.
Ako nekoj znae poveke info moze da spodeli za baranite medicinski pregledi (bg drzavjanstvno) vo mkd?

Znam deka treba so apostil da se isto.

Fala mnogu,
Pozdrav
 
Член од
24 август 2021
Мислења
9
Поени од реакции
7
Zdravo na site,

Znam deka imase tuka info za medicinskite pregledi, no za belja ne mozam da gi najdam.
Ako nekoj znae poveke info moze da spodeli za baranite medicinski pregledi (bg drzavjanstvno) vo mkd?

Znam deka treba so apostil da se isto.

Fala mnogu,
Pozdrav
Ova imam u telefon zacuvano, mozebi ke ti pomogne





Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
4 февруари 2023
Мислења
10
Поени од реакции
27
Здраво, треба да одам на 11 Март за Ирска со бугарски пасош, но немам од новите со северна.
Да ли ќе ми треба од новите македонски пасоши или ќе можам само со бугарскиот?
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
402
Поени од реакции
367
Здраво, треба да одам на 11 Март за Ирска со бугарски пасош, но немам од новите со северна.
Да ли ќе ми треба од новите македонски пасоши или ќе можам само со бугарскиот?
MK vukojebina se napusta so proklet severen pasos.A natamu so bugarskiot cel svet pomini go.Ili ako si vlegol so bugarskiot pred ne povece od 6 meseci togas mozes i so bugarskiot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom