Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

bo1

Член од
27 февруари 2017
Мислења
58
Поени од реакции
141
Mene mi kazaa deka ne treba, zaso so toj imas aplicirano a so drug ke podignes. A ima voopsto nekoj sto go stavile na dopolnitelna zaradi pasosot ili duvame na sladoled. Pozdrav
Samo ako vo momentot na razgleduvanje na dosieto na kandidatot komisijata utvrdi nepravilnost - deka na pasosot mu e istecen rokot na vazenje i vo toj slucaj mislam deka stavaat na dopolnitelna so rok za dostava na nov
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
106
Поени од реакции
250
Здраво на сите! Дали некој кој добил сега скоро државјанство и побарал да го подигне во амбасада во МК бил вратен заради пасошот без “северна”? За покаснување: има важечки пасош со датум, но не успеал да извади нов со “северна” и од амб му викаат “само со нов пасош може да го подигне државјанството. Ова само за амб во мк, зашто за излез нели знаеме дека е потребен нов пасош. Благодарам!
 
Член од
23 февруари 2024
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво друштво, го изгубив листот со бројче за следење на статус на пасош на publicbg.mjs. Има ли решение околу оваа работа за да не одам пак Битола? Германија сум..
 
Член од
25 октомври 2023
Мислења
3
Поени од реакции
2
Приета молба с входјашт od samiot pocetok e ovaj status bev na intervju 02-2022 dali ima nekoj slicen slucaj?
 
Член од
21 февруари 2024
Мислења
2
Поени од реакции
0
Dali znae nekoj tocno info , imam mk i bugarski pasos , makedonskiot e validen uste 2 god ama ne e severna .. dali moze da izlezam od drzavata ? Fala
 
Член од
17 април 2018
Мислења
21
Поени од реакции
10
Здраво, дали некој знае за промена на презиме и пријава на брак склучен во мк што документи ми требаат и во која институција? Јас сум со бг пасош, сопругот не
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
458
Поени од реакции
99
Zdravo, dali ima moznost da se zapocne nova postapka preku brat?
Само ако истите документи што брат ти ги приложил да докаже бугарска националност ги приложиш и ти (пример дедо со бугарски документ)
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Здраво на сите, се вклучувам после извесна пауза, ова ќе биде малку подолг пост, ќе споделам корисни информации шо некому може да послужат и ќе сум политички некоректен
Прв пат подадов за граѓанство 2016 година за произход, на интервју октомври 2017 Софија и октаз 2019 ноември по документи од вујко, втор пат интервју 2021 Битола, со стара бугарска лична карта од дедо, јас бев еден од тие шо добија отказ заради идиотот од конзул шо не знае да си врши работа и идиотите од совет шо им е побитно тоа отколку објективно човек шо веќе им живее во грозната држава, им плаќа данок, студира и работи и говори бугарски без проблем. По ново секој шо има постојано пребиваване во Бугарија влегува одма на интервју, собрав за еден месец се документи и денес влегов по трет пат, 2 години и нешто нема да се вклучувам тука и барав начини како без тој цигански пасош да си хо оправам патот, открив дека ако имаш постојано пребиваване во една еу држава може да направиш трансфер во друга (освен Данска и Ирска) со привремено, така да пасошот и не ми бил толку потребен, но кога сум тука и имам документи, да си ги средам работите, се на се ме кошташе околу 130 евра по човек, се сам без никаков идиот од посредник (денес пак пробаа "стручните" посредници да водат ред таму но јас не се владав по нивните списоци)
Во меѓувреме успеав и извадив од велико Т'рново стар документ за мајка ми, пра дедо и бил бугарски војник, вкупно без посредник ме кошташе 30 лева, посредниците бараат 200 - 300 евра... Поздрав на сите , не се нервирајте, барајте си го чарето, а ако додје пасошот нека е само плус и средство, а не да ви биде цел
Успех на сите
Толку од мене!!!!
 
Член од
1 септември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
5
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата. Не е удостоверено изп'лнението на § 2, т. 1 от ДР на ЗБГ. Молителјат не е отговорил подробно и изчерпателно на всички в'проси от в'просника при провеждане на интервјуто, поради което не е покрил изискванијата на чл. 29, ал. 3 от Закона за б'лгарското гражданство.
  • С'обштението е публикувано на 28.02.2024 г.
  • Intervju bitola 2021 I'ma li nadez za ova ili tolko e
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
177
Поени од реакции
182
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата. Не е удостоверено изп'лнението на § 2, т. 1 от ДР на ЗБГ. Молителјат не е отговорил подробно и изчерпателно на всички в'проси от в'просника при провеждане на интервјуто, поради което не е покрил изискванијата на чл. 29, ал. 3 от Закона за б'лгарското гражданство.
  • С'обштението е публикувано на 28.02.2024 г.
  • Intervju bitola 2021 I'ma li nadez za ova ili tolko e
Tolku e prema fb, nanovo apliciranje. Koj mesec bese na intervju?
 
Член од
10 јули 2023
Мислења
33
Поени од реакции
52
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата. Не е удостоверено изп'лнението на § 2, т. 1 от ДР на ЗБГ. Молителјат не е отговорил подробно и изчерпателно на всички в'проси от в'просника при провеждане на интервјуто, поради което не е покрил изискванијата на чл. 29, ал. 3 от Закона за б'лгарското гражданство.
  • С'обштението е публикувано на 28.02.2024 г.
  • Intervju bitola 2021 I'ma li nadez za ova ili tolko e
За жал така ти било пишано, ако може бр,на преписка дата год. кои докум.прашања тешки лесни и т.н.поз.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom