Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.452
Поени од реакции
5.674
Edno prasanje
So e muabetot koj podigna ukaz sofija do 15 podigna koj ne mnogu ke cekal?
Ima nekoj info
Одговорот, страна до две поназад:


 
Член од
16 февруари 2012
Мислења
61
Поени од реакции
160
Да споделам едно искуство во петокот бевме за да поднесеме документи и за интервју за децата (11 и 7 години) во амбасадата во Скопје. Интервјуто траеше 40 минути, буквално не испрашаа за се сите прашања, историја, личности, писатели и друго, цели 40 минути.
Еднаш не враќаа стара декларација и дека фали уште еден документ па ги вадевме од тие околу амбасадата посредниците и на крајот поднесовме и завршивме работа.
Потоа прашавме за бројче ни рекоа дека ќе не контактираат, ќе прателе по дипломатска пошта од Бугарија.
Некој да сподели искуство? Како ќе оди постапката понатаму.
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
70
Поени од реакции
77
Ако сакаш кажи ми потпис на декларацијите каде оверивте (носевте на нотар или ги оверија во амбасадата) и кој ги потпишува декларацији? Само еден родител, така?
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
54
Поени од реакции
68
Lugje dali ke ima promeni od finalna vo polozitelno ima Li nades od 03.04.2019 sum intervju a od 12.11.2020 sum na finalna 8 mesec nakaj devet ide nema trpenie
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.452
Поени од реакции
5.674
Lugje dali ke ima promeni od finalna vo polozitelno ima Li nades od 03.04.2019 sum intervju a od 12.11.2020 sum na finalna 8 mesec nakaj devet ide nema trpenie
Добро бе човече, читате нешто на форумот пред да поставите прашање или лупај само?

БУКВАЛНО го има одговор на ДВЕ страни пред оваа.
УШТЕ еднаш го има во цитатот што го ставив на ДВА поста над твојот.

Еве и напишано: Работаат комисиите, се' е во ред, наскоро ќе има промени.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
357
Поени од реакции
1.637
dali moze nekoj da mi uplati i da mi go donese listot dva tri dena porano pa jas direktno vo redot da si zastanam da cekam za da ne gubam vreme?
Да! Само дај му копија од пасош зошто на уплатата мора да се твојте лични податоци и бројот на пасошот...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
16 февруари 2012
Мислења
61
Поени од реакции
160
Ако сакаш кажи ми потпис на декларацијите каде оверивте (носевте на нотар или ги оверија во амбасадата) и кој ги потпишува декларацији? Само еден родител, така?
Се потпишавме и двајцата родители, а декларацијата ни ја заверија во амбасада.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
357
Поени од реакции
1.637
Ајде малку статистика!

период: 01.01-31.03.2021
Изадени Укази: 46

значи: прв Указ бр. 47 влегува во втор квартал од 2021година...

според извештајот од денес:
период: 01.04-30.06.2021
Изадени Укази: 71

вкупно за семестар изадени Укази (збирот од двата периода): 47+71=118

последен објавен Указ бр. 117!!!
Одбиени од ВП во 2квартал: 19

Значи до денес преостанува дека има потпишани а необјавени уште: 0 до 1Укази!

Ќе има објава на Укази наскоро...

информација од:
 

Attachments

Член од
26 септември 2019
Мислења
73
Поени од реакции
218
Ајде малку статистика!

период: 01.01-31.03.2021
Изадени Укази: 46

значи: прв Указ бр. 47 влегува во втор квартал од 2021година...

според извештајот од денес:
период: 01.04-30.06.2021
Изадени Укази: 71

вкупно за семестар изадени Укази (збирот од двата периода): 47+71=118

последен објавен Указ бр. 109!
Одбиени од ВП во 2квартал: 19

Значи до денес преостанува дека има потпишани а необјавени уште: 9 Укази!

Ќе има објава на Укази наскоро...
Sekoja cest za ova,malce da se smirat strastite so ova.ne komentiram nisto povekje
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
33
Поени од реакции
40
Zdravo na site,
Dali moze informacija za procedura od pocetok preku ambasada/konzulat.. koi dokumenti se potrebni itn. Barav no ne mozev da najdam, znam deka veke ne se podnesuva za proizhod vo DABC.
Fala mnogu
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
357
Поени од реакции
1.637
Zdravo na site,
Dali moze informacija za procedura od pocetok preku ambasada/konzulat.. koi dokumenti se potrebni itn. Barav no ne mozev da najdam, znam deka veke ne se podnesuva za proizhod vo DABC.
Fala mnogu
Засега инфото е дека... се е исто само ДАБЧ го нема (y)
 
Член од
7 февруари 2018
Мислења
20
Поени од реакции
5
Знаете ли некој што е работата чекам за финален преглед а уште не е мрднато од ноември 2020 на сите статуси се менуваат месеците само овај не веќе 2-3 месеци стои истото...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom