Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Klikni na linkot, ti pisuva se za statusite kako se dvizat i objasnuvanje za cela procedura.
Автоматски споено мислење:

Ima promeni od finalna vo polozitelno.
Ima nekolku prepiski sto gi sledam, sega proveriv, poveke od niv se na polozitelno, nekoi seuste se na finalna.
Proveruvajte si koj e so status finalna so intervju april/maj 2019.:)
Интервју средина на мај ... уште си стои "финален експертен преглед".
 
Член од
12 јули 2021
Мислења
6
Поени од реакции
6
До 15.07.2021 кој подигне подигне указ од Софија
Потоа чекајтеси термини
Инфо од конзулат Битола денес.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
@Altair75 koje konkretno prepiske gledas? Ja proveravam 10ak prepiski od 10600 do 13000 i ni jedna se nije promenila na polozitelno.( to je otprilike od 10.04.-10.05.)
 
Последно уредено:
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Koga sme kaj ukazite jas mislam deka tie sekoj den potpisuvaat ukazi, samo datata na ukaz ja stavaat od koga pocnale so potpisuvanje, ne e logicno vo eden den da potpisat iljadnici prepiski a posle da pravat golemi pauzi, taka da najverojatno mnogu prepiski imaat potpisano a ne se prateni vo MP bidejki treba vreme da se istampaat ukazi i da se pratat vo MP zasto tamu gi objavuvaat statusite.
 
Член од
15 мај 2021
Мислења
13
Поени од реакции
7
Denes mi se smeni statusot na dopolnitelna proverka???.Da prasam neli DABC od mart ne raboti ukinat e.Ako moze nekoj odgovor.
Автоматски споено мислење:

Denes mi se smeni statusot na dopolnitelna proverka???.Da prasam neli DABC od mart ne raboti ukinat e.Ako moze nekoj odgovor.
 

Attachments

Член од
26 декември 2015
Мислења
57
Поени од реакции
66
Denes mi se smeni statusot na dopolnitelna proverka???.Da prasam neli DABC od mart ne raboti ukinat e.Ako moze nekoj odgovor.
Автоматски споено мислење:

Denes mi se smeni statusot na dopolnitelna proverka???.Da prasam neli DABC od mart ne raboti ukinat e.Ako moze nekoj odgovor.
Koga bese na intervju?
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
@Altair75 koje konkretno prepiske gledas? Ja proveravam 10ak prepiski od 10600 do 13000 i ni jedna se nije promenila na polozitelno.( to je otprilike od 10.04.-10.05.)
9800, 9801, 9802, 9804/2019 i 1/2020 se od finalna na polozitelno staveni denes.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Koga sme kaj ukazite jas mislam deka tie sekoj den potpisuvaat ukazi, samo datata na ukaz ja stavaat od koga pocnale so potpisuvanje, ne e logicno vo eden den da potpisat iljadnici prepiski a posle da pravat golemi pauzi, taka da najverojatno mnogu prepiski imaat potpisano a ne se prateni vo MP bidejki treba vreme da se istampaat ukazi i da se pratat vo MP zasto tamu gi objavuvaat statusite.
Во пракса се покажало дека укази Јотова потпишува среда или петок во текот на една недела! Секој ден како може да се потпишуваат укази кога во еден указ се вклучени над 50лица... за работите на сите да им бидат појасни се што оди до совет оди преку МП, после тоа пред седница на советот за гражданство се делат сите барања според тоа: дали се во конзулат правени интервјуа, дали барањето е прелу родител, натурализација, происход, дали се бара ослободување од државјанство и слично... и така поделените барања се разгледуваат на седница на советот!

Советот има ингеренции да ги одбива некомплетните барања а сите останати кој поминуваат на совет одат кај министерот за правосудие и он изготвува предлог за добивање/ослободување на државјанство односно и предлага Указ на Јотова која треба да го потврди или по дадено дискретционо право истото да го одбие...

затоа и кога се објавуваат укази во еден ист број на указ се вклучени сите кој се преку родител, во друг указ се вклучени сите со постојано пребивање во бг, во нареден преку происход и секогаш во различни укази се оние кој оделе прелу амбасада/конзулат со оние кој оделе преку интервју и поднесување на документација преку МП во Софија.

По потврда (потпис од Јотова, кој најчесто е среда или петок) конечната одлука од Јотова стапува на сила веднаш и без објава во службен весник и истата се проследува до МП за да постапи по донесената одлука...

а ти мисли си дека седи у канцаларија и чека некој да и тропне на врата секој ден за секој ден да земе и потпише Укази... баш само за тоа зима плата за секој ден да чека указ!

Плус според правилникот комисијата за државјанство под ингеренции на Јотова (не советот во МП) има за обврска да се состане НАЈМАЛКУ два пати месечно... што значи дека Јотова е со врзани раце се дур комисијата кај неа во кабинет не си ја заврши работата и и ги достави предлог указите на потпис/одобрување!
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
15.04.2019 intervju
Автоматски споено мислење:


Dopolnitelno dokumenti izvadeno posrednikov e ok neznam?
Ne mogu da nadjem u tvojim porukama informacije pa ako mozes da napises,
sa kojim dokumentima si i da li si nosio dopunska dokumenta u ministarstvo?
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Во пракса се покажало дека укази Јотова потпишува среда или петок во текот на една недела! Секој ден како може да се потпишуваат укази кога во еден указ се вклучени над 50лица... за работите на сите да им бидат појасни се што оди до совет оди преку МП, после тоа пред седница на советот за гражданство се делат сите барања според тоа: дали се во конзулат правени интервјуа, дали барањето е прелу родител, натурализација, происход, дали се бара ослободување од државјанство и слично... и така поделените барања се разгледуваат на седница на советот!

Советот има ингеренции да ги одбива некомплетните барања а сите останати кој поминуваат на совет одат кај министерот за правосудие и он изготвува предлог за добивање/ослободување на државјанство односно и предлага Указ на Јотова која треба да го потврди или по дадено дискретционо право истото да го одбие...

затоа и кога се објавуваат укази во еден ист број на указ се вклучени сите кој се преку родител, во друг указ се вклучени сите со постојано пребивање во бг, во нареден преку происход и секогаш во различни укази се оние кој оделе прелу амбасада/конзулат со оние кој оделе преку интервју и поднесување на документација преку МП во Софија.

По потврда (потпис од Јотова, кој најчесто е среда или петок) конечната одлука од Јотова стапува на сила веднаш и без објава во службен весник и истата се проследува до МП за да постапи по донесената одлука...

а ти мисли си дека седи у канцаларија и чека некој да и тропне на врата секој ден за секој ден да земе и потпише Укази... баш само за тоа зима плата за секој ден да чека указ!

Плус според правилникот комисијата за државјанство под ингеренции на Јотова (не советот во МП) има за обврска да се состане НАЈМАЛКУ два пати месечно... што значи дека Јотова е со врзани раце се дур комисијата кај неа во кабинет не си ја заврши работата и и ги достави предлог указите на потпис/одобрување!
Ni sam ne znaes sto zboris... znaci logicno e komisijata na Jotova koja e zadolzena za potpisi da potpisuva prepiski sekoj den, treba da si lud za da mislis deka Jotova licno se zamara so potpisuvanje na ukazi.
Koga bese burata od ukazi potpisani na 16, 21 i 28 april, sledniot ukaz bese duri na 9ti Juni. Zarem mislis deka tie od 28 April do 9ti Juni ne pipnale da potpisuvaat? Spored mene najverojatno e deka celo vreme komisijata si ja brka rabotata ama site prepiski sto se potpisani vo rok od nekolku dena,nedeli gi stavaat kako da se potpisani na ista data.
 
Член од
22 јуни 2016
Мислења
119
Поени од реакции
204
До 15.07.2021 кој подигне подигне указ од Софија
Потоа чекајтеси термини
Инфо од конзулат Битола денес.
Vklucitelno i 15 taka ? Zatoa sto na 15 mozam da odam
Автоматски споено мислење:

До 15.07.2021 кој подигне подигне указ од Софија
Потоа чекајтеси термини
Инфо од конзулат Битола денес.
Vklucitelno i 15 taka ? Zatoa sto na 15 mozam da odam
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.603
Поени од реакции
9.781
Idiotu izremeten, ne se praj mnogu pameten, klosar nepismen. Idi gledaj si go deteto i ne zamaraj so tvoite filozofii na forumot, ne ni treba klovn na forumot.
Првенствено не си во право за она што напиша дека потпишувале секој ден. СЕ' понатаму од таа помисла (претпоставка) ти е грешно.
Второ, не мешај деца и фамилија таму каде што не му е место. Пријателски совет.


Denes mi se smeni statusot na dopolnitelna proverka???.Da prasam neli DABC od mart ne raboti ukinat e.Ako moze nekoj odgovor.
Автоматски споено мислење:

Denes mi se smeni statusot na dopolnitelna proverka???.Da prasam neli DABC od mart ne raboti ukinat e.Ako moze nekoj odgovor.
Не е укинат ДАБЧ само нема да има происходи издавање туку тоа тие ќе си го решат меѓуинституционално и комисиски во новата постапка.
КОИ документи ги даде во ДАБЧ, врз основа на што доби происход од таму?
Според ова што го читам ти бараат нешто друго т.е. повеќе документација да приложиш во ДАБЧ за да ти го удоволат происходот пошто ова според нив не е доволно.
Имаш потврда од бг клуб? Имаш поврзаност по златна линија (со изводи) до предок роден помеѓу (1900-1920) во област која според статистиката на Кнчев е 100% бугарска или во одреден процент?
Многу е битно да ги имаш овие две работи, провери што документи си дадол во ДАБЧ за да добиеш происход и достави дополнителни (овие од погоре ако ги немаш + ако најдеш по дома некое оригинал крштениче, венчален лист, воена книшка и слично), правец Софија и таму со молба барај да ти се достават дополнителните документи во досието.
Доколку ги имаш бројчината кои ти ги дадоа од ДАБЧ за происходот (додека го чекаше) супер, пошто ќе знаеш кој ти е бр на досие таму, доколку не обиди се на лице место да завршиш работа со некој што добро знае бугарски (нека ти препорачаат посредник кој нема да те шета по тавани и само да ти ги земе парите пошто клучно ти е сега што ќе направиш за да не ти го одбијат предметот).

По мое, воопшто сега што враќаат на дополнителна повторно, си имал среќа. Реагирај и со среќа.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
До 15.07.2021 кој подигне подигне указ од Софија
Потоа чекајтеси термини
Инфо од конзулат Битола денес.

„От Министерството увериха, че работјат за увеличаване на броја на часовете за обслужване, които могат да б'дат резервирани по електронен п'т. И обештават, че с новите мерки огромното чакане ште б'де преодолјано. “

Оваа е постара вест ама у склоп на напишаното.... Најверојатно се при крај со оние 6000 заглавени што ги чистат, т.е. веке се скоро исчистени... има ставено нови термини онлајн за подигање на укази, има термини и за јули, т.е. за оваа недела па натаму. Кој како му подпишат указ, веднаш нека закажува најбрзо термин кој му одговара и правец Софија. Таман како што рачунавме, месец до 2 им требаа да ја средат работата со чекањето за подигање указ. Од другата недела ќе тераат нормално, со закажување на термини. Уште да забрзаат со укази и промените на статусите и сите среќни :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom