Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
7 ноември 2019
Мислења
10
Поени од реакции
4
Decki,dali so toj sertifikat za prelezan kovid mozam da pominam granica ili mora izvestaj od doktor? Maticniot mi prati sertifikat i sega ne znam dali ke me pustat na granica ili mora test?
 
Член од
11 јули 2021
Мислења
8
Поени од реакции
15
Дечки здраво, јас имам две прашања. Дали подигање на указот важи опцијата да ја наведете службената адреса Леге 6(така мислам дека беше) да не мора да плаќам 170 евра од човек на посредникот за тој да ми најде.
И другото прашање ми е дека сега на 15.07 во четврток треба со сестра ми да одиме по указите, дали може да се префрлиме во амбасада да ги подигнеме и ако е да, дали и сликањето ќе биде во Скопје. Фала ви од срце
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
357
Поени од реакции
1.637
Дечки здраво, јас имам две прашања. Дали подигање на указот важи опцијата да ја наведете службената адреса Леге 6(така мислам дека беше) да не мора да плаќам 170 евра од човек на посредникот за тој да ми најде.
И другото прашање ми е дека сега на 15.07 во четврток треба со сестра ми да одиме по указите, дали може да се префрлиме во амбасада да ги подигнеме и ако е да, дали и сликањето ќе биде во Скопје. Фала ви од срце
Каде и да пријавуваш адреса гледај да е на општина! Во Софија - ул. Леге 6! Доколку платиш за приватна адреса само во моментот ќе си завршиш работа и после сопственикот ќе те одјави од адресата и кога ќе ти истече пасошот ќе имаш проблеми за повторно да се пријавиш на адреса и да го ре-издадеш пасошот! Според закон кој со влезот во ЕУ го има прифатено и БГ на едно лице има по 12м2, така да за сопственикот да си лапне пари кога посредникот ќе му донесе нов-тебе ќе те одјави од адреса и ќе го пријави новиот! Проблемот ќе го увидиш како што ти кажав при реобнова на докуметите за индетификација. Затоа оди си на сигурно со Леге 6.

За подигање Указ од амбасада ќе можеш но многу многу многу долго време ќе чекаш за да стигне писмото до општината, па после мораш овластување на некој или самите да одите да поднесете за матичен, па откако ќе излезе матичниот да се сликаш во амбасада и да го чекаш пасошот. Долга и тупечка процедура си правиш но како што тргнале работите се менуваат па може и тука да оди на подобро работава иако амбасадите се под јуриздикција на Министерство за надворешни.
 
Член од
11 јули 2021
Мислења
8
Поени од реакции
15
Каде и да пријавуваш адреса гледај да е на општина! Во Софија - ул. Леге 6! Доколку платиш за приватна адреса само во моментот ќе си завршиш работа и после сопственикот ќе те одјави од адресата и кога ќе ти истече пасошот ќе имаш проблеми за повторно да се пријавиш на адреса и да го ре-издадеш пасошот! Според закон кој со влезот во ЕУ го има прифатено и БГ на едно лице има по 12м2, така да за сопственикот да си лапне пари кога посредникот ќе му донесе нов-тебе ќе те одјави од адреса и ќе го пријави новиот! Проблемот ќе го увидиш како што ти кажав при реобнова на докуметите за индетификација. Затоа оди си на сигурно со Леге 6.

За подигање Указ од амбасада ќе можеш но многу многу многу долго време ќе чекаш за да стигне писмото до општината, па после мораш овластување на некој или самите да одите да поднесете за матичен, па откако ќе излезе матичниот да се сликаш во амбасада и да го чекаш пасошот. Долга и тупечка процедура си правиш но како што тргнале работите се менуваат па може и тука да оди на подобро работава иако амбасадите се под јуриздикција на Министерство за надворешни.
Марин фала ти ептен за ова со адресава, ептен ми заврши работа:)
А за префрлање ви амбасадата во Скопје сакам да се префлам да не мора да патувам оти сме со мало бебе а плус и не ми се брза ич за пасошот:)
Ќе ти биде проблем да ми дообјасниш што да му кажам сега на посредникот во софија оти треба да одам сефа во четврток. И што се треба јас да направам овде во Скопје за да си ја бркам работата од тука:)) Фала
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
357
Поени од реакции
1.637
Марин фала ти ептен за ова со адресава, ептен ми заврши работа:)
А за префрлање ви амбасадата во Скопје сакам да се префлам да не мора да патувам оти сме со мало бебе а плус и не ми се брза ич за пасошот:)
Ќе ти биде проблем да ми дообјасниш што да му кажам сега на посредникот во софија оти треба да одам сефа во четврток. И што се треба јас да направам овде во Скопје за да си ја бркам работата од тука:)) Фала
Значи ако одиш да си го подигнеш указот, по подигање на указ оди одма во општина и поднеси за матичен број (400метри ти е од Министерство до Општина). Поднесуваш за матичен и го овластуваш посредникот да ти ги земе сите документи и да ти го подигне матичниот. После откако ќе ти ги донесе документите од општина си одиш во амбасада и со тие документи се сликаш во амбасадата... ама гледај по подигање на указ да поднесеш сама за матичен број и да го овластиш посредникот да ти го подигне и достави документите, после чим не ти е итно се у МКД преку амбасада ќе си завршиш работа...
а доколку не одиш во Софија за да подигнеш Указ ќе го овластиш повторно посредникот да однесе допис во Министерството за да ти го препратат Указот за во амбасада во Скопје!
Ако имаш нешто нејасно- пиши у порака.
Те поздравувам!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
161
Има ли некој што се сликал во конзулатот во Битола, да ми каже за колку време подигнал пасош? Од март сум сликана, рекоа ќе се јават да го пдигнам за 2 месеци, ги нема уште. Вртам телефонски но не се јавува никој. Некој да знае на кој број креваат?
 
Член од
5 ноември 2018
Мислења
11
Поени од реакции
15
Dali nekoj do sega imat zavrseno rabota vo eden den podiganje drzavljanstvo izdavanje broj od opstina i slikanje imat nacin ili da ne se nadevam ?
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
357
Поени од реакции
1.637
Dali nekoj do sega imat zavrseno rabota vo eden den podiganje drzavljanstvo izdavanje broj od opstina i slikanje imat nacin ili da ne se nadevam ?
Jas vo eden den podignav drzavjanstvo, podnesov i izvadiv maticen i se slikav i utredenta go zemav pasosot ama toa bese na 8 juni uste na pocetokot koga bese odlukata objavena i nemase mnogu guzvi i kocenja vo opstina... eventualno sega toa bi mozel da to zavrsis no pod uslov vo sofija da podignes ukaz... ama adresata i slikanjeto da ti se vo blagoevgrad ili kustendil, sandanski.... i od sofija pravec u pogranicnata opstina so mkd sto e! no kade ke ja prijavis adresata tamo treba i za maticen da odis!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
5 ноември 2018
Мислења
11
Поени од реакции
15
Jas vo eden den podignav drzavjanstvo, podnesov i izvadiv maticen i se slikav i utredenta go zemav pasosot ama toa bese na 8 juni uste na pocetokot koga bese odlukata objavena i nemase mnogu guzvi i kocenja vo opstina... eventualno sega toa bi mozel da to zavrsis no pod uslov vo sofija da podignes ukaz... ama adresata i slikanjeto da ti se vo blagoevgrad ili kustendil, sandanski.... i od sofija pravec u pogranicnata opstina so mkd sto e! no kade ke ja prijavis adresata tamo treba i za maticen da odis!


Sent from my iPhone using Tapatalk
lege 6 opstina sredec odam preku sofia
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
441
Поени од реакции
1.251
Ljudi,jedno pitanje.Da li mogu da vas stave na dopunu ako kandidati tvrde da su odneli dopunska dokumenta u ministarstvo? Sve se vise ljudi javlja da je na dopuni a pritom tvrde da su odneta dokumenta. Nista mi nije jasno vise..
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.932
Ljudi,jedno pitanje.Da li mogu da vas stave na dopunu ako kandidati tvrde da su odneli dopunska dokumenta u ministarstvo? Sve se vise ljudi javlja da je na dopuni a pritom tvrde da su odneta dokumenta. Nista mi nije jasno vise..
Moze da te stavat i ako si gi odnel site dokumenti... Se slucuva da ima nekoja greska u dokumentite, prevod, original/ne original dokument i slicno. Najdobro sto trazat, toa treba da se odnese da ti e mirna glavata....ako ne odneses, dobivas otkaz.
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
397
Поени од реакции
360
50 лева или 52лева треба да се уплати за указот да се подигне? И може ли една недела порано некој да ми уплати па јас кога ќе одам по указот директно да си чекам на редот?
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
357
Поени од реакции
1.637
50 лева или 52лева треба да се уплати за указот да се подигне? И може ли една недела порано некој да ми уплати па јас кога ќе одам по указот директно да си чекам на редот?
50лева, но верувај нема да ти земат за зло и ако уплатиш и 52лева!
 

Attachments

Член од
28 декември 2020
Мислења
31
Поени од реакции
104
Dali nekoj znea do koga se stignati pismata vo sredec, dali e mozno od 15 februari uste da ne se stignati
Drugar se e zaglaveno bev vo petokot vo sofija da podignam ukaz po vtor pat bidejki prethodniot od bitola go podignav vo mart i uste ne bese stignato imase lugje od dekemvri sto cekat i bea tamu da podignat odi podigni si za tri dena do pasos
 

Kajgana Shop

На врв Bottom