Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
5 ноември 2018
Мислења
11
Поени од реакции
15
Dali nekoj do sega imat zavrseno rabota vo eden den podiganje drzavljanstvo izdavanje broj od opstina i slikanje imat nacin ili da ne se nadevam ?
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Dali nekoj do sega imat zavrseno rabota vo eden den podiganje drzavljanstvo izdavanje broj od opstina i slikanje imat nacin ili da ne se nadevam ?
Jas vo eden den podignav drzavjanstvo, podnesov i izvadiv maticen i se slikav i utredenta go zemav pasosot ama toa bese na 8 juni uste na pocetokot koga bese odlukata objavena i nemase mnogu guzvi i kocenja vo opstina... eventualno sega toa bi mozel da to zavrsis no pod uslov vo sofija da podignes ukaz... ama adresata i slikanjeto da ti se vo blagoevgrad ili kustendil, sandanski.... i od sofija pravec u pogranicnata opstina so mkd sto e! no kade ke ja prijavis adresata tamo treba i za maticen da odis!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
5 ноември 2018
Мислења
11
Поени од реакции
15
Jas vo eden den podignav drzavjanstvo, podnesov i izvadiv maticen i se slikav i utredenta go zemav pasosot ama toa bese na 8 juni uste na pocetokot koga bese odlukata objavena i nemase mnogu guzvi i kocenja vo opstina... eventualno sega toa bi mozel da to zavrsis no pod uslov vo sofija da podignes ukaz... ama adresata i slikanjeto da ti se vo blagoevgrad ili kustendil, sandanski.... i od sofija pravec u pogranicnata opstina so mkd sto e! no kade ke ja prijavis adresata tamo treba i za maticen da odis!


Sent from my iPhone using Tapatalk
lege 6 opstina sredec odam preku sofia
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Ljudi,jedno pitanje.Da li mogu da vas stave na dopunu ako kandidati tvrde da su odneli dopunska dokumenta u ministarstvo? Sve se vise ljudi javlja da je na dopuni a pritom tvrde da su odneta dokumenta. Nista mi nije jasno vise..
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Ljudi,jedno pitanje.Da li mogu da vas stave na dopunu ako kandidati tvrde da su odneli dopunska dokumenta u ministarstvo? Sve se vise ljudi javlja da je na dopuni a pritom tvrde da su odneta dokumenta. Nista mi nije jasno vise..
Moze da te stavat i ako si gi odnel site dokumenti... Se slucuva da ima nekoja greska u dokumentite, prevod, original/ne original dokument i slicno. Najdobro sto trazat, toa treba da se odnese da ti e mirna glavata....ako ne odneses, dobivas otkaz.
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
50 лева или 52лева треба да се уплати за указот да се подигне? И може ли една недела порано некој да ми уплати па јас кога ќе одам по указот директно да си чекам на редот?
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
50 лева или 52лева треба да се уплати за указот да се подигне? И може ли една недела порано некој да ми уплати па јас кога ќе одам по указот директно да си чекам на редот?
50лева, но верувај нема да ти земат за зло и ако уплатиш и 52лева!
 

Attachments

Член од
28 декември 2020
Мислења
31
Поени од реакции
104
Dali nekoj znea do koga se stignati pismata vo sredec, dali e mozno od 15 februari uste da ne se stignati
Drugar se e zaglaveno bev vo petokot vo sofija da podignam ukaz po vtor pat bidejki prethodniot od bitola go podignav vo mart i uste ne bese stignato imase lugje od dekemvri sto cekat i bea tamu da podignat odi podigni si za tri dena do pasos
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.683
Поени од реакции
10.068
Edno prasanje
So e muabetot koj podigna ukaz sofija do 15 podigna koj ne mnogu ke cekal?
Ima nekoj info
Одговорот, страна до две поназад:


 
Член од
16 февруари 2012
Мислења
61
Поени од реакции
160
Да споделам едно искуство во петокот бевме за да поднесеме документи и за интервју за децата (11 и 7 години) во амбасадата во Скопје. Интервјуто траеше 40 минути, буквално не испрашаа за се сите прашања, историја, личности, писатели и друго, цели 40 минути.
Еднаш не враќаа стара декларација и дека фали уште еден документ па ги вадевме од тие околу амбасадата посредниците и на крајот поднесовме и завршивме работа.
Потоа прашавме за бројче ни рекоа дека ќе не контактираат, ќе прателе по дипломатска пошта од Бугарија.
Некој да сподели искуство? Како ќе оди постапката понатаму.
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
104
Поени од реакции
108
Ако сакаш кажи ми потпис на декларацијите каде оверивте (носевте на нотар или ги оверија во амбасадата) и кој ги потпишува декларацији? Само еден родител, така?
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
54
Поени од реакции
68
Lugje dali ke ima promeni od finalna vo polozitelno ima Li nades od 03.04.2019 sum intervju a od 12.11.2020 sum na finalna 8 mesec nakaj devet ide nema trpenie
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.683
Поени од реакции
10.068
Lugje dali ke ima promeni od finalna vo polozitelno ima Li nades od 03.04.2019 sum intervju a od 12.11.2020 sum na finalna 8 mesec nakaj devet ide nema trpenie
Добро бе човече, читате нешто на форумот пред да поставите прашање или лупај само?

БУКВАЛНО го има одговор на ДВЕ страни пред оваа.
УШТЕ еднаш го има во цитатот што го ставив на ДВА поста над твојот.

Еве и напишано: Работаат комисиите, се' е во ред, наскоро ќе има промени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom