Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 јуни 2020
Мислења
882
Поени од реакции
3.074
Следен офтопик од тебе кога да очекуваме?
After 6 hours:

Ke ti objasni generalot sega.. On ljubi vakvi prasanja
Овца.


Do lugjeto sho imaat uvid kako odat rabotite, cekam veke 5 meseci pismo da stigne vo sredec i sum podignal ukaz od Bitola, neznam sho da napravam, dali da odam Sofija i da probam da zavrsam rabota ili da si go cekam pismoto ( ima nekoj info dali preku ambasada se dvizhi rabotata ili ne? ) .......
Најдобро, оди Софија. Засега со Средец нема никаква комуникација. Не се знае кој пие, кој плаќа овој период. Кочницата е во МП.
Така да, искористи гужва, вреди.
Искуства од луѓе во твојата ситуација кои дојдоа до пасош имаш на страните наназад, разлистај па одлучи што понатаму.

Drugari zvonev vo Strezec ne mi krevaat pa na forumov procitav deka na Meil odgovaraat za 2 do 3 dena pa prativ i Meil i cekav i ne mi odgovaraat pa zvonev i gi dobiv i mi rekoa deka ne davaat informacija poveke po telefon i pak prativ Meil i eve cela nedela nema odgovor ako ima nekoja informacija kako da doznaam dali e stasano pismoto neka pise.Pozz
Доколку не ти се прави пат до Софија и не сакаш да се обидиш на тој начин да стигниш до пасош (цела постапка Марин ја има објаснато само некоја страна поназад) т.е. си решен да чекаш на писмото од некои причини - најдобра варијанта ти е да најдеш посредник од доверба (по препорака), кој при негово следно одење Софија на лице место ќе ти провери дали е стигнато писмото за тебе или не.

Лично, посредници не познавам и не можам да ти препорачам, но има неколку постари членови тука кои ако сакаат можат да го сторат истото.

Со среќа.
 
Член од
26 април 2020
Мислења
78
Поени од реакции
141
Dali nekoj znae kade vo ohrid se pravi brz test
Zs vo medicinski se pravi samo psr test
Imav napisano pred nekoj den nemas zaprimeteno inace na Ajrodrom 2 3 sata pred let idet ekipa od zan mitrev imaet stant i 1500denari...Go dobivas od 10 do 15 min pozdrav
Автоматски споено мислење:

Decki uste edno info od mene za kraj na ova patesestvie dolgo skoro 4 godini.. Pred 1 sate vrativ od Sofija i da kazam deka vo 4:30 po nivno vreme se slikav KONECNO za toj dolgo ocekuvan pasos...Ke spodelam deka spijav dva veceri Sofija hotel Rila super bese sve malce napnato i tenzicno ali sve ispadna super zavrsiv rabota i sega sum mk sreda najkasno pasosot ke mi go doneset Mk...Moe mislejne i moe iskustvo kazuvat da bidite Finansiski spremni pred da trgnite za Sofija deka planirajte se spijat den dva se cekat Ukazot da se posignit eden den i uste 24 do 48 sati da izlezit vo Policija EGN i adresa .... Fala vi za super druzbata prodolzete so informaci deka tie informaci mi pomognaaa mene da odam za Sofija i da zavrsam rabota deka ke si cekav uste mnogu zato so tamu e Haos ovaj mesec... Odete so pobrzo ne se dvoumete mnogu..Golem pozdrav do site clenovi na Kajgana forum..
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2020
Мислења
53
Поени од реакции
163
Decki, jas sum bt intervju oktomvri, prepiska obrazuvana april 14, posto neli mart e so noviot zakon to so bese, dali ke se smetame nie so ova so go kazuvaat novata postapka, posto veke imam proizhod od dabc.
I dali veke ima nesto promeni na tie sto bile preku taa nova postapka?
?
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
175
Поени од реакции
303
Преку граница може ли да се помине без ПСР, со документот дека сум вакциниран 2 пати??? И ако не може со вакцинација, дали може со брз-антиген тест кој кошта 1500ден, или мора ПСР кој е поскап ... Некој искуство
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2021
Мислења
14
Поени од реакции
22
Преку граница може ли да се помине без ПСР, со документот дека сум вакциниран 2 пати??? И ако не може со вакцинација, дали може со брз-антиген тест кој кошта 1500ден, или мора ПСР кој е поскап ... Некој искуство
Citajte malo stranice a ne samo da se pita iz kurtoazije i da se spamuje, odgovor na ovo pitanje imas na svakoj stranici..
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.336
Поени од реакции
2.208
Сите што сте паметни и два пати бевте да подигате указ спремете се да си ги сносите и последиците за вашите постапки.
Си играте со официјални институции и документи, за брзо ќе читаме тука кој како и со какво искуство ќе си помине.
Wait, what?

Зошто побогу некој два пати би подигал Указ?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
882
Поени од реакции
3.074
Wait, what?

Зошто побогу некој два пати би подигал Указ?
Заради тоа што дозволено им е. Никој не ги праша дали подигнале указ или не туку според новата уредба си чекаа на ред додека завршат сите пред нив кои имаат приоритет (тие со датум за тој ден, со бг адреса на живеење и слично), па на крај им даваа можност на оние кои се дојдени со датум различен од денот на подигање ИЛИ без датум т.е. само што чекаат писмо од средец и слично.
Така да, луѓето го користат доброволието на БГ администрацијата која во овој момент сака да ги убрза работите и тоа е добро.

Од др страна членот кој го цитираш се избаци тука со безвеза информации, дали му се од завист или сака да го плаши народот не знам, НО тоа не е во ред.
Побогу самите во БГ ја направија ваква каква што е процедурата засега за подигање, а тој тврди нешто трето.

Zdravo posle podignuvane Na pasosh dali mozi odma da se podnese za bg vozacka ?
Иако веќе гледам ти реплицирале, најверојатно треба да чекаш. За сигурно прашај го и Барса пошто и тој е во слична ситуација, а ова е тоа што напиша на темата за твојот проблем.
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
342
Поени од реакции
477
Преку граница може ли да се помине без ПСР, со документот дека сум вакциниран 2 пати??? И ако не може со вакцинација, дали може со брз-антиген тест кој кошта 1500ден, или мора ПСР кој е поскап ... Некој искуство
So prelezan kovid vo mk i dokument izdaden od Min. Zdravstvo ,negativen antigen test i pcr isto vakcina posle primena vtora doza pominati 2 sedmici dozvole e vlez vo BG
INAKU AKO SAKATE VLEZ VO BG NAJEVTINO TOGAS PRAVETE ANTIGEN TEST KOJ CINI 800 DEN. VO NIKOB LAB KISELA VODA BEZ ZAKAZUVANJE
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
263
Поени од реакции
278
Заради тоа што дозволено им е. Никој не ги праша дали подигнале указ или не туку според новата уредба си чекаа на ред додека завршат сите пред нив кои имаат приоритет (тие со датум за тој ден, со бг адреса на живеење и слично), па на крај им даваа можност на оние кои се дојдени со датум различен од денот на подигање ИЛИ без датум т.е. само што чекаат писмо од средец и слично.
Така да, луѓето го користат доброволието на БГ администрацијата која во овој момент сака да ги убрза работите и тоа е добро.

Од др страна членот кој го цитираш се избаци тука со безвеза информации, дали му се од завист или сака да го плаши народот не знам, НО тоа не е во ред.
Побогу самите во БГ ја направија ваква каква што е процедурата засега за подигање, а тој тврди нешто трето.


Иако веќе гледам ти реплицирале, најверојатно треба да чекаш. За сигурно прашај го и Барса пошто и тој е во слична ситуација, а ова е тоа што напиша на темата за твојот проблем.
Нека биде така, ќе покаже времето. Во секој случај на подигнат указ се вади дупликат а не нов ама ете добри биле па давале :)
На бугарите и те како треба да им се верува.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
882
Поени од реакции
3.074
Нека биде така, ќе покаже времето. Во секој случај на подигнат указ се вади дупликат а не нов ама ете добри биле па давале :)
На бугарите и те како треба да им се верува.
Што бараш на темава ако не им веруваш?
Што ти е целта со ова од пред два дена што го правиш?
Ти смета што луѓето идат до пасош и што засега олеснат им е тој пат?
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
263
Поени од реакции
278
Што бараш на темава ако не им веруваш?
Што ти е целта со ова од пред два дена што го правиш?
Ти смета што луѓето идат до пасош и што засега олеснат им е тој пат?
Не прејудицирај за да се направиш интересен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom