Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
decki prasanje,

izvodot sto treba da se nosi koga se podiga ukaz, prifakaat internacionalen ili mora obicen so prevod i legalizacija?
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
decki prasanje,

izvodot sto treba da se nosi koga se podiga ukaz, prifakaat internacionalen ili mora obicen so prevod i legalizacija?
Оваа информација е сигурна! интернационален не треба да се носи во МВР кога поднесуваш за сликање бидејќи тој е на мкд и англиски јазик (и не подлежи на превод) а на нив им треба да им приложиш преведен на бугарски јазик (нивна азбука) за да можат да ти го внесат името и презимето на кирилица во систем и на пасошот!
и мене ми текна на варијанта да извадам интернационален за да не се замарам со преведувања ама нема да помине!
Не ризикувај... сега за 2 дена до врата ти го носат дома изводот од МКР.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.291
Поени од реакции
8.590
O ut utosan pak ti nemas ebeno kako sto mi se gleda! abe se nadmina ti! Kako od majka ti da e forumov! Aj gledaj si go gajleto.. Tolku li ti e dosaden zivotot?
Mnogu dobro ja znam postapkata koja ja napravil Marin i uste podobro celata procedura, sigurno ne cekav ti da me proscetlis i rassonis. Tuku mu pisav na deckoto da go objasni i negoviot pat, da ne ostane samo na Marin.. Sto ustvari pa ti objasnuvam tebe jebote general u supak
Автоматски споено мислење:


Moze bez problem
Да не останело САМО на Марин?
Ви НАЦРТА дечкото, во буквална и преносна смисла на зборот, тој... да не останело само на Марин.
СИТЕ поминуваат по истиот пат. НИТУ ЕДЕН нема на различен начин што добил овој период, ниту ЕДЕН.

Абе лично Радев да се регистрира тука и да ти објасни како оди прицедурата ти ќе прашаш Јотова дали можи да го потврди тоа. Изгледа до толку ти е пишано на трите вечери, друго објаснување немам.

Следен офтопик од тебе кога да очекуваме?
Научи сега што треба да правиш (на уште НЕпотпишан указ)?
Други некои дилеми имаш?

Да не заборавам...
за мајки муабет добро е во иднина да не спомнуваш - мој најпријателски и најдобронамерен совет ти е тоа.

Верувај, не би сакал да се каеш за зборови кажани без да го уклучиш мозокот и само заради тоа што се осеќаш безбедно од зад компјутер.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
519
Поени од реакции
669
Автоматски споено мислење:


Така е другар, се избрзуваат и два пати подигаат државјанство! Прво ќе ги сносат последиците оное кој свесно и со тенденција и цел дозволиле да се влезе во МП и да се подигне по втор пат државјанство, после тоа сите ќе мора да враќаме пасоши... кај беше порано со информацијава бар коа беше тешко да не насмееше вака со добро проверено инфо и да не трчавме ко луди да подигаме уверение!
Можеш колку сакаш да маваш на сарказам, ќе збориме за некое време кога ќе се вкрстат дупло предметите.
 
Член од
10 јуни 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Започнување постапка

Здраво, дали има некој што во скоро време започнал постапка за бугарски пасош? Неколку пати контактирам со посредник ми кажува дека нема влада и нема процедура да почекам. Некој совет? Дали да почнувам преку Бугарија или Скопје/Битола? Не сум упатен многу незнам како течат работите, секое инфо е добредојдено.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Можеш колку сакаш да маваш на сарказам, ќе збориме за некое време кога ќе се вкрстат дупло предметите.
Да сме живи и здрави и ќе збориме. Прочитај некој тука пред неколку поста напиша дека во редот на чекање пред МП прво завршиле работа тие што имале закажан термин, на крај ги пуштиле тие што подигнале од конзулат. Големата слика е да се подигнат Указите и да се исчистат тие предмети со цел непречено процесот да се рестартира и оние со новата постапка повеќе од глатко и лесно да им биде. Немој да мислиш дека форумов не е под будното око на некои служби во Мкд особено во Бг и колку повеќе јавно и гласно збориме за проблемите и посочуваме каде има "тесно грло" толку повеќе се трудат они да го корегираат истото! Господ нека дава здравје, па по извесно време тука сме да видиме кој бил у право а кој само онака од чиста мира со вишок време си седи дома и ајде си куцка постови. Седи си мирен и додека пола од нас ќе бидат во Европа, ти чекај си писмо за во Општина за да не те казнат, а ние ќе одиме у Европа да заработиме за да ја платиме казната што сме си играле со документи и институции кои они самоте на директен и индиректен начин не повикуваат и ни го даваат правото за второ подигање на Указ.
Имај неизмерно здравје, па пиши коа ќе слушнеш дека е некој казнет!
Секое добро и фала на предупредувањето!
 
Член од
18 мај 2021
Мислења
14
Поени од реакции
13
Do lugjeto sho imaat uvid kako odat rabotite, cekam veke 5 meseci pismo da stigne vo sredec i sum podignal ukaz od Bitola, neznam sho da napravam, dali da odam Sofija i da probam da zavrsam rabota ili da si go cekam pismoto ( ima nekoj info dali preku ambasada se dvizhi rabotata ili ne? ) .......
 
Член од
26 мај 2017
Мислења
280
Поени од реакции
225
Do lugjeto sho imaat uvid kako odat rabotite, cekam veke 5 meseci pismo da stigne vo sredec i sum podignal ukaz od Bitola, neznam sho da napravam, dali da odam Sofija i da probam da zavrsam rabota ili da si go cekam pismoto ( ima nekoj info dali preku ambasada se dvizhi rabotata ili ne? ) .......
И јас тоа се мислам, кога нас преку амбасада ќе не фатат
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
102
Поени од реакции
244
Започнување постапка

Здраво, дали има некој што во скоро време започнал постапка за бугарски пасош? Неколку пати контактирам со посредник ми кажува дека нема влада и нема процедура да почекам. Некој совет? Дали да почнувам преку Бугарија или Скопје/Битола? Не сум упатен многу незнам како течат работите, секое инфо е добредојдено.
Inbox vidi.
 
Член од
2 јуни 2019
Мислења
8
Поени од реакции
41
Drugari zvonev vo Strezec ne mi krevaat pa na forumov procitav deka na Meil odgovaraat za 2 do 3 dena pa prativ i Meil i cekav i ne mi odgovaraat pa zvonev i gi dobiv i mi rekoa deka ne davaat informacija poveke po telefon i pak prativ Meil i eve cela nedela nema odgovor ako ima nekoja informacija kako da doznaam dali e stasano pismoto neka pise.Pozz
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
102
Поени од реакции
244
Drugari zvonev vo Strezec ne mi krevaat pa na forumov procitav deka na Meil odgovaraat za 2 do 3 dena pa prativ i Meil i cekav i ne mi odgovaraat pa zvonev i gi dobiv i mi rekoa deka ne davaat informacija poveke po telefon i pak prativ Meil i eve cela nedela nema odgovor ako ima nekoja informacija kako da doznaam dali e stasano pismoto neka pise.Pozz
Jas cekam odgovor od 14 maj. Kje mi odgovorat vo zakonskiot rok od 30 dena, kako sto napravija od MP. Sekako, znam deka odg kje bide negativen.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Започнување постапка

Здраво, дали има некој што во скоро време започнал постапка за бугарски пасош? Неколку пати контактирам со посредник ми кажува дека нема влада и нема процедура да почекам. Некој совет? Дали да почнувам преку Бугарија или Скопје/Битола? Не сум упатен многу незнам како течат работите, секое инфо е добредојдено.
кружи некој допис каде само извод од апликант треба а не од претци... не се потпирај на него почекај почнато е (јас кога подигав указ у МП имаше и што идеа на интервју)
ова е дописот ама ти кажувам почекај си за брзо ќе се знае цела документација за новите
5C9CA1EF-CBD7-41E9-B8C6-B0902AC01E03.jpeg
 
Член од
15 јуни 2020
Мислења
239
Поени од реакции
905
Decki, jas sum bt intervju oktomvri, prepiska obrazuvana april 14, posto neli mart e so noviot zakon to so bese, dali ke se smetame nie so ova so go kazuvaat novata postapka, posto veke imam proizhod od dabc.
I dali veke ima nesto promeni na tie sto bile preku taa nova postapka?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom