Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Некој да сподели искуство да имал интервју во Софија а да подигнувал државјанство од амбасада.Дали за земање на државјанство освен пасош бараат некој друг документ? И колку време од прилика оди целата постапка до пасош?
Pa ete napisaa deka veke ne davaat ako si preku Sofija da podignes drzavjanstvo vo ambasada,probaj ako najdis nekoj posrednik sto gi ima potkupeno vo ambasada,slikicki sigurno ke ti trebaat i kopija od pasos
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
135
Поени од реакции
252
Za zal ti preku roditel ke si cekas plus nekolku meseci. Inace intervjuto ti bilo Januari ama u Skopje, a dokumentive kaj niv ti bile cepnati 16.04.2019, taka da uste dolgo ke si pocekas do finalna...uci jazik za toa vreme, ja pocnav da ucam :)
Ne znam zasto stoi tamu preku roditel. Ja idam so potvrda od Strumica i so izvodi do dedo roden 1901va. Jazik si znam a i nemam namera da baram rabota po zapad tuku cela firma so proizvodstvo da ja preselam vo Slovenija. Idam po osnov nma stranska investicija nezavisno od pasosot Bugarski. Ama sekako ko kje izleze ke poednostavi mnogu raboti.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Ne znam zasto stoi tamu preku roditel. Ja idam so potvrda od Strumica i so izvodi do dedo roden 1901va. Jazik si znam a i nemam namera da baram rabota po zapad tuku cela firma so proizvodstvo da ja preselam vo Slovenija. Idam po osnov nma stranska investicija nezavisno od pasosot Bugarski. Ama sekako ko kje izleze ke poednostavi mnogu raboti.
Pa ti si pisal deka si preku roditel, eve go postot.

MarjanM
21 јуни 2020
Додај обележувач
#67.837
Eve i jas da doprinesam so informacii.
Dokumenti preku tatko i dedo. Potvrda od Strumica.
Intervju 21.01.2019 vo Skopje, obrazuvana prepiska 16.04.2019 broj 89XX/2019
Seuste na zadolzitelna
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Juni intevju polozitelno Noemvri
Автоматски споено мислење:

Zdravo @PALE krstic kolko se ceka od ambasada vo Germanija od drzavjanstvoto do Paso's vo raka ili nekoj od vas ako I'ma iskustvo ne bi bilo loso da spodeli blagodaram
Некој да сподели искуство да имал интервју во Софија а да подигнувал државјанство од амбасада.Дали за земање на државјанство освен пасош бараат некој друг документ? И колку време од прилика оди целата постапка до пасош?
Zdravo,
Na 1 vata strana imam se ubavo objasneto za procedurata preku ambasada,kolku vreme se ceka i sl.
 
Член од
8 август 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
47**/2017 Vekje 7 meseci stoi Kak vice-prezidenta,
dali znae nekoj uste kolku ke se ceka za potpis
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
157
Поени од реакции
209
Се изјаснивме на 1-2 страни наназад, прочитај си ;)
Da nekoj ima pisano.ama kolku jas so vidov nemet site zato prasav
Ova se odnesuvase na tie so nemet pisano za tebe vidov ama za drugite ne vidov
Автоматски споено мислење:

47**/2017 Vekje 7 meseci stoi Kak vice-prezidenta,
dali znae nekoj uste kolku ke se ceka za potpis
Od koj mesec si na potpis
 
Член од
19 февруари 2020
Мислења
19
Поени од реакции
29
Zdravo,
Na 1 vata strana imam se ubavo objasneto za procedurata preku ambasada,kolku vreme se ceka i sl.
Да таму пишува кој документи доколку интервјуто ви било во амбасада но за интервју во Софија не пишува кој документи.Оти гледам се спомнува изводи дека требало јас не живеам во Македонија за тоа ми е битно.
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
135
Поени од реакции
252
Pa ti si pisal deka si preku roditel, eve go postot.

MarjanM
21 јуни 2020
Додај обележувач
#67.837
Eve i jas da doprinesam so informacii.
Dokumenti preku tatko i dedo. Potvrda od Strumica.
Intervju 21.01.2019 vo Skopje, obrazuvana prepiska 16.04.2019 broj 89XX/2019
Seuste na zadolzitelna
Sum mislel na izvodi. I toa se neli dokumenti :)
 
Член од
5 јули 2020
Мислења
26
Поени од реакции
10
Daj neka kazi nekoj kolku vreme.odi procedurava od drzavjanstvo.zemanje do pasos vraka preku konzulat kolku vreme od potpis do pasos vraka ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom